Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Diyarbakır OSB’ye Ek Yatırımla 3 Bin Yeni İstihdam

Diyarbakır OSB’ye Ek Yatırımla 3 Bin Yeni İstihdam

DİYARBAKIR OSB’YE EK YATIRIMLA 3 BİN YENİ İSTİHDAM

YATIRIM İÇİN EN CAZİP SEKTÖRLER
TEKSTİL – MAKİNE İMALATI – TAŞ VE TOPRAĞA DAYALI SANAYİ – METAL EŞYA – MADENCİLİK – LOJİSTİK

diyarbakir osbÇayönü harabeleri ile dünyada ticaretinin ilk merkezlerinden biri olarak kabul edilen Diyarbakır, bugün de önemli bir merkez. Kürt siyasetinin en önemli üslerinden biri olan Diyarbakır, ekonomik anlamda da diğer doğu illerine göre gelişmiş bir yapıda. 1 milyon 570 bin nüfusuyla Türkiye’nin 12’nci büyük ili olan Diyarbakır’daki sanayi işletmelerinin dağılımına göre tekstil, örme ve deri işletmeleri birinci sırada yer alıyor. Ardından taş ve toprağa dayalı sanayi, gıda, içki, tütün, metal eşya, madencilik gibi sektörlerin faal olduğu ilde, özellikle GAP’ın tamamlanmasıyla tarımsal üretimin üç kat artması bekleniyor. Türkiye’nin ekonomik olarak sulanabilir arazisinin yüzde 15’ine tek başına sahip olan Diyarbakır ile ilgili en büyük beklenti ise Ortadoğu’da tarıma dayalı ihracat merkezi olması.Tarıma dayalı sanayi yatırımlarının merkezi olabilecek Diyarbakır sanayi yatırımlarına bakıldığında ise OSB’de 275 civarında işletmeye ev sahipliği yapıyor. OSB’de doluluk oranı yüzde 82’ler civarında.

Diyarbakır’ın yatırımda en büyük fırsat sunduğu sektör tabii ki tekstil. Türkiye pamuğunun yüzde 12’sinin Diyarbakır’da yetiştirildiği düşünülürse tekstil sektöründe önemli yatırımların olması kaçınılmaz. Şu an hali hazırda 124 örme-dokuma hazır giyim ve konfeksiyon firmasının faal olduğu Diyarbakır’a bağlı olduğu Karacadağ Kalkınma Ajansı yoluyla bu konudaki yatırım talebi ise giderek artıyor.

Kalkınma ajansına göre, yatırım için uygun alanlar şöyle sıralanıyor: Yüzde 100 pamuk veya karışım iplik üretimi, örme / dokuma kumaş üretimi, boyahane, apre ve baskı tesisleri, teknik ve organik tekstil, hazır giyim ve ev tekstili, trikotaj ve çorap üretim tesisleri.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir