Şirket Haberleri

Doğankoç güvenlik sektöründe çığır açıyor

Doğankoç güvenlik sektöründe çığır açıyor

Türkiye’de 1990’lı yılların başında gözetim faaliyeti adı altında hareket alanı bulan güvenlik sektörü, 2004 yılında resmiyet kazandı. Halen ülkemizde izin belgesiyle faaliyet gösteren bin 352 özel güvenlik şirketi var. Sektörün öncü şirketlerinden Doğankoç, özellikle dijital teknolojilerden yararlanma konusunda liderlik yapıyor.

Güvenlik sektöründe resmi izin belgesine sahip bin 352 şirket bulunuyor. İstihdama büyük katkısı olan sektörde özel güvenlik eğitimleri tamamlanarak belge alınıyor ve meslek sahibi olunuyor. 2011 yılı itibariyle ülkemizde 806 bin kişi bu eğitimleri tamamlayarak sertifika aldı. Bunlardan 482 bini ise ‘özel güvenlik kimlik kartı’na sahip olarak mesleği sürdürüyor. Sektörün önemli şirketlerinden Doğankoç Güvenlik Yönetim Kumlu Başkanı Kenan Doğan, sektörü ve şirketi hakkında somlarımızı yanıtladı: Sektörün istihdama olan katkısından söz eder misiniz? Güvenlik sektörü istihdama çok önemli ölçüde katkı sağlıyor. Özellikle genç nüfus özel güvenlik eğitimlerini tamamlayarak kimlik kartı alarak meslek sahibi oluyor. 2011 yılı itibariyle ülkemizde 806 bin kişi özel güvenlik eğitimlerini tamamlayarak sertifika aldı. Bunların 482 bini ise ‘Özel Güvenlik Kimlik Kartı’aldı. Halihazırda yaklaşık 500 bin özel giiveıılikçi bulunuyor. Sektörün toplam istihdama yaptığı katkı yaklaşık 250 bin civarında.

Sektörünüzde dijital teknolojilerden yararlanma konusunda Doğankoç’un öncü rolünden söz eder misiniz?
Ülkemizde güvenliğin en önemli unsurlarından olan elektronik güvenlik sistemleri şirketleri ile fiziki güvenlik şirketleri ayrı ayrı yapılandığı gibi farklı sektörler olarak kabul ediliyor. Hal böyle olunca güvenliğini sağlamak isteyen işletme, her iki sektörden şirketlerle görüşüp, satınalmalannı yapıyor. Ek maliyet getiren bu durum ayrıca sistemlerin birbiriyle uyumu sorununu ortaya çıkarıyor. Aslolan bu unsurların iyi bir organizasyonla bütünleşik hareketidir. Onlarca noktada 7 gün 24 saat üzerinden 365 gün güvenlik hizmeti verirken bunu sadece insan faktörüyle yapamazsınız. Hem yasal sorumluluklarınızı yerinize getireceksiniz hem de personelinizin gece vardiyasında iken uyuyup uyumadığını yada görev yerinden ayrılıp ayrılmadığını denetleyeceksiniz. Bir de güvenlik görevlinizin güvenliğini sağlama konusu var. Klasik güvenlik uygulamalarıyla bunu yapmak mümkün değil. Tüm bu gerçeklerden hareketle Doğankoç kendine özgü bir güvenlik anlayışı geliştirerek uygulamaya koydu. Bütünleşik güvenlik anlayışı, işletmeniz tarafından hiçbir ek yatırım yapmaksızın güvenlik tedbirleriyle ilgili tüm unsurların devreye sokulduğu bir sistemdir. Bu sistemin bu ölçekte Türkiye’de ve Avrupa’da başka bir örneği bulunmuyor.

Uygulamalannızı biraz daha geniş anlatabilir misiniz?

Doğankoç Özel Güvenlik, müşterilerine bu sistem kapsamında özel bir güvenlik planı hazırlar. Daha sonra, iş yerinize yüksek kalitede kamera, alarm gibi elektronik sistemler kurarak personel takip sistemi oluşturur. Yine müşterilerine uygun güvenlik görevlileri bulup, onlan eğittikten sonra, verilen hizmeti kendi bünyesindeki “Kamera ve Alann İzleme Merkezinden” 7 gün 24 saat üzerinden izler. Bu uygulamayla güvenlik görevlilerinden kaynaklanacak olası olumsuzlukları da sonlandırmış olur.

DOĞANKOÇ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÖZEL MOBESE SİSTEMİNE SAHİP

Türkiye’nin S bölgesine yayılmış müşterileri için 4 milyon dolar yatırım yaparak şimdiye kadar kurduğu elektronik altyapı ile Türkiye’nin en büyük özel mobese sistemine sahip olan Doğankoç Güvenlik 100’ün üzerindeki kurumsal firmada kurduğu binlerce kamerasıyla tek bir merkezden izleme ve denetleme yapabiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu