Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Discount Marketler Segmentindeki Hareketlilik

Discount Marketler Segmentindeki HareketlilikOrganize perakende sektörünün duayen isimlerinden biri olan, Uyum Market’in eski genel müdürü ve Yön Yönetim Danışmanlık adlı firmanın sahibi Sait Koç, sektörü en iyi analiz edebilecek isimlerin başında geliyor. Koç’un sektöre dönük çarpıcı analizleri var. Koç’a göre, “Organize perakendeci” olarak adlandırılabilecek zincirler yerleşim merkezlerine homojen bir biçimde dağılmış durumda.

discount

Discount perakendecilerin, kendi içlerinde kümelenmeyi gerçekleştirdiğini düşünen Koç, yeni bir şirketin discount pazarda başarılı olabilmesinin oldukça zor olacağını söylüyor.

Discount zincirlerde ilk beş B1M, A.101, Şok, DiaSa ve Hakmar Ekspres’ten oluşuyor. Bu beş şirketin toplam cirosu 14 milyar TL’yi aşıyor. DiaSa vc Şok ileride birleşir mi bunu zaman gösterecek ama iki marka da artık Yıldız Holding bünyesinde. Dolayısıyla ilk beşin tablosu değişmeye aday. Konsoli-dasyonlar sonucunda sıralamanın değişmesi şaşırtıcı olmayacak. Tepede işler böyle iken, alt sıralarda birçok şirketin bir biriyle temas halinde olduğu, birleşme ve satın almaların devam edeceği konuşuluyor.

SÜPERMARKETLER HAREKETLENECEK

Büyük atılımların yapıldığı discount marketler segmentindeki hareketliliğin bundan sonra biraz daha sakin seyredeceği söylenebilir. Süpermarket segmenti ise oldukça dağınık bir görünüm sergiliyor; cirolar kümelenme için gereken büyüklüklerin oldukça altında. Koç’a göre, ana oyucular henüz gerekli kümelenme büyüklüğüne ulaşabilmiş değil. Bu nedenle süpermarketlerler arası bir konsolidasyon kaçınılmaz. Koç’un, bu konudaki tespiti çok net: “Yeni dönemde hareketlilik süpermarketlerde yaşanacak”.

Yerel zincirlerde ise altyapı ve kurumsal eksiklikler öne çıkıyor. Koç, “Yerel perakendecilerin kurumsal yapı eksikliği, kayıt dışı operasyonları, aile fertlerinin yönetimin bütün aşamalarında etkin olması, şirketlerin dışarıdaki parasal kaynaklara ulaşmasını engellemekte. Sermaye yapılarının güçsüzlüğü, yerellerin konsolidasyonda etkin rol almasına izin vermiyor” diyor.

YERELLER RADARDA
Yerel zincirlerle ilgili olarak bugüne kadar hep kayıt dışılıktan söz edilirdi. Kamu mâliyesinin denetimlerinin giderek daha etkin hale gelmesi ve bu durumun yerel süpermarketlerdeki kayıt dışı operasyonları engellemesi nedeniyle, haksız başarı yakalayanların işi artık daha zor. Tabii zorluklar bununla da sınırlı değil. Sait Koç’a göre tedarikçiler, perakendeci şirketlerin büyüklüğüne göre satın alma maliyeti oluşturuyor. Bu durum küçük perakendecilerin karlılıklarını giderek azaltıyor ve uygun fiyatlı ürüne ulaşabilmelerini giderek zorlaştırıyor. Öte yandan, yerel perakendecilerin çok büyük bir kısmında marka değerliliği bulunmadığını da belirtelim. Sait Koç bu konuda şu değerlendirmeyi yapıyor:

  Faizde zincirleme düşüşe hazır olun!

“Yeni perakendecilerin pazara girmesi ve organik olarak büyümesi, zor hatta imkansız. Yeni bir perakendeci ancak var olan yerel perakendecilerden bir veya birkaçını satın alarak süpermarket pazarına girebilir.Yerel perakendecilere ait satış noktalarının fiziksel mekan, donanım, insan kaynakları, standartlar ve ürün portföyü açısından ciddi bir rehabilitasyona ihtiyacı var. Birçok satın alma işlemi, sadece lokasyo-nuıı devralınması olarak görülmeli.”

SATIN ALMALAR ARTACAK

Şu sıralar peş peşe satışlar olsa da işleri iyi olan, iyi lokasyonlarda satış noktalarına sahip şirketler, şirketlerini veya mağazalarını satmayı düşünmüyor. Bunun nedeni olarak ise, şirketlerin aile işletmesi olması ve çok sayıda aile bireyinin şirket yönetiminde yer alması olarak özetlenebilir. Sait Koç bu noktada ilginç bir tespitte bulunuyor:

“Çok sayıda perakendeci, şirketini satmayı düşünmüyor. Ancak 2013 yaz mevsimi sonrası satış isteğinin armasını bekliyoruz. 2014 yılında çok sayıda satın alma olacağını tahmin ediyoruz. Satın alma için en önemli faktör lokasyonların değerliliğidir. Çok sayıda şirketin verimsiz lokasyonlarda yer alan fazla sayıdaki satış noktası, konsolidasyon sonrası kapatılır. Bu durum, satın alma işlemlerinde kullanılan çarpanların yükselmesi anlamına geliyor. Öncelikle büyük şehirlerde sonra da daha küçük yerleşim merkezlerinde, iyi lokas-yonlardaki satış noktalarının kiraları yükselecek. Yüksek ciro oluşturamayacak özellikteki satış noktalarında ise kiralar düşecek. Oransal olarak değerlendirildiğinde ise metrekare kirası çok daha yüksek olan bir dükkan, kira oranı olarak daha cazip hale gelebilir.”

Kentsel dönüşüm büyüklere yarıyor

Perakende zincirleri mahalle aralarına kadar girdi. Yaygın bir alanda hizmet veriyorlar. Söz konusu markalar için yeni lokasyon bulmakta oldukça zor. Yön Yönetim Danışmanlık adlı firmanın sahibi Sait Koç’a göre Bu noktada kentsel dönüşüm operasyonları, perakendeciler için önemli fırsatlar barındırıyor. Bu operasyonlar başladığında büyük inşaat şirketleri ile ilişkileri iyi olan perakendeciler avantaj yakalıyor. Yerel perakendecilerin çok büyük bir kısmı, kentsel dönüşüm operasyonları veya TOKİ çalışmaları sonucu ortaya çıkan yeni ticari alanlara müşteri olamıyor. Müşteri olamama sebebi kurumsal yapının olmaması ve büyük inşaat şirketleri ile diyalog geliştirilememesi.Oysa yeni ticari yapılarda büyük zincirler büyük avantajlara sahipler.

İdriz Çokal / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir