Anasayfa / Ekonomi-Finans / Dizi film ihracatı 2010 yılında 50 milyon doları aştı

Dizi film ihracatı 2010 yılında 50 milyon doları aştı
ANKARA – Leyla Ataman Özel – Aşk-ı Memnu, Ezel, Acı Hayat, Yaprak Dökümü, Gümüş, Yabancı Damat gibi dizi filmlerin de aralarında bulunduğu 70’den fazla dizi, 20’nin üzerinde ülkede izleniyor. Dizi film ihracatı 2010 yılında 50 milyon doları aştı.
Türk dizi filmleri sektöründeki ihracatın yaklaşık yüzde 80’ini yapan Calinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirket olarak televizyon yapımı ihracatına 1997 yılında başladıklarını, ilk dizi ihracatının ise 2001, 2002 yılları yapımı Deli Yürek dizisi olduğunu söyledi. Söz konusu dizinin ilk olarak Kazakistan’a satıldığını anlatan Gülgen, “Yurt dışına satılan ilk Türk dizisi piyasada bilindiği gibi Gümüş değildir, Deli Yürek dizisidir” dedi.

Gülgen, pazarı açan dizinin ise birçok ülkede izlenme rekoru kıran “Binbir Gece” dizisi olduğunu kaydetti.

İLK SATIŞ SERÜVENİ

Dizi film ihracatının satış serüveninin bölüm başına 30-50 dolarlar ile başladığını anlatan Gülgen, Türk dizilerinin ilk ihraç edildiği ülkelerin Kazakistan, Azerbaycan gibi Türk kültürünün yakın olduğu ülkeler olduğunu, fakat başta politik sebepler olmak üzere çeşitli nedenlerle Azerbaycan’ın son 2-3 yıldır Türk dizilerinin yayınlanmasına yasak getirdiğini de söyledi.Kazakistan ve Özbekistan’da satışların devam ettiğini, Ortadoğu’nun da önemli bir pazar olduğunu kaydeden Fırat Gülgen, “İlk başta Mısır Arapçasıyla dublaj yapıldığı için Ortadoğu’da Türk dizileri çok tutmadı. Daha sonra Ortadoğu’nun büyük bir medya grubu Gümüş ve Ihlamurlar Altında dizilerinin dublajını Suriye’de yaptırdılar ve bu diziler Arap dizisi algılanmasından ötürü inanılmaz bir başarı sağladı. Bu da akabinde birçok dizinin pazarda yer bulmasına neden oldu” diye konuştu.

Gülgen, şu anda Ortadoğu ülkelerinde yabancı programda Türk dizilerinin payının yüzde 60 civarında olduğunu belirtirken, “Ortadoğu’da 6-7 tanesi çok büyük gruplar olmak üzere 300’den fazla televizyon kanalı var ve Türk dizilerine inanılmaz ilgi ve talep gösteriyorlar” dedi.

BAŞBAKANIN POPÜLERLİĞİ İLGİYİ ARTIRDIBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın popülaritesinden dolayı özellikle Ortadoğu’da masaya 1-0 galip oturduklarını kaydeden Gülgen, şöyle konuştu:

“Katar’da büyük bir televizyon kanalına gittik. Zannediyorum 2009 yılında Başbakan’ın Davos’taki one minute olayından sonra yaklaşık 1 ay sonraya denk geliyordu. Katar televizyonu çalışanları ve sokakta konuştuğumuz insanlar ‘biz onu çok seviyoruz, gittiğinde Erdoğan’a selam söyle’ diyorlardı. Biz tabi çok güldük, sanki her dakika başbakanı görüyoruz da söyleyeceğiz diye. Başbakanın Ortadoğu’da inanılmaz bir popülaritesi var, bu popülarite de aslında baktığımızda bizim satışlarımızı çok ciddi manada kolaylaştırıyor.”

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir