Sağlık Haberleri

Doğayla dost yaşamak

Doğayla dost yaşamak, bebeklerimize verebileceğimiz en değerli hediye. Ve bu yaşam tarzı, sanılanın aksine hiç de zor değil!

Uzun yıllar, anne olmanın inandığım şeylere ters düştüğünü düşündüm. “Nüfus artıyor, dünyanın kaynakları giderek azalıyor” dedim. “Peki ya özgürlüğüm?” diye şıpır şıpır ter döktüm. Gel gelelim, anne olmak ne ekolojik hayatımdan, ne de özgürlüğümden taviz vermekmiş, bunu kızım Maya Ada dünyaya geldiğinde anladım. Yaşamın annesi Doğa Ana’nın çocuklarıyız hepimiz. Bir anne kadar şefkatli, bir anne kadar sabırlı ve bir anne kadar verici olan Doğa Ana’ya, bebeklerini doğaya yakın ve doğa sevgisiyle büyütmek isteyen anne-babalara, bebeklerin mutluluk ve sağlıklarına en ufak bir katkım olabilirse ne mutlu bana. Peki nasıl doğayla dost bebek yetiştirebiliriz?■ Emzirmek: Hem anne, hem bebek için en doğalı. Anne sütünün mucizevi içeriğini mama üreticilerinin taklit etmesi imkansız. Bebeği alerjilere, hastalıklara karşı koruyacak olan anne sütü, doğa için de iyi! Zira ısıtmaya gerek yok, sıfır paketleme, hem de olabildiğince yerel!

■ Kumaş bebek bezi kullanmak: Kullan-at bez kullanmak veya kullanmamak, bir ebeveynin bebeğinin ekolojik ayak izi konusunda verdiği en önemli kararlardan biri. Nasıl olmasın? Ortalama iki yıl boyunca, tek bir bebek 5 bin bez kullanıyor. Yapımında kullanılan dioksin, solvent ve ağır metaller doğaya son derece zararlı. Çöpe atıldığında 250-500 yıl çözünmüyor, çöplüklerin yüzde 4 gibi yüksek bir oranını bebek bezleri oluşturuyor. Bezlerin ağartılmasında kullanılan dioksin ve TBT gibi kimyasalların da bebek teniyle teması hiç hoş değil. Kumaş bez kullanıldığında da çamaşır yıkanma sıklığının artması, enerji ve su sarfiyatını artırıyor. Ancak A enerji sınıfı makineler ve ekolojik deterjan kullanmak, bezleri her gün yıkamak yerine 2-3 gün biriktirmek ve diğer çamaşırlarla birlikte yıkamak yeterli hijyeni sağladığı gibi, ekolojik ayak izini de önemli ölçüde azaltıyor.

■ Ekolojik (organik) ve mevsimsel beslenmek: Ekolojik gıda, hem insan hem de doğanın sağlığı için faydalı. Ekolojik gıdanın üretiminde sağlığa zararlı tarım ilacı ve kimyasal gübre kullanılmadığından, hem toprağın ve suyun, hem de bu gıd^ı yiyenin sağlığı açısından iyidir. Ayrıca ekolojik gıda, konvansiyonele kıyasla daha fazla vitamin içerir.

■ 2. el eşya kullanmak, tüketimi azaltmak: Kızım için neredeyse hiç eşya almadığımı söyleyebilirim. Yatağı, kıyafetlerinin çoğu, süt pompası, sterilazatör, bebek arabası gibi aletlerin hepsi çevremden geldi ya da ben kullanılmış satın aldım. 2. el eşyaları çeşitli internet sitelerinden satın alabilirsiniz. Kendi eşyalarınızı da aynı şekilde satabilir ya da ihtiyacı olanlarla paylaşabilirsiniz.
■ Doğayla dost temizlik ve kozmetik ürünleri kullanmak: Evlerde kullanılan temizlik malzemeleri içerdikleri fosfat ve kimyasallarla evimizi temizlemiyor, bana sorarsanız kirletiyor! Kimyasal içerikli temizlik malzemelerinin tenle teması, havaya saldıkları kimyasalların ciğerlere çekilmesi insan vücudunda toksin birikimine yol açıyor. Temizlik malzemelerimizi sirke, karbonat, küllü su gibi doğal malzemelerden kendimiz yapabilir veya doğada çözünebilen, ekolojik içerikli olanları kullanabiliriz. Ben kızımı yıkarken saf zeytinyağı sabunu kullanıyorum. Masaj ve popo kremi olarak kullandığım tek yağ ise bir arkadaşımın üretimi olan çiğ zeytinyağı. Kumaş bez-çiğ zeytinyağı İkilisi sayesinde pişik sorunu hiç yaşamadık.

■ Evdeki elektromanyetik kirliliği azaltmak: Her elektrikli alet bir elektromanyetik alan yaratır. Bunlar tek başlarına zararsız olsalar da, modern evlerdeki onlarca elektronik alet, ciddi anlamda elektromanyetik kirlilik yaratabilir. Bunu tamamen engelleyemesek

de, basit önlemlerle azaltabiliriz: Elektrikli aletleri kullanmadığımızda fişten çekmek, hamilelerin ve bebeklerin yanında cep telefonu bulundurmamak ve cep telefonuyla konuşmamak, kablosuz interneti kullanmadığımızda kapatmak, ev telefonunda kabloluya dönüş yapmak.

■ Evdeki hava kirliliği Hep dışarıdaki hava kirliliğinden dem vururuz ama asıl tehlike evlerimizin içinde. Plastikler (özellikle yeni plastik), dolaplardaki temizlik malzemeleri, böcek ilaçları, suntadan üretilmiş mobilyalar, suni halılar iç mekan kirliliği yaratıyor. Evdeki havayı temizlemek için temiz topraklı bitkilere yer açın. Bambu palm, evin havasını en iyi temizleyen bitkilerden biridir.

YAZI: GİZEM ALTIN NANCE-BUĞDAY EKOLOJİK YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ İLETİŞİM DİREKTÖRÜBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu