Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dolar/TL, borsa, altın ve FED…

Dolar/TL, borsa, altın ve FED…1 Kasıttı seçimlerine kadar olatı süreçte dolar/TL kurunun 2.90-3.05/3.10 bandı içinde gidip geleceğini öngörüyorum. BIST-lOO’ün ise 70 bin-80 bin aralığında dalgalanma ihtimali yüksek…

pi

Kur konusundaki yeni beklentiniz nedir?

ABD’de son gelen önemli verilerin beklentileri karşılayamamasıyla birlikte FED’in ekim toplantısında faiz artırımı yapamayacağını daha önce yazmıştık. Aynı yazılarda piyasaların bu düşünce yapısı içine girmesiyle kurun sırasıyla 2.98, 2.95 ve 2.92 hedeflerine doğru hareket edebileceğini ifade etmiştim. Beklentime paralel bir şekilde dolar-TL’nin geçen hafta 2.88’lere kadar geri çekildiğini gözlemledik. Haftayı da 2.9045 düzeyinden kapattık.

İç piyasalar açısından FED kadar önemli bir diğer konu da erken seçimler. Gene daha önce ifade ettiğim gibi 1 Kasım seçimlerine kadar olan süreçte dolar-TL kurunun 2.90-3.05/3.10 bandı içinde gidip geleceğini öngörüyorum. Bu bandın altı dolar yönlü, üstü de TL yönlü pozisyon almak için uygun. Bir başka ifadeyle kısa vade için geçerli olmak üzere 2.88-2.290 bandı dolara geçmek için fırsat olarak değerlendirilebilir.
Seçim sonrası kur ne olur?

Kur açısından tek parti ya da makul bir koalisyon seçeneklerinin fark yaratacağını sanmıyorum. Yabancı yatırımcılardan aldığım izlenim de bu yönde. Asıl önemli olan seçimler sonrasında hükümetin hızlı bir şekilde kurularak yeniden ekonomiye odaklanmamamız. Bu sağlanabilirse kurun FED riskine rağmen 2.75 bölgesine kadar gerilemesi ihtimali yüksek. Bu düzeyin altında kalıcılaşma oldukça zor.

Seçim öncesinde borsa endeksinde zirve neresi olabilir?

Daha önceki yazılarımda işlediğimden farklı bir düşüncem yok. Seçime kadar olan süreçte BIST-lOO’ün 70.000-80.000 aralığında dalgalanması ihtimalini yüksek görüyorum. Seçim öncesinde endeksin 80.000’i aşabilmesi için gösterge tahvil faizin yüzde 10.5 düzeyinin altına inebilmesi gerekiyor.

Tahvil faizi haftayı yüzde 10.72 düzeyinden kapattı.

Endekste 80.000-82.5000 bandını hisse senedi riskini belirgin bir şekilde azaltmak için kullanmak oldukça uygun bir yatırım stratejisi olabilecektir.

  Hisse alım satımında seviye belirlemek

Altında yükseliş devam eder mi?

Evet. Paritedeki yükselişle altındaki “tıngır mıngır” yükseliş 1.200 dolar bölgesine kadar devam edebilir. Lâkin bu düzeyin üzeri FED’in ilk hamlesi gelene kadar oldukça zor.

FED aralıkta faiz artırımı yapar mı?

İhtimal giderek azalıyor. Piyasa aralık artırımına yüzde 30 veriyor. Bu olasılık birkaç hafta önce yüzde 60 düzeylerindeydi. Yeni açıklanacak veriler beklentileri dramatik bir şekilde aşmazsa FED’in IMF’nin de telkinleriyle ilk artırımı 2016’ya bırakması ihtimali güçlendi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir