Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dolor/TL’de sert satış baskısı

Dolor/TL’de sert satış baskısıParitenin teknik görünümünde haftalık grafiği incelediğimizde son dönemlerde başlayan düşüş ivmesinin kaybolmaya başladığını görüyoruz. Özellikle 50 haftalık ortalamadan destek alan fiyatların bu seviyede bulunan 2.85 noktasının üzerinde kalmaya devam etmesi 3’lü fiyatlamaların görülebileceği izlenimini veriyor. Ancak 2.85 desteğinin altında kapanışlar yaşanması durumunda bu tablonun değişebileceğini düşünüyoruz.

Dolar/TL paritesinde oldukça volatil bir dönem geride kaldı. Genel olarak parite, düşüş trendi içerisinde hareket etti. Dönem başında FED tutanakları fiyatlandı. Tutanaklarda verilerin gidişatına göre haziran ayında faiz artırımının uygun olduğu belirtildi, enflasyon ve istihdama vurgu yapıldı. Tutanakların ardından faiz arürımı ihtimali güçlenirken, Dolar/TL paritesi de bu gelişmeye sert yükselişle karşılık verdi. Aynı dönemde diğer FOMC üyelerinin de bu duruşu yinelemeleri, konut piyasası verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi de dolarda tekrar 3,01’in üzerinin görülmesine yol açtı.

Enflasyon, FED ve dolar

SİYASİ GELİŞMELER DÜŞÜŞÜ GETİRDİ
Dönem boyunca ABD kaynaklı veriler paritede ağırlığını hissettirirken, Türkiye tarafında görülen bazı gelişmeler iplerin Türkiye’nin eline geçmesine olanak sağladı. Merkez Bankası 50 baz puanlık bir indirim gerçekleştirirken, yeni başbakan Binali Yıldırım da yeni kabineyi açıkladı. 65. Hükümet’te Mehmet Şimşek Başbakan Yardımcısı olarak kalırken Nihat Zeybekçi yeniden Ekonomi Bakanlığı’na getirildi. Bu durum faiz indirimi etkisiyle yükselen doların sert bir düşüşle yönünü değiştirmesine yol açtı.

Takip eden günlerde ABD verilerinde de yön değişmeye başladı. İlk olarak ÜFE verisi, takibinde GSYIH verileri beklentilerin altında kaldı. Bu durum paritede satışların güçlenmesine yol açtı. Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi 164 bin beklenirken, 38 bin ile beklentilerin çok altında kaldı ve piyasaları adeta ‘sirkeledi’.

Türkiye tarafında enflasyondaki düşüş, paritedeki düşüşü engelleyemedi. Enflasyonun düşüşü faiz indirme yanlısı TCMB’nin elini güçlendiriyor, bu durum paritede ters bir etki oluşturmasına rağmen tarım dışı istihdam verisi ve bunu devamında FED’in faiz arttırma ihtimalindeki sert düşüş pariteyi de kendiyle birlikte aşağı çekiyordu.

  Bedelsiz Potansiyeli Yüksek Hisseler

Türkiye tarafında açıklanan GSYIH verisi beklentilerin çok üzerinde geldi, işsizlik verisi de yüzde 10 seviyesine çok yakın seyretti. Haziran ayında beklentiler dahilinde FED faizleri artürmadı ve toplantının ardından konuşan FED başkanı Yellen oldukça ‘güvercin’ bir duruş sergiledi. Bu durum ise paritedeki geri çekilme trendini güçlendirdi. Ayrıca ABD TÜFE verisi beklentilerin altında kaldı. Bu durum FED’in faiz artırımı ihtimalini kısa vadede çok düşük ihtimale geriletti.

BASKILANMA ARTIYOR

içerisinde olduğu düşüş kanalında hareketine devam eden dolar/TL paritesi, günlük grafikte 76,4 fibonacci seviyesini aşamaymca buradan baskılanarak geri çekildi.

Sert düşüş baskısı Momentum’da da düşüşü hızlandırdı. Bollinger orta bandı paritede baskılanmayı arttırıyor. Düşüşler 38,2 fibonacci seviyesinin üzerinde tutunması durumunda dengelenme ihtimali bulunabilir, aksi durumda 2,80’de bulunan destek seviyesi takip edilebilir. Olası yükselişlerde ise 3,00 psikolojik seviyesi takip edilebilir. Relative Strength Index (RSI) göstergesinde de düzenli düşüş sürüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir