Domates Üretmek

MISIR’DA hala domates helal mi haram mı tartışmaları yapıladursun, birkaç gün önce Amerika’daki Cornell Üniversitesi bir açıklama yaptı: Domateste şeker düzeyi ve rengi kontrol eden bir genin özellikleri tam olarak saptandı!..

Genin varlığı uzun zamandır biliniyor ancak kontrol altına alınamıyordu. Olgunlaşma ve renklenmeyi sağlayan gen domatesin genom dizisinde önemli fonksiyonlara sahip.

Şimdi sadece dalında değil; bakkal, manav, süpermarket raflarındaki domateslerin renk ve tatlanma hızları istenen zaman aralığına göre yeniden ayarlanabilecek. Gerekli olan ortam sıcaklığı ve fotosentez yapabilecek kadar ışık…

Olgunlaşma süreci kontrol altına alınırken kızarma sırasında oluşan lekelenme ve renk farklarının yok edilmesi de gündemde. Bunlar pazarlama açısından çok önemli.Domates Amerika’da yılda 2 milyar dolarlık bir pazarı temsil ediyor. Sadece Kaliforniya’da 20’yi aşkın domates çeşidi var.

Tüm çeşitlerde şu ana kadar temel zorluk depolarda gerçekleşen olgunlaşmanın tat üzerindeki negatif etkisiydi. Şimdi bu sorun temelden çözülmüş oldu.

Bu gelişme aslında bitkinin genleriyle oynamak anlamını taşımıyor. www.myfikirler.com Daha çok düzenli olgunlaştırmayı kontrol eden sistemin fotosentez koşullarında ıslah edilmesiyle ilgili bir teknik.

İşin ilginç yanı Cornell ve California üniversiteleri ile USDA’nın (Amerika Tarım Bakanlığı) birlikte gerçekleştirdiği bu çalışmaya teknik olarak Türkiye’den Süleyman Demirel Üniversitesi’nin de katılmış olması…

Çin ve ABD’dcn sonra dünyanın en büyük domates üreticilerinden biri olan Türkiye’nin bu projede yer alması perakende piyasasında devrim yaratmakla kalmayacak, ihracatın daha kontrollü yapılmasını da sağlayacak. Yeni nesil tohumlar piyasaya verilmek üzere.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir