Anasayfa / Şirket Haberleri / Doğuş Holding Patronu Ferit Şahenk’in Girişimciliği

Doğuş Holding Patronu Ferit Şahenk’in GirişimciliğiGirişimciliği baş döndürüyor

Kelimenin tam anlamı ile girişimcilik hızım izlemek çok zor. Çekmecesinden her zaman büyük ses getirmesi mümkün bir proje çıkarabilir.

ferit-sahenkBundan 11 yıl önce, 2001 yılının nisan ayında, babası Ayhan Şahenk’in vefatı üzerine, henüz 37 yaşındayken Doğuş Holding’in başına geçen Ferit Şahenk, aradan geçen 12 yılda grubu büyük bir değişim ve dönüşüm içine soktu.

Holding yedi sektörde faaliyet gösteren, 150’yi aşkın şirketi, 30 binin üzerinde çalışanı ve 10.9 milyar dolara ulaşan cirosuyla Türkiye’nin en büyük kuruluşları sıralamasında hızla yükseldi. Mevcut işlerinde bölgesel güç olma yolunda ilerleyen Ferit Şahenk’in hedefi ise faaliyette olduğu tüm işlerde ilk üçte yer almak. 2012 yılında turizm ve hizmetler, medya, enerji, yeme içme ve eğlence, spor ve e ticaret alanlarındaki yatırımlarıyla dikkati çeken Şahenk, 2013’te de en çok konuşulan iş adamlarından biri olmaya aday.

BAŞ DÖNDÜRÜYOR

Yakın zamana kadar ağırlıklı bankacılık, inşaat ve otomotiv gibi sektörlerde bulunan, turizm, medya ve perakende de varlığını sürdüren Doğuş Holding, 2012 ile birlikte hizmet sektöründe ses getiren yatırımlara imza attı.

Yerli yabancı pek çok restoran zincirine ortak oldu, Capri’de 27 odalı butik otel ortaklığına soyundu, etkinlik ve organizasyon şirketlerini portföyüne dahil etti. Diğer yandan Doors ortaklığı ile birlikte bünyeye alınan Doors Akademi ile eğitim sektöründe de bulunacak. Yine geçmişte de bulundukları tarım alanında yeni ve farklı çalışmalar da gerçekleştirilecek.
Spor ve moda işine global dev IMG ile e-ticaret işine ise Güney Kore’nin en büyük gruplarından SK Group’la giren Doğuş Grubu’nun bu alanlarda yapmayı planladıklarını ise Şahenk şöyle özetliyor:

“Türkiye’de yaz ve kış belirli dönemlerde dünyanın bilinen sporcularının ve takımlarının katıldığı turnuvalar yapmak istiyoruz. Bunların sponsorluğunu, organizasyonunu, bilet satışını, TV yayınını yapmak amacındayız. Hepsi bu değil. Aynı zamanda bu işleri markalaştırıp yurtdı-şına da satmayı planlıyoruz. IMG, bine yakın sporcu ve ünlünün yönetimini yapıyor.

  Turkcell, Avea’ya Dava Açtı

Biz de aynısını Türkiye’de yapmak istiyoruz. Bu iş zamanla gelişecek. Ama ben spor alanında çok daha hızlı bir ilerleme olacağını düşünüyorum. Ayrıca Türkiye’de SK Gro-up’un sahip olduğu platformu Türkçe olarak yılbaşında piyasaya çıkmaya hazırlanıyoruz.”

RESTORANLAR…

Bugün kurumsal ciro içinde yüzde 10’nun altında pay alan restoran-eğlence ve marinacılıkta 2013 yılında da yatırım öngörülüyor. Restoran, eğlence sektöründe kurumsal sermaye eksikliği olduğunu söyleyen Ferit Şahenk, bu alanda yapacaklarını şu sözlerle anlatıyor:

“Eğlence ve restoran işinde beş yıl içinde 1 ila 1.2 milyar dolarlık bir yapı yaratmayı hedefliyoruz. Bunu da satın almalarla değil, ağırlıklı organik olarak yapacağız. Birtakım markaları yurt dışına da çıkarmayı planlıyoruz. Bunlardan bir tanesi de Nusret.”

Türkiye ‘de şu anda Turgutreis, Didim ve Göçek’te marinaları bulunan Doğuş Grubu Dalaman’da bin kapasiteli marina inşaatına da başladı. Hırvatistan’da da üç marinaları bulunduğunu anlatan Şahenk “Hem yeni yapmak üzere hem özelleştirmeyle girip ilgileneceğimiz marinalar da var” diye konuşuyor.

■    Ferit Şahenk, yenilikleri sadece adapte etmeye değil yenilik yapmaya inanan bir lider. Bu yönüyle 2013’te de sürprizleri olabilir.

■    İnşaatta yurt içi ve yurt dışında önemli projelere imza atacak ama asıl önemli hamleleri bankacılık alanında olabilir.

■    E-ticaret, spor ve moda işlerine 2013’te hız vermesi bekleniyor.

■    En merak edilen konu eğlence ve restoran işinde ne yapacağı. Sırf bu konu nedeniyle bile tüm gözler 0’nda olacak.

■    Şahenk’in 2013 yılında özellikle marinacılıkta hem yeni miranalar inşa etme hem de özelleştirmelerle yeni marinalar alma yönünde de bir hedefi var.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir