Anasayfa / Kariyer ve İş / Doors Akademi profesyonel aşçılar yetiştiriyor

Doors Akademi profesyonel aşçılar yetiştiriyorMutfağa profesyoneller yetiştirecek

D.ream’in hem kendi restoranlarına hem de yeme içme sektörüne profesyonel aşçılar yetiştirmek için kurduğu Doors Akademi, yılda bin 200 profesyonel öğrenci, 2 binin üzerinde amatör mutfak aşçısı ve 100’ün üzerinde kurumsal müşteriye eğitim verecek. Mezunlar, uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalarla dünyanın her yerinde çalışma şansına sahip olabilecek.

Doors Akademi

Yeme, içme ve eğlence sektörünün lider şirketlerinden D.ream’in (Doğuş Restaurant Entertainment and Management) mutfak alanında uzman elemanlar yetiştirmek için kurduğu Doore Akademi’nin profesyonel eğitimleri 23 Eylül’de başlıyor. Bomonti’de 3 bin m2 alana kurulan Doors Akademi, aşçılık, pastacılık ve ekmekçilik, yiyecek içecek servis uzmanlığı, yiyecek içecek işletmeciliği, bar ve miksoloji, barista, kafe işletmeciliği, etkinlik yönetimi ve chef&owner başlıklarında açtığı profesyonel eğitim programlarıyla, sektöre uzman eleman yetiştirecek.

Doors Akademi’nin profesyoneller için eğitimleri, Arçelik’in ana sponsorluğunda, Öztiryakiler, Doluca, illy ve Ülker’in katkılarıyla hayata geçirildi. Doors Akademi, yılda bin 200 profesyonel öğrenci, 2 binin üzerinde amatör mutfak aşçısı ve 100’ün üzerinde kurumsal müşteriye eğitim verecek. Yeni eğitim döneminde açılan dokuz farklı daldaki profesyonel eğitim programlarında tüm dersler alanında uzman eğitmenler tarafından verilecek.

Uluslararası sertifika

Doors Akademi Direktörü Prof. Dr. Bike Kocaoğlu, bölümlerinde ilk 3’e giren öğrencilere D.ream işletmelerinde iş garantisi verildiğini söylüyor. Doors Akademi’de 16 ve 24 kişilik 2 adet profesyonel aşçılık sınıfı, 16 kişilik pasta ve ekmekçilik sınıfı, 16 kişilik amatör workshop sınıfı, 16 kişilik 2 adet bar ve miksoloji sınıfı, 24 kişilik 2 adet teori sınıfı ve 60 kişilik anfinin yer aldığını belirten Kocaoğlu, “Mutfakta uzmanlaşmak ve profesyonel kariyerini bu alanda sürdürmek isteyen mezunlara verdiğimiz uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalarla yurtdışında da çalışma fırsatı sunuyoruz” diyor.

80 işletmede pratik imkanı
Doors Akademi’nin eğitim modellemesi, sektördeki diğer eğitim kurumlarından farklı olarak yüzde 40 okul (yüzde 70 pratik ve yüzde 30 teori) ve yüzde 60 işyeri uygulaması şeklinde kurgulanıyor. Kocaoğlu, ‘Dual’ adı verilen ve sektörde ilk kez Doors Akademi’de uygulanacak olan bu eğitim sisteminin, eş zamanlı yürütülen teori ve uygulama ağırlıklı eğitimlerle öğrencilere gözlem ve karşılaştırma avantajı sağlayacağına dikkat çekiyor.

Kocaoğlu, eğitim müfredatının sektörün deneyimli uzmanları ve Almanya’nın önemli eğitim kuruluşları VESBE e.V. ve Jobsystems GmbH tarafından geliştirildiğini ifade ediyor. Doors Akademi’nin, öğrencilerine, D.ream’e ait 80 butik ve zincir işletmede uygulama eğitimleri vererek sürecin parçası olma imkanı sağladığını belirtiyor. Eğitim programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, MEB onaylı başarı sertifikası ve uluslararası geçerliliğe sahip IHK sertifikası almaya hak kazanıyor.

  TEMSAN Elektrik-Elektronik Mühendisi ve Bilgisayar Mühendisi Alım İlanı

Öğrencilerine maaş ödüyor

Doors Akademi’deki farklı bir diğer uygulama, profesyonel eğitim alan öğrencilere işletmelerdeki uygulama eğitimleri süresince ‘yasal çerçevelerde belirlenen tutarlar oranında’ aylık maaş ödemesi yapılması. Asgari ücretin üçte biri olarak yapılan aylık ödemeler, yaklaşık 200 TL civarında. Yasal mecburiyet olmadığı halde işletmeler tarafından verilmesi beklenen bu tutar, Doors Akademi tarafından tüm profesyonel öğrencilere ödenecek. Kocaoğlu, “Bu uygulamayla, eğitim sonunda öğrenciler, eğitim için ödedikleri tutarın yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmını geri almış olacak” diyor.

Mutfakta uzmanlaşmak ve profesyonel kariyerini bu alanda sürdürmek isteyenlere uluslararası geçerliğe sahip IHK (Industrie-und Handelskammer) sertifikasıyla dünya mutfaklarının kapılarını da açtıklarını kaydeden Kocaoğlu, şöyle devam ediyor: “Alman Sanayi ve Ticaret Odası’na bağlı ve Almanya’da mesleki yeterlilik konusunda sınav ile belgelendirme yapan tek yasal kuruluş olan IHK’nın 120 ülkede meslek eğitimini destekleyen kısa dönem projeleri var. IHK’nın Almanya dışında uzun dönemli belgelendirme imkanı tanıdığı ilk ve tek mesleki eğitim kurumu İse blziz.”

24 haftaya kadar eğitim

D.ream’e alt restoranlarda görev yapan dünyaca başarılı yerli ve yabancı şeflerin eğitimlere konuk şef olarak katılacağı Doors Akademi, profesyonel meslek eğitim programlarının yanı sıra başlangıç ve ileri seviyedeki öğrencilere de eğitimler veriyor. Gündüz, akşam ve hafta sonu programlarıyla, farklı mutfakları tecrübe etme imkanı sunduklarım söyleyen Bike Kocaoğlu, Doors Akademi’de ayrıca kurumsal taleplere ve ihtiyaçlara yönelik özel eğitim programları da düzenlendiğini ifade ediyor. Doors Akademi’de profesyonel aşçılık ve profesyonel pasta ve ekmekçilik eğitimleri 24 hafta, yiyecek içecek servis uzmanlığı, yiyecek içecek işletmeciliği, bar ve miksoloji eğitimleri 16 hafta, etkinlik yönetimi eğitimi 6 hafta, chef&owner eğitimi ise 10 hafta sürüyor. Doors Akademi’deki profesyonel eğitimlerin ücretleri, eğitimin içeriği ve süresine göre, 800 TL ile 13 bin 900 TL arasında değişiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir