Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Doğu ve Güneydoğu turizm teşviğiyle kalkınacak

Doğu ve Güneydoğu turizm teşviğiyle kalkınacak

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Böigesi’nde 15 ili kapsayan 6’ncı bölgeye uygulanan turizm teşvikleri, girişimcilere önemli avantajlar birçok avantaj sunuyor. 4’üncü bölgede yapılan bir yatırımda yapılan 1 milyon TLlik yatırıma karşılık devletin sağladığı destek 520 binTLyi bulurken, aynı yatırım 6’ncı bölgede yapılırsa 990 binTL’ye ulaşıyor. Yatırımcının yaptığı harcama tutarı kadar devlet desteği sağlanıyor.

dogu turizm tesviki

Doğrudan bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik yatırım teşvikleri, girişimcilerin de önünü açıyor. Örneğin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Böigesi’nde 15 ili kapsayan 6’ncı bölgeye uygulanan turizm teşvikleriyle, turizmcilere yüzde 60lara varan maliyet avantajı sağlanıyor. Böylece, yerel girişimciler kendi kentlerinin turizm potansiyelini değerlendirmek için harekete geçme fırsatı yakalıyor. 2013 yılının ilk sekiz ayında, 6’ncı bölge illerindeki girişimciler otel yatırımlarına büyük ilgi gösterdi. Yıl sonu itibariyle otel yatırımlarının 40’a yaklaşması ve tüm projeler için yatırım tutarının 184 milyon lira düzeyine ulaşması öngörülüyor.

Gelecek 1-2 yıl içinde yapılacak yatırımların yüzde 45’i Antalya ve İstanbul’da bulunuyor. Bu illeri Hatay, Muğla, İzmir ve Mersin takip ediyor. İstanbul ve Antalya aynı zamanda bu yatırımlarla yaratılacak iş imkanlarının da yüzde 47’sini alıyor. Türkiye Otelciler Federasyonu Mali Danışmanı Cüneyt Ertürk, Anadolu’ya özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’ne verilen turizm teşviklerinden 3 yıldız ve üzeri konaklama tesisleri ile turizm yatırım/işletme belgeli özel tesis, yayla/dağ evi ve butik otel yatırımlar yararlanabildiğim söylüyor.

En yüksek tefrik 6’na bölgeye

Turizm desteklerinde İstanbul ili hariç Türkiye’nin toplam 6 bölgeye ayrıldığını ifade eden Ertürk, Anadolu’nun doğusunda yer alan illerin genellikle 4,5 ve 6’ncı bölgede yer aldığını vurguluyor. En yüksek teşviklerin 6’ncı bölgede verildiğinin altını çizen Ertürk, diğer bölgelerde bu teşvikler azalarak devam ettiğini sözlerine ekliyor.

Verilen teşviklerin bölgeler itibariyle somut olarak yatırımcıya ne katkı sağladığını ise Ertürk, şöyle anlatıyor:

“Örneğin, 4’üncü bölgede yapılan bir yatırımda yapılan 1 milyon TL’lik yatırıma karşılık devletin sağladığı destek 520 bin TL’yi buluyor. Aynı tutarda 5’nci bölgede yapılırsa 640 bin TL’ye ulaşıyor. Aynı yatırım 6’ncı bölgede yapılırsa 990 bin TL’ye ulaşıyor yani neredeyse yatırımcının yaptığı harcama tutarı kadar devlet desteği sağlanıyor.”Yaptığın harcamadan daha fazla teşvik

Ayrıca bölge farkı gözetilmeksizin Turizm Bakanlığı’ndan alınan Turizm Yatırım ve İşletme Belgesi’ne istinaden, bina-inşaat harcı istisnası, işletmeye geçtikten sonra 5 yıl süreyle emlak vergisinden muaf olma gibi avantajlardan da yatırımcılar faydalanabiliyor. Turizm teşviklerinin 2009 yılında yayınlanan kararname ve 2012 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile özellikle doğu bölgelerinde tekrar eski günlerine geri döndüğünü söyleyen Ertürk, “Mesela 6’ncı bölgede yer alan Diyarbakır, Van veya Mardin’de 1 milyon TL’lik bir yatırım yaptığınız takdirde devlet size 1 milyon TL’lik destek sağlıyor. Bu tutara bina-inşaat harcı istisnası ve 5 yıllık emlak vergisi muafiyetini de eklediğinizde sağlanan destekler yaptığınız harcama tutarı aşabiliyor. Bizce bu müthiş bir avantaj” diyor.

Teşviklerin özellikle yörede faaliyette bulunan karlı şirketlerin turizm yatırımlarına yönelmesinde oldukça motive edici bir etkisi olacağını belirten Ertürk, şöyle devam ediyor:

“Anadolu özellikle Doğu Anadolu maalesef terör sorunu yüzünden uzunca bir dönemdir dış dünyaya kapalı. Ancak birçok medeniyetin ve ulusun doğduğu yer olan bu bölgenin turizme açılması durumunda inanılmaz bir iç ve dış turizm potansiyeli yakalanacağı da bilinen bir gerçek. Güney’de uygulanan ve başarıya ulaşan turizm politikalarının Doğu ve Güneydoğu’da da teşviklerle desteklenmesi durumunda güneş, kum, deniz üçlemesinden sıkılanlara yeni bir seçenek yaratacağını düşünüyorum.”

Anadolu’ya talep artıyor

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu da Anadolu’da sanayi ve ekonominin hızla gelişmesinin konaklama tesisi ihtiyacını yükselttiğini belirtiyor. İş dünyasından yerli-yabancı temsilcilerin Anadolu şehirlerine ziyaretlerinin artması, şehir otelleri yatırımlarını hızlandırdığına işaret eden Köfteoğlu, “Otel yapımına verilen teşvikler incelendiğinde, Türkiye’nin 4, 5 ve 6’ncı bölgelerindekilerin en kapsamlı olduğunu görüyoruz. Bu yılın ilk yarısında açıklanan rakamlara göre, Anadolu’nun 47 ilinde, 160’ı aşkın proje için 1.8 milyar TL’lik teşvik sağlandı” diyor.

Hazine Müsteşarlığımın verdiği teşviklerin yanı sıra. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen 28 bölgedeki yatırımların, Türkiye’nin neresinde olursa olsun 5’inci Bölge teşviklerinden yararlanabildiğine dikkat çeken Köfteoğlu, teşvik destekleri kapsamında yatırımcılara, yüzde 6’dan yüzde 99 oranına kadar teşvik imkânları sağlandığını bildiriyor.

20 kentte yatırım artacak

Teşvikler ve Anadolu’daki arazi maliyetlerinin düşük olması, yerli ve yabancı yatırımcıların iştahını kabarttığını, Anadolu’ya otel yapma yarışının işletmecilik yapan dünyanın önde gelen otel zincirlerine de yansıdığını belirten Köfteoğlu, Türkiye ‘de nüfusu 1 milyonu aşan 20 kentinde önümüzdeki dönemde otel yatırımlarının artacağını söylüyor. Köfteoğlu, şöyle devam ediyor:

“GAP bölgesindeki Şanlıurfa, teşviklerden en fazla yararlanacak 15 il arasında yer alıyor. Şanlıurfa’nın yanı sıra, Mardin, Van, Diyarbakır ve Gaziantep Doğu ve Güneydoğu’nun yatırım açısından en şanslı kentler olarak karşımıza çıkar. Otel yatırımları diğer sektörlerden daha ucuza ve daha çabuk istihdam yaratma kapasitesine sahip.

Otel yatırımlarının Doğu ve Güneydoğu’da ciddi anlamda iş imkanı yaratacağını görüyoruz. Bu da hem bölgelerin ekonomilerine katkı sunar hem de bölgede huzurun kalıcı olmasına hizmet eder.”

Burcu Tuvay
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir