Anasayfa / Turizm ve Tatil / Doğa Tutkunlarına Bilecik Yenipazar Kanyonu

Doğa Tutkunlarına Bilecik Yenipazar Kanyonu

Bilecik’in Yenipazar ilçesindeki ”Yenipazar Kanyonu”, deniz, kum ve güneş üçlüsüne alternatif tatil imkanı arayan doğa tutkunlarına, çeşitli sporları yapabilecekleri doğal imkanlar sunuyor.

Yenipazar ilçesine bağlı Harmanköy’de bulunan, doğa sporlarına meraklı yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Yenipazar Kanyonu, ilçe merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Giriş yüksekliği 530 metre, uzunluğu 2 bin 900 metre olan kanyonda, şelale, mağara, yamaç paraşütü, trekking ve yürüyüş parkurlarıyla doğa sporları meraklıların ilgi odağı haline geldi.

Su derinliği mevsime göre değişen kanyonun ilk bölümü, 4 metrelik suya inişle başlıyor. Kanyonun 936 metre yüksekliğindeki geniş ve düz alanda, kamp alanı mevcut.

Uludağ Dağcılık Kulübü Başkanı İsmet Şentürk, AA muhabirine, kulüp olarak her yıl kanyon geçişi yapmak amacıyla bölgeye geldiklerini söyledi.

Buradaki mermer ocaklarının kirlilik ve tehlike oluşturduğunu savunan Şentürk, ”Doğa harikası kanyon korunarak, doğa sporu sevenlerin kullanımına açılmalıdır. Buraya sahip çıkma konusunda ciddi önlemler alınması gerekir. Köylülerin mermer ocaklarından çok rahatsız olduğunu gözlemledik” dedi.-TIRMANIŞ, YAMAÇ PARAŞÜTÜ, YÜRÜYÜŞ VE TREKKİNG YAPILABİLİYOR-

Anadolu Dağcılık ve Dağ Sporları Kulübü Doğa Sporları Eğitmeni Sönmez Erkaya da, Harmanköy ve Çevresi Kültür ve Turizm Derneği’nce organize edilen ”Harmankaya Doğa Sporları Şenliği”ne, kendi kulüpleri dışında Uludağ Dağcılık Kulübü, Koç Üniversitesi Dağcılık Kulübü ve Bozüyük Arama Kurtarma Ekibinden 90 kişinin katıldığını bildirdi.

Kanyonun doğallığının insanları cezbettiğini dile getiren Erkaya, şöyle konuştu:

”Bölge, yerli ve yabancı turistler tarafından biliniyor. Tırmanış, yamaç paraşütü, yürüyüş ve trekkingin geniş kapsamlı yapılabileceği bir mekan. Doğa tutkunları, bu tip aktiviteler yapılmasını arzuluyor. Bu tip etkinliklere her türlü desteği vereceğiz. Bu tür etkinliklerin resmi makamlarca profesyonel çerçeveye bağlı kalınmadan hayata geçirilmeli. Burada sanayi kuruluşlarını görmeye başladık. Korkumuz, bu güzel doğa harikası beldelerin sit alanı ilan edilmesi. Doğal ortamlar, sanayi girdiği andan itibaren 20 yıl sonra erozyona uğruyor. Bozulmaya tabi tutulan bir şeyi durduramıyorsunuz. Hazır bozulmamışken korunması için mücadele vermeliyiz.”

Harmanköy ve Çevresi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Dr. Sezgin Sarıkaya ise düzenledikleri etkinlikle sadece kanyonu değil, bölgede çok sayıdaki trekking parkuru ve kaya tırmanış rotalarını tanıtmak istediklerini anlattı.

Şenliğe İstanbul, Bursa ve Eskişehir’den çok sayıda doğa sporcusunun katıldığını belirten Dr. Sarıkaya, ”Ülkemizde değerlendirilmemiş, gizli kalmış doğal güzellikler bulunmakta. Bunlardan biri de Harmanköy’deki bu kanyon” diye konuştu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir