Anasayfa / Ekonomi-Finans / Dolar/TL’de hedef vermek zor

Dolar/TL’de hedef vermek zorDolar TL kurunda içerideki ortamın sakinleşmesi, ortamı yatıştırmaya yönelik açıklamaların devam etmesi halinde düzeltme süreci başlayabilir. Kurlar için bu haftanın kritik olacağını düşünüyoruz…

DOLARDA rekor tazeleme sürecinin nereye kadar devam edeceği son günlerin en çok merak edilen konularından biri. İçeride faiz tartışmasının ateşlediği dolar/TL’de cuma günü, hem TCMB’nin likidite adımlarının hem de siyasi kanadın yaptığı açıklamaların etkisiyle ateşin sönmeye başladığını görmüştük. 2.6250’nin üzerini test eden kur cuma günü bu atmosfer altında 2.5750’nin altına sarkmıştı ki, ABD’den gelen istihdam verileri ateşi yeniden harladı. Bu yazının yazıldığı akşam saatlerinde de kur 2.64’ü de aşarak yeni bir rekora imza attı.

dolar tl

SİYASİ ATMOSFER YUMUŞUYOR

Cuma günü Cumhurbaşkanı © Erdoğan’ın yaptığı “MB Başkanı Erdem Başçı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın görüşme talebi var. Belirlenmiş tarih yok, ABD dönüşü gelecekle ilgili neler yapabiliriz oturup, konuşacağız” açıklaması, son dönemde piyasada oluşan kurumlar arası çatışma algısının yerini sağduyuya bıraktığı şeklinde yorumlandı.

Bu açıklama ile birlikte Başbakan Yardımcısı Bülent Armç’ın da TCMB’ye destek veren sözler sarf etmesi, siyasi kanadın TCMB üzerindeki baskısının azalacağına işaret etti. Yapılan bu açıklamalar gün içinde kuru 2.62 üzerinden 2.5750’nin altına kadar çekti. Sonrasında ABD’de açıklanan istihdam piyasasına ilişkin veriler, oluşan bu pozitif havanın etkisini dağıttı ve dolar/TL gün içi en sert hareketlerinden birini yaparak 2.5750’nin altından başlattığı hareketi 2.64 üzerine kadar devam ettirdi.

FAİZ ARTIRIM SÜRECİ YAKLAŞIYOR

ABD’de tarım dışı istihdam şubat ayında 295 binle beklenti olan 240 bini aştı. İşsizlik ise yüzde 5.7’den 5.5’e geriledi. İşsizlik oranının yüzde 5.6’ya gerilemesi bekleniyordu. Daha önce 257 bin olarak açıklanan ocak ayı tarım dışı istihdamdaki artış 239 bine revize edilirken yüzde 5.7 olarak açıklanan işsizlik oranı revize edilmedi. Açıklanan bu güçlü istihdam artışı sonrası FED’in bu ayki toplantıda faiz artışı konusunda “Sabırlı” olunacağı ifadesini değiştireceği ve faiz artış takviminin hızlanacağı algısını artırdı.

Son dönemde yapılan açıklamalarla büyük ölçüde eylül ayma kayan faiz artışı beklentilerinde “haziran seçeneği” yeniden güçlü bir şekilde gündeme geldi. Bu durum dolar endeksinin hızla değer kazanmasına ve 2008’den sonraki süreçte görülen zirvelerin yenilenmesine sebep oldu.

SİYASİ TANSİYON DÜŞEBİLİR

Cuma günü görülen son hareketi göz ardı ettiğimizde 2.35’lerden başlayıp 2.60’ı aşan harekette yurtdışı etkisini ön plana çıkarmaya çalışmak bizce sağlıklı bir analiz değil.

Doların diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısındaki hareketlerini izlediğimizde de bu hareketin küresel olamadığını büyük oranda TL’nin negatif ayrıştığını anlamak da zor değil.
Bu nedenle ABD verileri kaynaklı son etki dışarıda tutulduğunda dolar/TL’de içerideki ortamın sakinleşmesi durumunda bir köpük kalacağını düşünüyoruz. Bu köpüğün geri alınması da hem ortamı yatıştırmaya yönelik olarak gelen açıklamaların devamına hem de ABD’den gelen istihdam verilerinin ilk şokunun atlatılmasına bağlı. Bu nedenle kurlar için bu haftanın kritik olacağını ve bir düzeltme süreci başlayabileceğini düşünüyoruz.

Dolar/TL’de hedef vermek zor

Dolar/TL’de gelinen seviyeler hedef vermeyi de zorlaştırıyor. Günlük bazda birkaç kuruşluk alanda verilecek hedeflerin de çok bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Aşağıdaki grafiği de ana resmi daha net görebilmek adına aylık bazda hazırladık. Grafikte de görüldüğü üzere 2002 ile 2011 arasında kabaca 1.15 ile 1.75 arasında uzunca bir süre davam eden bir kanal hareketi oluşmuştu. Yaklaşık dokuz yıl süren bu kanal hareketi sonrasından 2011 yılında kanalın yukarı kırılması, yeni hedefi de kanal boyu kadar yukarıya taşımış ve 2.45 seviyesini hedef konumuna getirmişti.

  11 Aracı Kurumdan 47 Hisse Önerisi

Bu hedef geçen ay tamamlandı ve hatta kur aylık kapanışını bu seviyenin üzerinde gerçekleştirdi. Bu ayın daha ilk günleri olmasına karşın kur hızla 2.65’e kadar çıktı. Kurun ilerleyen günlerde bu kanalın içine dönememesi durumunda takip edeceğimiz yeni hedef 2.78 civarı olarak görülmektedir. Ancak son dönemde olan hareketin hızını göz önünde bulundurduğumuzda 2.45 üzerindeki hareketin istisna olarak kalma ihtimalini de düşük görmüyoruz. Bu nedenle kurda alınacak pozisyonlarda temkinli olunması, kaldıracın mümkün olduğunca düşük tutularak kar alım ve stop loss seviyelerine mutlaka riayet edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yukarıda da aşağıda da hedeflerin çok geniş aralıklarda olması, volatilitenin düşük seyrettiği günleri daha uzun süre bekleyeceğimizi gösteriyor.

BIST ayı piyasasına girdi

Kredi notumuzun “yatırım yapılabilir” seviyeye yükseltilmesiyle 5 cent seviyesinin üzerine gelen endeks, daha sonra FED kaynaklı endişelerin ve iç siyasi gerginliklerin artmasıyla yönünü aşağı çevirmiş; geçen yıl ocak ayında TCMB’nin acil PPK toplantı kararı öncesinde ise 2.7 cent seviyesine kadar gerilemişti.

Bu süreç sonrasında iç ve dış dinamiklerde görülen iyimser havanın etkisiyle ağırlıklı olarak 3.2-4.0 cent aralığında dalgalanan endeks son dönemlerde yaşanan gelişmelerin etkisiyle yönünü yeniden aşağı çevirdi. Cuma günü 3 cent’in hemen üzerinden kapanan endeks, son kürese! kriz döneminde görülen dipten bu yana oluşan yükselen trende (mavi çizgi) kadar gerilemiş.

Bu trend son olarak geçen yıl kurda yükselen tansiyonun etkisiyle TCMB’nin şok faiz artışı kararı öncesinde test edilmişti. Endeksteki satış baskısının devam etmesi, yükselen trendin aşağı yönlü kırılması durumunda son küresel krizde görülen 2,7 cent’e kadar bir gerileme görülebilir.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “dolara aşırı şekilde yatırım yapanlar yaya kalabilirler” şeklinde TCMB Başkanı Başçı’nın 20İ2 başında yaptığı “dolara dokunanın eli yanar” açıklamasına benzer bir açıklama yapmış olması; TCMB’nin kurun ateşine yönelik daha aktif bir role bürünme ihtimalini artırdığından bu denli sert bir gerileme görülmeyebilir ve 2.9 cent seviyesinden bir tepki gelebilir.

Hindistan makası açtı

Sene başında petrol fiyatlarındaki gerileme süreci, ECB’nin açıkladığı yeni genişleme programı, FED faiz artışının en erken yılın ortalarına kalması gibi senaryolar, geçtiğimiz yıllarda “Kırılgan Beşli” grubunda anılan Hindistan ve Türkiye için büyük • bir fırsat kapısı açmıştı.

Sağlanan bu ortamın yılın ilk yarısında faiz indirimlerini de beraberinde getireceği, bunun da piyasaları desteklemeye devam edeceği düşünülüyordu. Bu durum yapılan faiz indirimlerine rağmen her iki ülkenin de para birimlerinin güçlü kalacağı beklentisini artırmıştı.

Hindistan’da beklenen süreç işlerken, Türkiye’de içerideki tartışmalar beklenen bu atmosferin tam tersi bir süreç getirdi. Aşağıdaki grafikte doların yılbaşından itibaren Hindistan Rupisi ve TL karşısındaki değişimini gösteriyor. Bu süreçte dolar/TL kuru yüzde 13 civarında artış sergilerken dolar/Hindistan Rupisi yatay seyretmiş hatta yılbaşına göre hafif de olsa değer kaybetmiştir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 Yılında Yatırımınızı Burcunuza Göre Yapın

2019 yılında yatırım yapacak girişimciler için iş dünyasının burç yorumlarını, ekonomiyi neler bekliyor tüm detaylar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir