Anasayfa / Şirket Haberleri / Doğal ürünleriyle 4 milyon dolara koşuyor

Doğal ürünleriyle 4 milyon dolara koşuyorDoğal ürünleriyle 4 milyon dolara koşuyor

Kozmetik sektörüne 70li yıllarda Tahtakale’de kozmetik dağıtım işiyle başlayan Yorgun Ailesi, bugün Kanadalı Belvedere International’ın Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. 2015 yılına kadar Balkanlar ve Ortadoğu ülkelerinin de distribütörlüğünü yapacak olan şirket, geçen yıl 4 milyon dolar olan cirosunu bu yıl yüzde 100 büyütmeyi hedefliyor.

Dünyada 240 milyar dolar büyüklüğe sahip olan kozmetik sektörü, Türkiye’de ise 3.5 milyar dolar hacme sahip. Kozmetik ürünleri kategorisinde 46 bini yerli 170 bin civarında da ürünün iç pazarda dağıtımı yapılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın elektronik bildirim sistemine kayıtlı firma sayısı ise 2 bin 659. Sektörün bu yıl sonunda 4 milyar doları bulması bekleniyor. 2010 yılında 590 milyon dolar olan Türkiye kozmetik sektörü ithalatımızda 2011 yılında yüzde 8.5’lik artışla 640 milyon dolarlık ithalat yapıldığı gözleniyor. Kozmetik ürünleri ithalatımızdan en fazla payı alan ülkeler ise sırayla Fransa, Almanya, Polonya, Ingiltere ve ABD olarak sıralanıyor, ithalat yapan firma sayısının ise bin 430 olduğu biliniyor.

Selen Kozmetik de genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’de kozmetik pazarının geleceğine inanarak ithalata başlayan bu şirketlerden biri. 1996 yılından beri Kanadalı Dunaturals firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapan şirket, 2015 yılına kadar Balkan ülkeleri ve Ortadoğu’ya da ürün verme yetkisine sahip. Kriz nedeniyle bu ülkelere açılmayı askıya aldıklarını ve son beş yıldır Türkiye pazarına odaklandıklarını söyleyen Selen Kozmetik Genel Müdürü Bülent Yorgun, “2007 yılında yapılan bir anlaşma ile markanın Türkiye dışında Balkanlar ve Ortadoğu distribütörlüğünü üstlendik. Ancak ekonomik göstergelerin dış pazarlara açılmak için uygun olmadığı için bir süre bu planlarımızı erteledik. Ürün gamımız her geçen yıl artıyor. 40 kişilik ekibimizle geçen yıl yaklaşık 4 milyon dolar ciroya ulaştık. Bu yıl yüzde 100 büyüme planlıyoruz” diyor.
Itriyatçılıktan geliyor

İstanbul Üniversitesi inşaat Fakültesi’nden mezun olan Bülent Yorgun, beş yıl kadar burada öğretim üyeliği yapar. Aynı zamanda boş kalan zamanlarında ise ailesinin Tahtakale’deki ‘Mini Pazar’ isimli kozmetik dağıtım firmasında çalışır. 1985 yılında askerliğini bitirdikten sonra öğretim üyeliği görevini bırakarak bir süre mühendislik yapar. Ancak kozmetik işinin büyümesi üzerine ise tamamen bu alana yönelir. Kısa sürede firmaları Unilever’in Marmara Bölgesi’nin en büyük dağıtım şirketi olmayı başarır.

  Zincir Mağazalar Sahibi Rodimood Ortak Arıyor

285 adet firmanın 15 bin tane ürününü satar hale gelen Mini Pazar, 1996 yılma gelindiğinde ise Loreal’in Marmara distribütörü olur. Bunu, Lever ve Hunca bayilikleri izler. O dönem Kanadalı Dunaturals firmasının ürünlerini de sattıklarını belirten Yorgun, diğer gelişmeleri şöyle anlatıyor:

“Bu markanın ürünlerini ithal eden bir şirket vardı. Onlar çekilmeye karar verince Türkiye’deki satışları iyi giden bu Kanadalı firma ile biz anlaşma yoluna gittik. Markanın ithalatını yeni bir şirket üzerinden yapmamızı istedikleri için Selen Kozmetik isimli yeni bir şirket kurduk. Sonrasında ise kozmetik toptancılığı işini bırakarak Mini Pazar’ı kapattık. Yolumuza 1997’den itibaren sadece Kanadalı Belvedere International isimli firmanın Türkiye distribütörü olarak devam etmeyi seçtik. Saç ve vücut bakımı alanında beş markanın ürünlerini ithal ediyoruz.”

Sülfat ve paraben içermiyor

Bülent Yorgun’un şirkete adını veren Selen Yorgun da bir yıldır şirkette pazarlama bölümünde görev yapıyor. Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümii’nü bitirdikten sonra Kanada’da ‘İş yönetimi ve pazarlama’ üzerine sertifika programına katıldıktan sonra aile şirketinde çalışmaya başlayan Selen Yorgun, şirketin sosyal medyada görünürlüğü konusunda etkili olur. Facebook ve Tvvitter’dan da 7 x 24 tüketicileri dinlediklerini ve son dönemde sosyal medyada yürüttükleri kampanyalarla ürünlerinin doğallığına vurgu yaptıklarını dile getiren Yorgun, şöyle devam ediyor:

“Ürünlerimizin içeriğinde insan sağlığına ve çevreye zararlı paraben ve sülfat bulunmuyor. Bu katkı maddeleri çok zararlı. Sülfat köpürmeye yarıyor, paraben de raf ömrünü uzatıyor. ABD ve AB’de belli bir standart var o miktarın üstündekiler yasal olarak üretim lisansı alamıyor, kısıtlama geliyor. Biz paraben ve sülfat içermeyen yüzde 98 organik içerikli ürünler sunuyor. Türkiye’deki bu açığı kapattık. Sülfatsız ürünler kuaförlerde 100 – 200 lira arasında satılırken bizde 15.90 liradan başlıyor.”

Özlem Bay Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir