Ekonomi Haberleri

Dolar neden yükseliyor?

Dolardaki yukarı yönlü güçlü beklentim geçerliliğini koruyor. Yukarıdaki en önemli direnç 3.0750 bölgesinde. Bu düzeyin aşılması halinde kurun 3.15 bölgesini hedeflemesi kuvvetle muhtemel.

ABD verileri Eylül ayında nasıl geldi?

Üç temel ekonomik veriyi takip ederek ABD ekonomisindeki genel seyri görmek mümkün, istihdam piyasasını tarım dışı istihdam ile hizmetler sektörünü ISM hizmetler endeksiyle, imalat sektörünü de ISM imalat endeksiyle inceleyebilirsiniz. Her iki ISM endeksinde de 50 üstü büyüme, 50 altı küçülme anlamına gelir. Eylül ayında ISM imalat ve hizmetler endekslerinde bitişikte görüldüğü gibi önceki aya kıyasla iyileşme söz konusu. Hizmetler endeksinin 55’in de üzerinde gerçekleşmesi Fed’in Aralık toplantısı için önünü açabilir. Ama Aralık toplantısından önce her iki endeksin Ekim ve Kasım verileri gelecek. Fed faiz artırımı yapabilir demek için henüz erken. Ekonomik görünüm iyi değil. Piyasa profesyonelleri de Fed’in Aralık’ta artırım yapabileceğine tam anlamıyla ikna değil. Fed’in Aralık’ta pas geçmesini bekleyenler toplamın yüzde 45’ini oluşturuyor.

Enflasyon, FED ve dolar

Dolar neden yükseliyor?Yükselmesi için çok neden var. Düşmesi için temel bir faktör yok. Sizlerle haftalardır paylaştığım dolar-TL trend grafiği en güncel haliyle yan tarafta görülüyor. Kur 2013’ten beri devam eden ana yükseliş trendinin içinde hareket ediyor. Yükselen kanal içinde olduğu için zaman geçtikçe gerileyebileceği seviye de ılımlı bir şekilde yükseliyor. Kur, bu yazının yazıldığı sırada 3.05 eşiğinin üzerinde işlem görüyordu. Bundan sonraki dönemde geri çekilmelerde 2.99 bölgesinin altını beklemiyorum. Yukarıdaki en önemli direnç 3.0750 bölgesinde. Beyaz ile çizilmiş hafif aşağı eğimli çizginin işaret ettiği seviye. Bu düzeyin aşılması halinde (bekliyorum) kurun 3.15 bölgesini hedeflemesi kuvvetle muhtemel. Yurtiçi yerleşiklere bakalım. 30 Eylül haftası bankalardaki döviz mevduat stoku 3.5 milyar dolar azalmış. Ama Moody’s’in not indirimiyle beklentiler bozuldu. Dolardaki yukarı yönlü güçlü beklentim geçerliliğini koruyor.

Deutsche?

Hayır, batmayacak. “Ahlaksız” bankacılık faaliyetlerine ilişkin (Apple’a kesilen cezanın misillemesi olarak) ABD’nin uygun gördüğü 14 milyar dolarlık cezada Obama-Merkel görüşmesi sonrası uzlaşı çıktı (zaten çıkacaktı). Tabii ki bu tip “oldu bitti, indi çıktı” hallerinde insanın yaşlı ama aktif “sürüngen” beyni kısa vadeli yaşam kavgasına yani çözüme odaklanıyor. Halbuki durum “dolar 3.017854’ü kırarsa 3.047654’ü görebilir” bakış açısının yakalayabildiğinden çok daha karmaşık. Bir yatırım bankası batışının nelere muktedir olduğunu da gördü gelişmiş ülkelerdeki politika yapıcılar. Yüzyılın krizi geldi. 2008-2009. Sistematik risk arz eden (yani pozitif ya da negatif ayrımcılık yapmadan topumuzu silkeleyecek risk anlamında) hiçbir bankanın batmasına artık izin verilmez. Ama konu bu da değil. Avrupa’daki bankaların bir kısmı “iş modeli tıkanıklığı” bir kısmı da “sorunlu kredi” problemiyle karşı karşıya. Ekonomisi “göreli” güçlü (mesela Almanya) ekonomilerde bankalar is modelinin çöküşüyle boğuşuyor. Zayıf olanlar da (mesela İtalya) sorunlu kredilerle (yanlış yazmıyorum, 300 milyar dolar) cebelleşiyor. Bu iki farklı bankacılık sorunu “yol-su-elektrik” olarak kısmen geldi, (kur>3.00) külliyen de gelecek. Dış dünya fena durumda. “Zaman risk artırma zamanı değil, risk azaltma zamanı” sloganıyla kapatalım.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu