Anasayfa / Şirket Haberleri / Döküm Demirde Yeni Marka Lava

Döküm Demirde Yeni Marka LavaSektöründe uzun yıllar çalışan Celalettin Kesikbaş, baba mesleği olan döküm demir sektörüne Lava markasıyla girdi.

Lava Genel Müdürü Celalettin Kesikbaş, 2008 yılında bilgisayar kabinleri üreten Estap markasını Legrant’a sattı. Kesikbaş, eski şirketinde yasal çalışma süresi dolduktan sonra 2011 yılında içinde abisinin de bulunduğu ortaklarıyla 40 yıllık baba mesleği olan döküm demir işine girdi. Lava Döküm Demir, 2011 yılının ocak ayında 12 milyon t-’lik yatırımla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. Lava Ar-Ge’sini Ferrotechnic’ten aldığı lisans ile sağlıyor. Yapılan yatırımın amortisman süresi 7 ila 8 yıl olarak hesaplanmış. Fabrikanın 250 bin tencere-tava, 4 milyon ocak üstü ızgara kapasitesi var.

2012 yılının nisan ayının sonunda Lava’nın üretim adeti tencere ve tavada 10 bin adete yükseldi, ikinci altı ayda ise bu rakamın 2 katma çıkartılması planlanıyor. Lava şuanda ocak üstü ızgaraların üretimi de hesaba katıldığında üretim kapasitesinin yüzde 50’sini kullanıyor. Celalettin Kesikbaş, yaptıkları yatırımın 3 yıllık bir yatırım olduğunu, 3 yıl boyunca kapasite artırımına gitmelerinin gerekmediğini söylüyor.
Lava’nın 2011 yılındaki 7 aylık cirosu ise 1,6 milyon dolar. 2012 yılındaki ciro hedefi ise tencere, tava ve ocak üstü ızgaralarda toplam 16 milyon fc. 2011 yılındaki cironun yüzde 40’ı tencere-tava grubuna ait. Kesikbaş, bu oranı 50-50’ye getirmek istediklerini söylüyor.

MARKA OLMAK ÖNEMLİ

Estap’ta çalışırken marka oluşturmanın çok önemli olduğunu gördüklerini söyleyen Celalettin Kesikbaş, çok da iddialı olmayan ürünler ile tüm dünyada tanındıklarını ve her yıl ihracat yapan ilk bin şirket arasına girdiklerini söylüyor. Kesikbaş, yeni işlerinde de markalaşmayı istediklerini söylüyor.

Demir döküm işi çok niş bir alan. Pişirme grubu ürünlerin pazarında yüzde l’lik bile bir payı yok denebilir. Lava’nın demir döküm pişirme ürünleri sektöründeki payı ise yüzde 50’nin üstünde. Kesikbaş, sektörde profesyonel olarak çalışan şirketin neredeyse hiç olmadığını söylüyor. Lava 6 aylık süreçte 10 ülkeye ihracat yapmaya başladı. K.K.T.C, Rusya, Kore, Azerbeycan, Dubai, İran, Amerika, İtalya ve Almanya Lava’nın ihracat yaptığı ülkeler arasında yer alıyor. Kesikbaş, Hindistan’dan da sipariş aldıklarını vurguluyor. Fas, Cezayir, Tunus gibi eski İngiliz, Fransız sömürgelerinde demir döküm kullanımı çok yaygın. Kesikbaş bu bölgelerde dörtte birini bulan fiyat avantajıyla ellerinin çok güçlü olacağını söylüyor. Lava, 2012 yılında hedeflediği 16 milyon fc’nin yüzde 40’ını ihracattan elde etmek istiyor.

  Axa'dan çevre bilincine katkıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir