Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Döviz Kurları ve Perakendeciler

Döviz Kurları ve Perakendeciler



Döviz kurlarının tetiklediği iç pazardaki durgunluk perakendecilerin endişelerini artırdı. Kimi firma ilk kez ihracatı gündemine alırken, kimi de erken indirim kampanyalarıyla müşteri çekmeyi planlıyor…

perakendeciKURLARDAKİ hareketlilik para piyasalarında olduğu kadar reel sektör tarafından da yakından izleniyor. Özellikle perakendeciler, kurlardaki artışla birlikte durgunlaşan iç pazarın yeniden canlanması için kurlarda gevşeme beklentisi içindeler. Ancak gerek doların gerekse euro’nun bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceğini kestiremediklerinden, ciro kayıplarını gidermek amacıyla bir takım tedbirleri yaşama geçirmeye başladılar. Bu tedbirlerden en dikkat çekeni dış pazarlara girmek amacıyla attıkları adımlar. Öyle ki bugüne kadar yurtdışına açılmayı düşünmeyen firmalar bile çevre ülkelerde mağaza açma veya bayi bulma arayışı içine girmiş vaziyetteler. Bu eğilim özellikle hazır giyimcilerde yoğun olarak görülüyor.

KUR ETKİSİYLE İHRACAT

Başta büyük şehirler olmak üzere iç pazarda yaygın mağaza ağma sahip olan Faik Sönmez, iç pazardaki kayıpları yurtdışına açılarak giderme arayışında olan firmalardan. Kadın giyim üreticisi firmanın halen Azerbaycan ve Kazakistan’da mağazaları var. Firma, Azerbaycan’da dördüncü mağazasını açmış durumda; ayrıca Kazakistan’daki mağazası da yeni açıldı.

Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, bu yıl yurtdışına daha fazla ağırlık vereceklerini söylüyor. Dubai pazarına da girmek istediklerini belirten Sönmez, bu ülkede bayi aradıklarını söylüyor. Sönmez’e göre hazır giyim sektöründe iç piyasada yaşanan daralmada, kredi kartıyla yapılan alışverişlerde taksit sınırlandırmasının bir etkisi yok. Ona göre, hazır giyim sektöründe taksit sayısı zaten fazla değil. Diğer taraftan kur artışlarının tüketicileri tedirgin ettiğini, bunun da alışverişi olumsuz etkilediğini ifade ediyor.

Bilsar Tekstil, her ne kadar sektörde gömlek üreticisi olarak tanınsa da son yıllarda perakende alanında da adından söz ettiriyor. Bilstore, Muji ve Bilshirt ismiyle zincir mağazaları olan firma, mağazalarında birçok ünlü markanın ürünlerini satıyor.

Bilsar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Selman Bilal de kredi kartıyla yapılan alışverişlerde taksit sınırlandırmasının kendilerini etkilemediğini belirtiyor.

Bilal, Çorum’daki fabrikada üretilen gömleklerin yüzde 90’mı ihraç ettiklerini, bu yüzden iç piyasadaki daralmanın üretime yansımadığını söylüyor. Bilal, “İhracata odaklanmış du rumdayız. Şu anda kapasitemiz tamamen dolu. Kapasitemizi daha da artırmak için yoğun bir çalışma içindeyiz” diyor.

İNDİRİM ERKEN BAŞLADI

Ayakkabı sektörünü ise kış mevsiminin ılık seyretmesi olumsuz etkilemiş durumda. Kışlık ürünleri satmakta zorlanan firmalar, normalde şubat sonunda başlattıkları son indirimleri bu yıl ocak başına

çektiler. Bunlardan biri de Türkiye’deki 40 mağazasıyla faaliyet gösteren Ayakkabı Dünyası. Hisselerinin yüzde 40’ını Esas Holding’e satan şirket, bir yandan bu ortaklığa hazırlanırken diğer taraftan piyasalardaki gelişmeleri yakından izliyor.




Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Akbacakoğlu, sektör olarak 2013 yılını iyi kapattıklarını ancak yılbaşından bu yana durgunluk yaşandığını ifade ediyor. Bunda kur artışları kadar mevsimsel faktörlerin de etkili olduğunu söyleyen Akbacakoğlu, “İndirimi erkene çektiğimiz için tüketici açısından avantajlı bir dönem. Kampanyaya erken girmemiz satışlarımızı artırdı. Kur artışı yaz sonuna kadar fiyatlara yansımaz. Daha sonrası içinse şimdiden bir şey söylemek zor” diyor.

  Havalar ısınıyor, ekonomi soğuyor

İHRACAT DEPARTMANI KURDU

Ev gereçleri sektöründe faaliyet gösteren Esse de bu yıl iç piyasanın genel olarak durgun geçeceği beklentisiyle yurtdışına yönelmiş durumda. Bünyesinde yurtdışına yönelik ilk kez bir departman kuran firma, Kosova ve Ürdün’e ihracat yapmaya başladı.

Esse Yönetim Kurulu Başkanı Semih Şeftali, Suudi ArabistanlI bir firmayla da görüşme halinde olduklarını belirtiyor. İç piyasadaki durgunluğun ekim ayından bu yana hissedildiğini söyleyen Şeftali, yılbaşı alışverişinin yoğun olduğu aralık ayında da bekledikleri satışı gerçekleştiremediklerini ifade ediyor. Şeftali’ye göre, perakende sektörünün can simidi olan indirim kampanyaları da bu dönem çözüm değil. Çünkü kur artışından dolayı ev gereçleri ürünlerinin maliyeti yüzde 20 civarında yükselmiş durumda. Şeftali, “İndirim yaparak satacağımız ürünün yerine yenisini koyamayacağız. Bu yüzden elimizdeki ürünü en iyi fiyata satmaya çalışıyoruz. Bu yıl iç piyasa açısından zor geçecek. Bu net olarak gözüküyor. Bu yüzden yurtdışına yöneldik. İç piyasada gerçekleştirmeyi planladığımız yatırımlarıysa frenledik” diyor.

YENİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Teknoloji marketleri açısındansa durum farklı. Çünkü kredi kartıyla yapılan alışverişlere taksit sınırlandırması getiren ve şubat başında uygulanmaya başlanacak yeni düzenleme en çok bu kesimi ilgilendiriyor. Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, kısıtlama öncesi ocak ayında normalin üzerinde satış yaptıklarını söylüyor. Erdemir, tüketici elektroniği sektöründeki canlılıkta, kur farklarının önümüzdeki ay fiyatlara yansıyacak olmasının da etkili olduğunu belirtiyor. Erdemir, “Şu anda bariz bir durgunluk yaşamıyoruz. Ancak şubat ayında özellikle bin 500 TL üzeri cep telefonların satışında yarı yarıya düşüş olacağını tahmin ediyorum. Şubat ortasına kadar gidişatı izleyip ona göre gerekli tedbirleri alacağız” diyor.

Tüketici elektroniği ürünleri satışında önümüzdeki günlerde yaşanacak gerilemeyi önlemek için özellikle kampanyalara ağırlık vereceklerini belirten Erdemir, şöyle devam ediyor: “Şu an için gerek stoklardan gerekse 1 Şubat’ta başlayacak taksit sınırlandırmasından dolayı talepte ciddi bir farklılaşma yok. Önümüzdeki dönem için bankalar ve finans kuruluşlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Farklı ödeme sistemleriyle cep telefonu satışlarındaki gerilemeyi aşacağımızı düşünüyorum. Söz konusu düzenleme kontratlı satışları, senetli satışları, tüketici kredilerini ve diğer alternatif ödeme yöntemlerini kapsamıyor.”

Mehmet NANE / CarrefourSA Genel Müdürü
Sinyaller gelmeye başladı

Şu anda piyasadaki durgunluğu firma olarak bire bir hissetmiyoruz. Ancak son açıklanan tüketici endeksi, önümüzdeki günlerde perakende sektöründe işlerin yavaşlayacağını gösteriyor.

Perakendecilik bir yerde moral işidir. Tüketici morali yerinde olursa alışveriş yapar, morali bozuksa acil ihtiyaçları dışındakileri erteler. Yani porsiyonu küçültür.

Perakende sektöründe gerileme en son gıda ürünlerinde görülür.

Henüz bu aşamaya gelmiş değiliz. Ancak bunun sinyalleri var. Firma olarak şu ana kadar her hangi bir tedbir alma gereği duymadık. Her zamanki kampanyalarımıza devam ediyoruz. Çünkü satışlarımızda gerileme yok. Hatta şubat ayı başından itibaren kredi kartlarına getirilecek taksit sınırlandırması nedeniyle bu sıralar satışlarımızda artış bile var.

Özbey Men




Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir