Ekonomi Haberleri

Doların TL Karşısındaki Değer Kaybı

Doların TL karşısındaki değer kaybı devam ediyor. Hatırlatacak olursak, önceki yazılarımızda dolar/TL’nin 2012 yılının ilk döneminde 1,75 seviyelerine kadar düşeceğini beklediğimizi belirtmiştik. Amerika Merkez Bankası’nın (FED) bir önceki hafta piyasaları desteklemek amacıyla izleyeceği düşük faiz politikasını daha uzun bir süre devam ettireceğini, gerekirse üçüncü genişlemeye de gidebileceğini söylemesi paralelinde, global piyasalarda risk iştahı arttı. Yurt içi tarafında da Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Enflason Raporu’na ilişkin düzenlenen basın toplantısında enflasyonun hedeflerle uyumlu gerçekleşebilmesi için sıkı para politikasını devam ettireceklerini açıklaması ile dolardaki düşüş sürdü.

Böylelikle 7 Kasım’dan beri en düşük seviye olan, beklentilerimize de paralel olarak 1,76 değerinin altına indi.
FED toplantısında yapılan açıklamaların etkisinin olumlu yansımaları İMKB’de de izlendi. Beslenen risk algısıyla gelişmekte olan piyasalara para girişinin artması geçtiğimiz hafta İMKB’nin değerini 60.000 seviyesinin üzerine yükseltti. Euro Bölgesi’nde ise gözler yine Yunanistan’ın üzerindeydi. Yunanistan’da borç yapılandırma konusunda olumlu gelişmeler yaşanacağının beklenmesi, altına destek sağladı. Altının ons fiyatının 1.753 dolara kadar yükseldiği izlendi. Yunanistan konusunda varılacak uzlaşmanın Avrupa bankalarına ilişkin sorunları, bunlara bağlı tedigirnlikleri azaltacağı ve piyasalara pozitif yansıyacağı bekleniyor.

Yurt içine tekrar dönecek olursak; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın ilk enflasyon verisi açıklandı. Ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,56 (beklenti anketlerinde: yüzde 0,46) , Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,38 (beklenti anketlerinde: yüzde 0,71) arttı. Böylece, Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 10,61, ÜFE’de yüzde 11,13 artış göstermiş oldu.

Önümüzdeki hafta basinda İMKB’nin ekside olmasını, haftanın ortalarına doğru ise toparlayıp ikinci yarısından itibaren yatay seyir izlemesini bekliyoruz. Dolar kurunun ise 1,79 seviyelerinde gerçekleşmesini, Euro/doların ise 1,29 seviyelerinde olmasını öngörüyoruz. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (ECB) toplantıları da takip edilecek. BOE’nin faizleri sabit bırakması öngörülürken, ECB faizleri aşağı çekebilir.

Ceren Önder


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu