Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Doların Düşmesi İle En Çok Hangi Bankanın Hisseleri Etkilenir

Doların Düşmesi İle En Çok Hangi Bankanın Hisseleri EtkilenirGündüz Capital Kantitatif Finansal Araştırmalar Şirketi (GC), İMKB’ye kote olan şirketlerin görece hisse senetlerinin performansını etkileyen büyüklükleri bulmak üzere TÜBİTAK desteğiyle FAKTÖR MODEL Projesini geliştirdi.

Bu yazılım ile hisse senetlerinin makroekonomik, bilanço büyüklükleri ve fiyat hareketlerinden nasıl etkilendiğini saptamak mümkün.

Bu çalışma ile yatırımcıların, hangi büyüklükler nasıl hareket ettiğinde hangi hisse senetlerini aldığını veya sattığı analiz edilebiliyor. GC’nin veri ambarında 2000’e yakın faktör ve bunların geçmiş yıllara ilişkin bilgileri bulunuyor.

Oluşturulan analiz raporunda USDAL kurunun, İMKB’ye kote bankalar üzerindeki etkileri incelendi. Bu modelle başka analizlerde, farklı büyüklükler ve farklı hisse senetleri mercek altına alınabiliyor. Beklenilenin paralelinde dolar kurunun bankaların hisse senedi getirilerini ters orantılı şekilde ve farklı düzeylerde etkilediği bulundu. 2011 yılının sonlarında 1,92 seviyelerinde tarihi seviyeleri gören ve 1.87 seviyelerinden kapanış yapar USD/TL‘nin 2012 yılında yükselmesi öngörülen faizler paralelinde düşeceği beklentisi yüksek.
Peki bu düşüşten hangi banka hissesi en olumlu şekilde etkilenecek?

Yapılan analizin sonucuna göre TEB, Garanti ve YKB’nin hisse getirileri USD/TL’deki hareketlere daha duyarlı. Bu nedenle dolarda beklenen düşüşten en fazla yararlanabilecek hisseler olarak öne çıkıyor. Diğer taraftan, Tekstilbank, Akbank ve TSKB ise USD/TL’deki değişime en az duyarlı bankalar.

Tablo l’deki rakamlar, USDAL’de yüzde 1 düşüş olduğunda, ilgili banka hisse senedi getirisinde yüzde kaç artış olacağı bilgisini veriyor. Örnek vermek gerekirse, kurulan modellere göre dolar kurundaki yüzde İ lik bir düşüş TEB hisselerinde yüzde 0,34 artışa neden olurken, TSKB’deki yükseliş ise yüzde 0,11 ile sınırlı kalacak.

GC’nin 2012 yılı birinci çeyrek USDAL tahmini 1,75 olarak belirlendi. Bu tahminler ve kurulmuş olan modeller paralelinde oluşan hisse senedi fiyat tahminleri Tablo l’den incelenebilir.

  Foreks piyasalarda yeni fırsatlar

GC kimdir?: 2002 yılında piyasa verisi kullanarak aktif ve pasif yatırım yönetimi alanlarında farklı kantitatif finans ürünleri ve stratejileri oluşturmak amacıyla kurulmuş bir finansal araştırma şirketidir. Türkiye Sermaye Piyasaları’na yönelik kantitatif analizler yapan Türkiye’deki ilk ve tek bağımsız şirketidir.

GC, çalışma ekibini bankacılık ve hazine kökenli piyasa profesyonelleri, matematik, fizik, ekonometri alanlarında doktora derecesine sahip akademik alanda kariyer sahibi kişilerden oluşturdu.

GC kantitatif yatırım stratejilerinin bir kısmı Türkiye’nin ileri gelen bankalarında ürün haline gelirken, bir kısmı da finansal kuruluşlarda bir menkul kıymetin “alım-satım bilgisi” şeklinde kullanılıyor. GC’nin bir diğer ürün grubu ise Ekonomist Endeksleridir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir