Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Dönüşümün yeni adresi: Göztepe-Ziverbey hattı

İstanbul Anadolu Yakası’nda Fikirtepe ile başlayan kentsel dönüşüm hareketi, komşu semt olan Ziverbey-Göztepe hattında da hız kazandı. Bağdat Caddesi’ne yakınlığı bölgeye ilgiyi artırıyor. Çok sayıda projenin devreye alındığı bölge, kentsel dönüşümün yeni adresi oldu. Ortalama metrekare fiyatlarının 9 bin liralara ulaştığı bölgede değişik firmalarm 18 dönüşüm projesi hayat buluyor.Kentsel Dönüşüm Yasası’nın verdiği avantajlar İstanbul’un yıldızı parlak semtlerine yenilerini ekliyor. Göztepe-Ziverbey, İstanbul’un son dönemde yıldızı parlayan yeni bölgesi haline geldi. Bağdat Caddesi, Nişantaşı gibi popüler semtlerde hareketlenen kentsel dönüşüm, Anadolu Yakası’nın yeni dönüşüm merkezi Göztepe-Ziverbey hattında da hız kazandı. Ortalama metrekare satış fiyatlarının 9 bin lira seviyesine ulaştığı bölgede, DKY İnşaat’tan Aydoğanlar İnşaat’a, BR Yapı’dan Sadıkoğlu İnşaat’a kadar farklı firmaların 18 dönüşüm projesi hayat buluyor.

Göztepe-Ziverbey’de daha çok parsel bazında kentsel dönüşüm çalışmaları yürütülürken, bu projeler Kadıköy E-5 karayolu alt bölgesinde yoğunlaşıyor. Hemen hemen her firma bu bölgede yer almak istiyor. Çünkü malikler ve müteahhit firmalar yapılan dönüşüm işbirliğinde devlet desteği ve teşviki alınabiliyor. Projelerin kolay satılabilmesi ve likidite akışının kolay sağlanabilmesi de bölgede dönüşümün hızlanma nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

FİYATLAR YÜKSELİŞTE

Eva Gayrimenkul Değerleme Yetkilisi Gökçen Taşkın, bu hatta kentsel dönüşümün Bağdat Caddesi’nde olduğu gibi daha çok bina dönüşümü şeklinde ilerlediğine dikkat çekiyor. Taşkın, “Kartal-Kadıköy metro hattı bölgede konut fiyatlarını ani bir dalga ile yukarı yönlü harekete geçirmişti. Kentsel dönüşümde yaşanan hareketlilik ve önümüzdeki dönemde Avrasya tüp geçidinin faaliyete geçmesiyle bölgede konut fiyatları yükselmeye devam edecektir” diyor.

Gökçen Taşkın, Göztepe-Ziverbey hattında yükselen markalı konutlarda ortalama metrekare fiyatının 9 bin lira olduğunu, kimi projelerde bu rakamın 20 bin liralara kadar çıktığını söylüyor. Taşkın, 2017 yılının ilk yansında devreye girmesi beklenen Avrasya Tü-neli’nin Anadolu Yakası’nda bu bölgeden çıkış yapacak olmasının fiyatlarda ikinci bir dalgalanmaya neden olacağını vurguluyor. Avrasya tüp geçidinden sonra bölgede altyapı projelerinin tamamlanmasının ardından ise konut fiyatlarının artık enflasyon oranında artmasının beklendiğini söylüyor.

Avrasya Tüneli’nin bu bölgenin E-5 aksından yeryüzüne çıkacak olması ile bölgeden her yere ulaşım rahatlıkla sağlanacak.

BAĞDAT’A YAKINLIK AVANTAJI

Bağdat Caddesi’ne yakınlığı da bölgenin yıldızını parlatan bir diğer unsuru oluşturuyor. Orta-üst ve üst gelir grubunun tercih ettiği, manzara unsurunun olduğu bir bölge olması, Göztepe-Ziverbey hattının değerlenmesini sağlıyor.TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kolcu-oğlu, Göztepe-Ziverbey aksındaki yapıların apartmanlardan oluştuğunu, dönüşümün blok ve komşu parseller bazında gerçekleştiğini söylüyor. Bölgenin orta-üst ve üst gelir grubunun tercih ettiği bir konut bölgesi olduğuna dikkat çeken Kolcuoğlu, “Kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğun olduğu bölgede eski konutların m2 fiyatları 4 bin 500 ile 5 bin 500 lira aralığında. Yeni konut projelerinde m2 satış fiyatları ise 8 bin ila 10 bin lira arasında. Sahil yoluna yakınlık, manzara ve Bağdat Caddesi’ne yakınlığa göre, m2 fiyatları 15 bin liralara kadar çıkabiliyor” diyor.

DEĞERLENME BEKLENİYOR

Ozan Kolcuoğlu, eski konut fiyatları ile yeni projelerde yer alan konut fiyatları arasındaki marjın yüzde 50’nin üzerinde olmasından dolayı, kentsel dönüşüm çalışmalarında arsa sahibi-müteahhit arasındaki anlaşmalarda gelir paylaşım oranlarının yüzde 75-yüzde 25 seviyelerine kadar çıkabildiğini vurguluyor. Fikirtepe’de yaşanan dönüşümün bölgeyi olumlu yönde etkileyeceğine dikkat çeken Kolcuoğlu, birçok inşaat firmasının bölge halkıyla kat karşılığı anlaşıp yapı adası oluşturacak şekilde parsel topladıklarını da belirtiyor.

Bölgede ‘Pırlanta Göztepe’ projesini geliştiren Erkan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Erkan, yeni projeler geliştirmek üzere çalışmalarının devam ettiğini, önümüzdeki dönemde de ses getirecek yeni projelere imza atacaklarını söylüyor. Erkan, bölgenin her geçen yıl biraz daha değerlendiğini ve metrekare fiyatlarının giderek arttığını, kendi projelerinde de lansman fiyatlann 7 ila 13 bin lira arasında olduğunu ifade ediyor. Mehmet Emin Erkan, bölgenin ulaşım projeleriyle birlikte daha da değerleneceğine vurgu yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu