Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Domino’s Pizzadan Sosyal Medyada Pazarlama Taktiği

Domino’s Pizzadan Sosyal Medyada Pazarlama TaktiğiDOMINO’S PİZZA, SOSYAL MEDYADAKİ UYGULAMALARIYLA ATAĞA KALKTI. ŞİRKET BEŞ AYDA 31 BİNİN ÜZERİNDE TAKİPÇİYE ULAŞTI.

Domino’s pizza, Türkiye’de son beş yıl içinde cirosunda yüzde 30-40 artış sağladı ve 2010’da 12 milyon 500 adet pizza sattı. Fakat asıl büyümesini son iki senedir online mecra kanalıyla sağlıyor. Evlerden siparişler yüzde 29 oranında arttı. Siparişleri 30 dakika içinde teslim eden markanın bu mecrada 2010 sonu itibariyle 150 milyon TL’lik cirosu var.

Bu satış başarısının ardında sosyal medya pazarlamasında yaptığı yenilikçi uygulamaların önemi büyük. “Superfan” programlarının beraberinde, lokasyon bazlı sosyal medya sitesi Foursquare ile bağlantılı uygulamaları yer alıyor. Marka sadece beş aydır Facebook iletişimine başlamış olmasına rağmen 31 binin üzerinde takipçiye ulaşmış durumda. Bunda Facebook üzerinden oynanan farklı oyunlarla uygulamaların rolü büyük. Domino’s Pizza Pazarlama Direktörü Mustafa Hazer, her şekilde ulaşılabilir olmanın önemli olduğunu söylüyor. Bu nedenle de Türkiye’deki en yaygın sosyal paylaşım platformu olan Facebook’ta sayfa açtıklarını söylüyor. Ayrıca nisan ayında Türkiye’de bir ilke imza atarak, takipçilerin doğrudan Facebook üzerinden sipariş verebilmeleri sağlanmış. Yine nisan ayında “Bol Malzemos Bilardo Oyunu” aplikasyonu kullanıma açılmış. Oyun bugüne kadar 30 binin üzerinde kişi tarafından 158 bin kez oynanmış. Kasım ayında ise takipçiler, “Lezzeti Tamamla” adlı yeni oyun ile tanışmaya hazırlanıyor. Büyük oyunların yanı sıra her hafta pazartesi salı sendromuna karşı mini oyunlar ile takipçilere pek çok ödüller veriliyor.
Markanın Facebook uygulamaları oyun ve kampanyalardan ibaret değil. Yeni reklam filmi öncelikle Facebook sayfasında yayınlandı. “Herhangi bir kampanya yaptığımızda takipçilerimizden anında geri dönüşler alıp, gerekirse manevra yapma kabiliyetine erişiyoruz” diyen Hazer, “Sosyal medya sayesinde müşterinin ne talep ettiğini çok hızlı öğrenebiliyor, stratejilerimizi buna göre geliştirebiliyo-ruz” diyor.

  "Pazar yeri” turizmi

Yıl sonuna kadar toplam 211 şubeyi hedefleyen markanın, 12 milyon doları aşan bir yatınm planı var. Domino’s Pizza Genel Müdürü Aslan Saranga, 2016 yılına kadar toplam 70 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmek istediklerini, şube sayısını da 500’e yükseltmeyi planladıklarını söylüyor. Dünyada ise 6,1 milyar dolar ciroya sahip olan ve 400 milyonun üzerinde pizza satışı yapan marka, 2003-2011 yıllarında dünyada “yılın en iyi pizza zinciri” seçildi. Domino’s Pizza Dünya Başkan Yardımcısı Richard Allison da Türkiye’nin ilk 10 piyasa içinde yer aldığını ve bunların içinde en hızlı büyüyen ülke olduğunu söylüyor. Domino’s Pizza Türkiye, online mecra üzerinden yaptığı atakla, bundan sonra da hızlı büyümeye aday.

RAKAMLARLA DOMİNO’S PİZZA TÜRKİYE

200 şube
3 bin çalışan
131 franchise

Şule Laleli
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

E-Ticaret’in Geleceği M-Ticarette

Mobil kullanımın hızla artmasıyla m-ticaret gider önem kazanıyor. “Gitgide artmakta olan ve birçok alanda rahatlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir