Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Doğrudan Pazarlama Sektörü

Doğrudan Pazarlama SektörüDoğrudan pazarlama, kitlesel iletişim araçlarıyla hedef kitleyi satın almaya teşvik eden faaliyetlere deniyor. Hem tam hem de yarı zamanlı olarak çalışılabilen bu sektörden 77 bin kişi kazanç sağlıyor. Yeni bir sektör olan doğrudan pazarlamaya atlama tahtası olarak girenler zamanla fikirlerini değiştirip kariyerlerine bu yönde devam ediyorlar.

Doğrudan pazarlama, kitlesel iletişim araçları dışındaki mecraları kullanarak, hedef kitle ile marka arasında birebir ilişki kuran, bağlılık yaratan, satınalmaya teşvik eden, interaktif, somut, katılımcı ve sonuçları ölçülebilen pazarlama iletişimi faaliyetlerine deniyor. Bu tanımın içerisindeki kilit terim birebir iletişim. Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği Başkanı Murat Karamanoğlu, sektörü diğer iletişim dallarından ayrı kılanın da bu tanımlama olduğunu söylüyor. Tabii birebir iletişim denilince de sadece yüzyüze değil, mobil ortam ve internetin sağladığı imkanlarla iletişim kurabilme mecraları daha da artmış.
Son üç senedir bağımsız bir araştırma şirketine yaptırdıkları sektör büyüklüğü araştırmasına göre doğrudan pazarlama sektöründe 37.000 kişi tam zamanlı olarak çalıştığını belirten Karamanoğlu, dönemsel ve yarı-zamanlı çalışanların ise 40.000 kadar olduğunu söylüyor. Yani 77.000 kişi bu sektörde kazanç sağlıyor. Bu veriler 2009 yılına ait. Karamanoğlu’nun 2010 tahmini ise 90.000.

Sektörde kalmaya başladılar
Doğrudan pazarlama sektörüne girmek isteyen biri haftasonu bir süpermarkette tadım elemanı olarak çalışabiliyor veya bir teknolojik markette satış danışmanı olabiliyor. Bunlar gibi aktif ve satış noktasında pazarlama işlerinin yanı sıra, müşteriler için veritabanı destekli bir CRM projesi yönetmeye kadar geniş bir perspektifte iş imkanları mevcut.

Doğrudan pazarlamanın yeni bir sektör olduğunu belirten Karamanoğlu: “Derneğimizin en önemli amaçlarından birinin sektörel tanıtım olduğunu düşünürsek, birçok durumda özellikle kalifiye elemanlar sektörde çalışmayı geçiciden çok bir atlama taşı olarak görüyorlar. Ancak zaman içerisinde, tabiri yerinde olacaksa, işin zevkini aldıkça sektörde kalanları da memnuniyetle gözlemliyoruz. Yıldız Teknik Üniversite’sinde son iki yıldır, kredili bir ders olarak doğrudan pazarlamanın okutulmasına dernekçe katkı veriyoruz. Ve her seferinde belki de sadece kredi doldurmak için kaydolan öğrencilerin veya kendilerine başka bir alanı hedefleyen öğrencilerin, dönem sonunda sektörümüzde çalışmayı çok ciddi olarak düşündüğünü ve hatta mezun olanların bazı üye ajanslarımızda işe başladığına şahit olduk. Bu bizi çok sevindirdi.”

  2015'te sosyal medya içerikli reklam ve pazarlama

Bu sektörde çalışanların kazançları da değişken. Çünkü çeşitli pozisyonlar bulunuyor ve bazen aynı çeşit iş için bile değişen kalibrede eleman istihdamı yapılabiliyor. Ortalama olarak müşteri ilişkileri sorumlusu aylık 2.000 TL. (net), merchandising elemanı aylık 1000 TL. (net), tanıtım elemanı günlük 80 TL. (net) kazanıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Günümüzde Pazarlama

‘Post marketing’ süreci değişim ve yenilenme demektir. Her aşama sürecin sonlanmasına değil yeni bir başlangıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir