Güncel Ekonomi Haberleri

Dolarda yön neresi? Kasım 2016

ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırım ihtimalleri ile yeni bir ralliye başlangıç yapan Dolar Endeksi Başkanlık seçimleri ile deyim yerindeyse duvara tosladı. FBI’ın Clinton’a açmış olduğu soruşturmanın yeniden gündeme gelmesiyle seçmenler bir kez daha Clinton’a olan güvenini yitirdi. Son anket sonuçlarına göre başa baş bir mücadelenin sürdüğü görülen seçim yarışı, piyasaları derinden etkilemeye devam edecek. 8 Kasım’a kadar Clinton’m yeniden gözde aday haline gelmesi piyasalardaki risk iştahını artırıp, dolar endeksinde de yeni yükselişlere destek olabilir. Madalyonun diğer yüzünde Trump’ın öne geçtiği ve piyasaların güvenli limanlara sığındığı bir senaryo bulunuyor.

FED’in planında ise bir değişim yok. Kasım ayını beklenildiği üzere pas geçen komite üyeleri Aralık ayını sabırsızlıkla bekliyor. FED vadelilerinde ise Aralık ayı faiz artış ihtimalleri tüm gelişmelere rağmen yüzde 70’lerin üzerinde seyrediyor. Kasım ayı FOMC toplantısı metninde ise enflasyona dair yapılan yorumlardaki hafif iyileşme dikkat çekici düzeyde. İstihdam ve büyüme tarafında birçok problemin üstesinden gelmiş olan ABD ekonomisinde enflasyon artışına olan inanç da kuvvetlenmeye başladı. Ekonomik göstergeler dikkate alınırsa, Aralık ayında FED’in faiz artışına gitmemesi için herhangi bir sebep bulunmuyor. Yılın son toplantısında gelecek bir faiz artırımı da dolar endeksinin başlamış olduğu ralliye kaldığı yerden devam etmesi anlamına gelecek.Kanada cephesinde ise merkez bankasının gerçekleştirmiş olduğu son toplantının etkileri görülmeye devam ediliyor. Başkan Poloz’un toplantıda daha fazla gevşeme hamlesinin konuşulduğunu ifade etmesiyle değer kaybeden Kanada Doları, ilerleyen dönemlerde de göreceli olarak zayıf seyrini sürdürebilir. Kanada dolarım etkileyen bir diğer faktör petrol fiyatlarındaki değişim. Petrol piyasasının son dönemdeki gelişmelerine baktığımızda Cezayir ve İstanbul konferanslarında uzlaşma ortamının geçtiğimiz hafta sonu Viyana’da yapılan görüşmelerde bir miktar bozulduğunu gördük. Eğer taraflar Doha’dan sonra Viyana’da da anlaşma sağlayamazsa petrol fiyatlarında hacim kazanacak satış dalgası, Kanada Doları’nda da değer kaybına neden olacaktır.

Paritede de teknik olarak, sıkışan fiyat hareketinin üzerine çıkan bir fiyatlanma görüyoruz. Uzun süredir oluşan bu görünümün dışına çıkılması teknik açıdan büyük bir önem taşıyor. Eğer paritede yeniden formasyonun içerisine giriş gerçekleşmezse, yükseliş hareketi yoluna kaldığı yerden devam etmek isteyecektir. Hareketin hedefi olarak ise Fibo-nacci yüzde 50 ve 61.8 düzeltmelerini belirleyebiliriz. Bu seviyeler ise 1.3570 ve 1.3830’a denk geliyor. Eğer baskı artar ve yeniden 1.33’ün altına gerilersek parkedeki hareketliliğin biraz daha sakin kalacağını düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu