Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dolar, Euro Almalı mı Satmalı mı?

Dolar, Euro Almalı mı Satmalı mı?DOLAR, EURO ALMALI MI SATMALI MI?

Analistler, döviz borcu olmayanlara dolar veya Euro yatırımını çoğunlukla önermiyor. Ancak döviz alınacaksa da bunun adresinin dolar olduğu belirtiliyor. 1.78’in altında alım yapılabilir. Yukarıda ise kısa vadede 1.81 direnç olmakla birlikte Suriye riskinin artması durumunda 1.85’ler rahatlıkla görülebilir.

Döviz alınacaksa adres dolar

Geleneksek döviz yatırımının adresi dolar ve Euro, 2008 krizinden bu yana uluslararası mali piyasalardaki kırılganlıkların etkisiyle popülaritesini kaybetmişti. ABD ekonomisinde halen yüksek seyreden işsizlik, Euro bölgesinde bir türlü söndürülemeyen yangının her ay yeni bir ülkeyi içine alması, bu ülkelerin para birimleri dolar ve Euro’ya karşı güveni düşürdü.

Bu nedenle dolar ve Euro yatırımı, döviz borcu olmayanlar için uzun bir süredir önerilmiyor. Uluslararası piyasalarda azami güven arayışı sürerken, ABD ekonomisinin durumu Euro bölgesine görece daha iyi olduğundan “döviz alınacaksa da orta-uzun vadede dolar alınabilir” deniyor. Ancak portföy oranı belirtmek konusunda analistler çekimser.

Yurt içindeki politika değişikliklerinden Suriye ise henüz fiyatlanmıyor.

Kurda kısa vadede 1.78-1.85 bandında hareket beklenirken, anketler ve analistlere göre bir yıl içindeki tahminler 1.80 seviyesi civarında yoğunlaşıyor. Finans Portföy Kademli Portföy Yöneticisi Tolga Kudaloğlu,

Türkiye’nin görece sağlam ekonomik temelleri ve kredi notundaki artış beklentileri, Suriye ile yaşanan gerginliğin piyasalarda şu ana kadar fı-yatlanmamasına yol açtığını anlatıyor, iki ülke arasındaki gerginliğin daha da tırmanması halinde,
TL’nin döviz sepeti karşısındaki dalgalı seyrinin devam edebileceğini belirtiyor. Dolar/TL kunında 1.78-1.85 bandında hareket bekleyen Kudaloğlu, Suriye gerginliğinin yükselmesi duaımunda ise kurun yeniden 1.91 zirvesini test edebileceğini iddia ediyor.

ABD SEÇİMLERİ ÖNEMLİ

HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, kurda kısa vadeli işlemlerde 1.80’in altı zorlansa da, teknik olarak 1.8100-1.8320 aralığı-nı ön plana çıkarıyor. İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdür Yardımcısı Şant Manukyan, ABD’deki seçim-bitmeden Suriye kanadında net bir adım atılmasını beklemiyor.

  İstanbul Arnavutköy de yapılacak üç yeni proje

Öte yandan ABD’de yaklaşan seçimler öncesinde Cumhuriyetçi aday Romney’in ilk kez anketlerde öne çıkması, olumlu havanın korunamamasına yol açtı. Romney’in denklemin içine girmesiyle seçimler sonrası dolarda bir yükselişe yol açabileceğine dikkat çeken Manukyan, yıl sonuna kadar kurda 1.80 seviyelerinin çok üzerine çıkan bir yükseliş beklemediklerini ifade ediyor.

Euro Bölgesi’nde işlerin iyi gittiği en iyi senaryoda 1.30’un üzerine çıkıp, Euro/dolar paritesindel.33-1-35 bandında hareket etmesini tekliyor.

DOLAR GÜÇLENEBİLİR

Ancak Ispanya’nın yardım istediği, beklentilerin olumsuzluğunu koruduğu durumda 1.2770-1.3150 arasında gidiş bekliyor. “Seçim sonrasında ABD’de mali politikalar tartışması olması duaımunda da dolar kuvvetlenebilir” diyen Manukyan, orta-uzun vadede dolar yatırımını öneriyor.

Gedik Yatırım Hazine Müdürü Kutalmış Keskin ise rating notu artışının fiyatlandığını, Suriye ile savaş olasılığının ise işlemlere yansımasını çok zor olarak görüyor. Keskin, “Sabit getirili enstrümanlar dönemindeyiz. Türkiye’de sepet 2.-2.1 arasında gidip gelir. TL enstrüman yatırımı hala cazip. Döviz yatırımı önermiyorum, bono değil TL mevduat alınmalı” sözleriyle döviz yatırımından kaçınanlardan.

Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir