Anasayfa / Şirket Haberleri / Doğtaş, Angola’da Mağaza Açtı

Doğtaş, Angola’da Mağaza AçtıORGANİZE PERAKENDE GELİŞİYOR
Doğtaş Genel Müdürü İsmail Doğan

Afrika’yı öncelikli pazar olarak gören Doğtaş, geçtiğimiz ay Angola’da açtığı mağazayla kıtada büyümesini sürdürüyor.

Angola mağazası aynı zamanda şirketin Afrika’daki varlığının biraz daha orta ve güneye inmesine de yardımcı olmuş. Yakın gelecekteki planlar arasında Güney Afrika ve Fildişi Sahilleri’nde de mağaza açmak var. Doğtaş Genel Müdürü İsmail Doğan, Angola’da mobilya pazarının yıllardır istikrarlı büyüdüğünü, yıllar boyunca bu konudaki ihtiyacının daha çok Fransa ve Portekiz üzerinden karşılandığını söylüyor. Fakat son zamanlarda profesyonel perakendecilik ve marka mobilya mağazaları da yaygınlaşmaya başlamış.

Doğan, Angola’dan söz ederken “En büyük avantaj Angola’nın bir petrol ülkesi olması. İhracatının en büyük kalemini petrol, petrol yan ürünleri ve doğal gaz oluşturuyor.
Dolayısıyla petrol fiyatlarındaki olası bir artış, doğrudan ülkenin milli gelirini olumlu etkiliyor. Bir diğer avantajı ise nüfusun kalabalık, üreticinin az olması. Bunun neticesinde ürünlerinizdeki farklılık rahatlıkla hissediliyor” yorumunda bulunuyor.

Doğan’a göre pazarın en büyük zorluğu ise işçiliğin pahalı oluşu ve kalifiye elemanın bulunamaması. Ayrıca nihai ürünlere uygulanan yüksek gümrük vergileri de önemli bir sorun olarak duruyor. Bu yüzden de Doğan, bu ülkeye giriş yapmak isteyen yatırımcıların öncelikle ülke ödeyecekleri gümrük vergileri ve navlunlarını iyi hesaplaması gerektiğini söylüyor.

İsmail Doğan, Angola’nın başkenti Luanda’nın dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olduğunu belirterek “Angola’da konaklama ve yemek pahalı. Ayrıca Angola’ya giden uçaklarda doluluk oranı genellikle yüksektir.

Türkiye’den direkt uçuş olmadığı için aktarma ile uçuluyor ve toplamda minimum 13 saati bulmakta. Ayrıca vize süreci de yaklaşık dört hafta kadar sürüyor” uyarısında da bulunuyor.

ANGOLA İÇİN NE ÖNERİYOR?

■    Potansiyeli keşfedin. Angola’da birçok alanda önemli fırsat var.

  Koç Holding’in 2013 yatırım programı

■    Pazar ihtiyaçları doğru belirlemek başarı için çok önemli.

■    Kaliteli ürünlere odaklanın. Türk ürünlerinin zaten imajı çok iyi.

■    Doğru fiyat politikasıyla hareket edin.

■    Htzlı hizmet pazarın en dikkat ettiği konuların başında geliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir