Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Dizel Motor Teknolojisi Hızlı Dizel

Dizel Motor Teknolojisi Hızlı DizelHIZLI DİZEL GÜÇLÜ VE KIVRAK… PORSCHE PANAMERA DÎZEL’İN EN DİKKAT ÇEKİCİ ÖZELLİĞİ SUNDUĞU KONFOR.

Dizel motor TEKNOLOJİSİ öylesine gelişti ki performansları neredeyse benzinli motorları aratmıyor. Ekonomik kullanım ve tork meselesiyle fark bile yaratıyorlar. Yine de performans konusunda benim şüphem, azalarak da olsa halen devam ediyor. Benim için aradaki farkı daraltan arabalardan birini test ettim geçtiğimiz ay. Türkiye’de ağustos ayında piyasaya çıkan Porsche Panamera Dizel’den bahsediyorum. V6 3.0 litre 250 HP’lik motora sahip Panamera Dizel’in 6,8 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabildiği belirtiliyor. Bu hıza bu kadar sürede ulaşıyor mu diye denemedim ama 230 km hıza kadar çıktım. Maksimum hızı da 242 km olarak belirtiliyor. Hızlanmaya başlarken arabanın önünün bir an da olsa silkinmesinden motorun gücünü hissedebiliyorsunuz.

Beni asıl etkileyen, arabanın sunduğu konfor oldu. Hem ön hem de arka koltuklarda ferah ferah oturulabiliyor. Bana değil ama kayınpederim Metin Bey’e eski Amerikan arabalarını hatırlatması da bu yüzden olsa gerek. Vites kolunun iki yanma yerleştirilmiş “konfor” kumandaları her ne kadar Vertu telefonları hatırlatsa da sağladıkları rahatlığa çok çabuk alışılıyor. Vites kolunun büyüklüğüne adaptasyon ise daha uzun zaman alıyor.
Uç ayrı seviyede ayarlanabilen, yüksek hızdaki yol güvenliğini artırmak için sertleştirilebilen süspansiyon, Porsche performansını daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Bu denli büyük bir arabanın dönüş çapının benim Mini’mden daha dar olması da ayrıca şaşırtıcı.

Porsche’nin eski araba yarışlarının start düzeninden başlayan soldaki kontak anahtarı geleneği Panamera Dizel’de devam ediyor. Aracın siluetine benzeyen kontak anahtarının şekli, bu otomobile sahip olacaklara adeta araçlarım her daim yanlarında taşıyor hissi vereceğe benziyor.

Bose ses ve müzik sistemi, deri döşemeler, ısıtılan, istenirse soğutulan koltuklar, çok şık bir şekilde torpido gözünün üzerine saklanmış bardaklıklar, Panamera’nın şıklığını tamamlarken, hem dikiz hem de yan aynalardaki görüş zorluğuna alışmak zaman alabilir.

  Çin'in ilk hayalet uçağı J-20

Benim dikkatimi çeken en ilginç özelliklerden birisi, üç saniyeden uzun süre ayağınız frende trafikte durduğunuzda motorun otomatik olarak kapanması, ayağınızı frenden kaldırır kaldırmaz çalışmaya başlaması. Şehir içinde ve yüksek performansla bu aracı kullanacaklar için yakıt tüketiminin yüksek olduğunu, bahsettiğim özelliğin tüketimi çok da düşürmediğini hatırlatmakta fayda var.

Panamera Dizel nihayetinde bir Porsche. Yer yer bir makam arabası olarak kullanılsa da bu aracı kullanma keyfi, bir şoföre emanet edilmeyecek güzellikte

ÖZELLİKLER Motor:

3.0 litre, V6 turbo-dizel, 250 HP Tork: 550 Nm.
0-100 km/s: 6,8 sn.
En yüksek hız: 242 km Emisyon:
172 COj g/km Fiyatı:
187-210 bin euro

Ali Ağaoğlu
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir