Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dolarda kâr satışı yapılabilir

Dolarda kâr satışı yapılabilirDolarda kâr satışı yapılabilir

Son dönemin en hareketli yatırım aracı dolarda 1.90 senaryoları konuşuluyor. Ancak yatırımcıların 1.75’lerde artış gösteren DTH’larında yukarı seviyelerde realizasyona gitmesi ve TL faizi tercih etmesi muhtemel. Euro/dolar paritesinde 1.25’in altında Son dönemde en çok merak edilen yatırım araçlarının başında döviz geliyor, desek yanlış olmaz. Euro/dolar paritesi 1.26 seviyelerini test ederken, dolar kuru 1.85’e yöneldi. Hatta 1.90 seviyeleri gündeme gelir mi, tartışmalan gündemde. Tabii tüm bu gelişmelere neden olan faktör AB’nin içinde bulunduğu çıkmaz.

Euro Bölgesi’ndeki bu endişelerle birlikte Euro, dolar karşısında dört ayın yeni düşük seviyesi olan 1.2683’ü gördü. Sonrasında Euro/dolar paritesi 1.2660 seviyelerinde işlem gördü, içeride de dolar, TL karşısında 1.8329’la 23 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Sepet bazında TL ise 2.0792’ye kadar yükseldi. Bu süreçte “Euro Bölgesi dağılırsa ne olur?” konusu da gündeme yerleşti. Ayrıca, Türkiye’de cari açığın finansmanının zorlaşabileceğine ilişkin endişeler, döviz kurlarının yükselmesine bir miktar katkı yaptığı kabul ediliyor.

PİYASALAR RAHATLAMADI

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın gerçekleştirdiği ilk görüşmenin ardından iki ülkenin Yunanistan’ı Euro Bölgesi’nde tutmak için birlikte hareket edeceği beklentisi piyasalara moral verdi. Diğer taraftan FED para politikası kurul toplantısı özetlerinde birçok üyenin büyümede ciddi bir zayıflama olduğu taktirde yeni bir parasal genişlemeye başlanması gerektiğini düşündüğünün görülmesi, piyasalara bir miktar destek olabilir. Ancak Euro Bölgesi’ne dair endişeler hala belirleyici ve panik havası dağılmış değil. Bu nedenle piyasalara dalgalanmanın sürmesini beklemek mümkün.

Bu gelişmeler Euro’nun dolar karşısında zayıflamasıyla birlikte hızla yönünü yukan çeviren dolara dikkatleri çekti. Bu durum, doların çıkışını sürdürmesi veya düzeltenle yaparak aşağı mı gideceği sorulannı beraberinde getirdi.

DTH’LAR ÇÖZÜLÜR MÜ?
Göstergeler açısından kilit olan Euro/dolar paritesinde 1,2650    civarında bir destek çabası görülüyor. Uzmanlara göre; bundan sonraki hareketin seyri açısından 2.06’lık sepet (0.5 dolar + 0.5 Euro) seviyeleri önemli. Kritik teknik destek olarak dolar/TL için 1,82 çok önemli. Bu seviyenin altında kalınmadıkça 1,87 seviyelerinin görülebileceği söyleniyor. Direnç için ise teklenen aralık 1,83-1,85. Bu aralığının dolardan TL’ye geçiş için kullanılabileceğini düşünülüyor. Garanti Bankası’nın genel müdür yardımcılarından Gökhan Eriin, “Bu seviyelerden döviz satıp pozisyon açılabilir” diyor. Doların 1.83 seviyesine yaklaşmasıyla birlikte 1.5 milyar dolar civarında döviz bozdurulduğu söyleniyor.

  Yılın İlk Yarısına Ait Kur Tahminleri

Dolarda 1,85 üzerinde kapanışlar görülecek olursa 1,83 altında stop loss yapmak kaydıyla yeniden alım yapılabileceği öneriliyor. Ancak 1,85 de geçilecek olursa oluşacak panik havasının kuru 1,90’ın da üzerine taşıyabileceği gözönünde bulundurulmalı. Bu nedenle de olası bir yukarı yönlü harekette 1,85 üzerinde yeniden alım yapılması da öneriler arasında.

PARİTE DOLARDAN YANA

Euro/Dolar paritesinin 1,25-1,30 bandı arasında kalması olası göründüğünü söyleyen İş Yatırım Menkul Değerler Yurtiçi Piyasalar Müdür Yardımcısı Yasin Demir, “Toparlanmalar rahatça 1,30’u kırmasını sağlamayacak çünkü Avrupa’da çözüme yönelik kalıcı gelişmeler olması gerekir. Siyasi riskler yayılmaya devam ederse 1,25 seviyesinin de test edildiğini görebiliriz” diyor.

Doların diğer para birimleri ve emtialar karşısındaki yükselişinin Euro karşısında olduğu kadar kuvvetli olmasa da sürmesini bekleyen Yasin Demir, TL’nin 2,10 sepet seviyesi üzerinde daha kuvvetli bir destekle karşılaşmasını bekliyor. Demir’e göre Dolar/TL kuru pariteye bağlı olarak bu seviyede dengelenip gerileyebilir.

ING Bank Bireysel Bankacılık Pazarlama ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu ise son yaşanan çalkantılar sonrasında Euro/dolar öngörülerini önümüzdeki bir ile üç ay için aşağı yönde revize ettiklerini bir ay içerisinde 1.24’ü, üç ay sonunda ise 1.18 düzeyinin görülebileceğini tahmin ettiklerini söylüyor. Dolayısıyla Cenk Tabakoğlu’na göre Haziran sonunda Euro/dolar’da 1.20 seviyesini görmek çok şaşırtıcı olmayacak.

RİSKTEN KAÇININ

Tüm bu beklentilerle birlikte uzmanlar, yatırımcıların riskleri göze alarak hareket etmelerinin doğru olacağını, çok agresif seçimlerden uzak durmalarını öneriyor. Yatırımlarda ise orta vadeli süreç göz önünde bulundurmalı. Dövize yatırım bu seviyelerden önerilmiyor.

Faiz ya da temettü getirisi yüksek ürünler seçilmesini öneren Yasin Demir, “Örneğin muhafazakar olmak adına döviz alan yatırımcıların aslında azımsanmayacak bir riske girdiğini bilmeleri gerekir” diyor. Cenk Tabakoğlu da yatırım yapmak isteyenlere hemen kullanmayacakları birikimler ile orta-uzun vadeli perspektifte, sepet yaparak birikimlerini değerlendirebileceklerini söylüyor.

Diğer Benzer Makaleler

Paradaki En Son Hesapların Analizi

İMKB’de Ayı ve Boğa Piyasası

Defansif düşünenler için TL cazip

Talip Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir