Anasayfa / Şirket Haberleri / Doğuş Grubu 2013 Planları

Doğuş Grubu 2013 PlanlarıDoğuş Grubu için 2012 yılı satın alma ve ortaklıklarla geçen bir süreç olarak kapandı. Yeni alanlarla büyüme sürecinin 2013 yılında da sürmesi bekleniyor.

husnu akhan2012 yılında 10.9 milyar TL olan cirosunu, 2013’te 12.4 milyar TL’ye taşımayı isteyen Doğuş Grubu’nun CEO’su Hüsnü Akhan, turizm ve hizmetler, yeme içme, e- ticaret, enerji ve medya alanındaki yatırımların yanı sıra tarım ve gıda alanında da önemli çıkışlar yapabilecekleri mesajını veriyor. Önümüzdeki dönemde bu alana da yoğunlaşacaklarını söyleyen Hüsnü Akhan, grubun 2013 yılma nasıl hazırlandığını anlattı.

BÜYÜME BEKLENTİSİ: 2012 yılına girerken dünya ekonomisinin ve büyüme tahminlerindeki temkinli yaklaşımları gözden kaçırmayarak Türkiye ekonomisinin geleceğine yatırım yapma kararlılığımızı ortaya koymuştuk. Nitekim, 2012 yılında Türkiye ekonomisinin çizdiği istikrarlı tablo, bizim Doğuş olarak planlarımızın tam zamanında hayata geçmesini mümkün kılmış, hatta pek çok yeni fırsatı değerlendirerek yeni sektörlere giriş yapmamızı, mevcut sektörlerde daha da derinleşmemizi sağlamıştır. Beklenen 2012 yıl sonu konsolide ciromuz,

10.9 milyar TL olup bu tutarın, yüzde 14’lük bir artışla 2013 yıl sonunda 12.4 milyar TL olarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz. 2012 yılsonu net dönem karımızın da 723 milyon TL’den, 2013’te 794 milyon TL’ye, yüzde 10’luk bir artış göstereceğini tahmin ediyoruz. Bu noktada 2013 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4.4 civarında büyümesini, grubumuzun ise yüzde 10-15 arasında büyümesini öngörüyoruz.
ENFLASYON TAHMİNİ: Enflasyonun yüzde 7’ler seviyesinde gerçekleşmesini, işsizliğin yüzde 9’un altına inmesini öngörüyoruz. Dolar ve Euro’da ortalama tahminlerimizi ise sırasıyla 1.85 ve 2.40 olarak ifade edebiliriz.

YATIRIM PLANI: 2013 yılında, finans sektörünün sahip olduğu amiral gemisi rolünü muhafaza ederken, diğer sektörlerimizi geliştirerek yukarı taşımayı arzu ediyoruz. Bu kapsam içine; son dönemde yatırımlarımızın yoğunlaştığı turizm ve hizmetler, yeme içme, e- ticaret, enerji ve medya alanındaki yatırımlarımız da giriyor.

  Cantek Akıllı Soğutma Makineleri

Yukarıda değindiğimiz sektörler dışında, hem dünyanın hem de ülkemizin ekonomik, sosyal ve politik geleceğinin şekillenmesinde tarım ve gıda sektörünün belirleyici rol oynayacağını düşünüyoruz. Bu konu önümüzdeki dönemde yoğunlaşacağımız alanlar arasında geliyor.

YARATACAKLARI YENİ İSTİHDAM: Doğuş Grubu olarak önümüzdeki dönemde de faaliyette bulunduğumuz sektörlerde dinamik, öncü, en ileri teknik bilgi ve teknolojiye en üst düzeyde insan kaynağına sahip bir profil yaratmaya devam edeceğiz. Bu süreçte aktif olarak ilgi gösterdiğimiz bütün sektörlerdeki büyümemizi sürdüreceğiz.

AVRUPA KRİZİ: 2008 yılı sonunda başlayan ve dalga dalga yayılarak pek çok ülke ekonomisini tehdit eden finansal kriz döneminde Türkiye, büyüme ve gelişme azmini ortaya koyarak dünyanın en güvenli ekonomilerinden biri olmayı başarmıştır. Bu açıdan bakıldığında, Türkiye ekonomisi 2012 yılında özel sektör yatırımlarının arttığı, altyapı çalışmalarında önemli atı-lımların gerçekleştiği bir dönem olmuştur. 2013 yılına dair beklentilerimiz de, 2012 yılındaki pozitif tablonun devamını sağlayacak niteliktedir.

YABANCI ORTAKLIK: Grup olarak rekabetçi şirketler yaratmak, global ortaklıklarla faaliyet gösterdiğimiz bütün alanlarda lider olmak her zamanki hedefimiz.

SATIN ALMA: Doğuş Grubu olarak yeni yatırımlarımızda genel ilke olarak ana faaliyet alanlarımızda güçlenmeyi, pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Mevcut sektörlerdeki konumumuzu güçlendirirken yeni sektörler ile portföyümüzü geliştirmek bizim açımızdan büyük önem arz ediyor. Grup olarak hayata geçirdiğimiz bütün yatırımlara, mevcut koşulların yanı sıra çeşitli piyasa ve sektör senaryolarının analizlerinin dikkatlice değerlendirilmesi sonucunda karar veriyoruz, yatırımlarımızı hedeflerimiz ve vizyonumuz doğrultusunda şekillendiriyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir