Anasayfa / Ekonomi-Finans / Dövizdeki artış yavaşlayacak

Dövizdeki artış yavaşlayacakPiyasalarda ‘döviz artışı öldürür, faiz artışı süründürür’ diye bir söz var. Merkez Bankası, siyasi faktörlerin de etkisiyle yükselen doların ateşi düşmeyince politika faizini yüzde 4,5 seviyesinden piyasa beklentilerinin çok üzerinde olan yüzde 10’a çıkardı. Bu gelişmeler sonrasında 2,40 TL’ye dayanan dolar kuru önce 2,16 TL seviyesine geriledi. Ancak kurumsal taleple birlikte tekrar 2,25 TL’nin üzerine çıktı. Bu satırların yazıldığı cuma akşamı dolar kuru 2,27 TL civarındaydı.

doviz artisi

Merkez Bankası para politikası faizinde son 10 yılda iki kez şok artış yaptı. Bunların ilki Haziran 2006’daydı ve politika faizi üç adımda 600 baz puan artırılmıştı. Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin ayrılmasından sonra yeni başkan Durmuş Yılmaz’m atama sürecindeki kriz, makro ekonomik kaygılar ve yurtdışı belirsizlikler bunda etkili oldu. Yüzde 16,25 olan politika faizi 7, 26 ve 28 Haziran’da artırımlarla yüzde 22,25 seviyesine çıkarıldı. Mayıs başındaki 1,32 TL seviyesinden 28 Haziran’daki son faiz artırımına kadar 1,69 TL seviyesine yükselen dolar kurunun ateşi, MB karan sonrası hızla düştü. Dolar kuru iki ayda 1,45 TL seviyelerine geriledi.

Merkez Bankası, 21 Ekim 2011’de ise yüzde 9 olan gecelik borç verme faizini 350 baz puan artırarak yüzde 12,5 seviyesine çıkardı. Ağustos ayında global piyasalarda ikinci dip senaryoları konuşulmaya başlamış, MB döviz satım ihaleleri ile piyasaya müdahale etmişti.
Ancak bu yeterli olmayınca faiz silahını kullandı. Yaz ortasından itibaren 1,60 TL seviyesinden gelen dolar kuru, faiz artmmına kadar, 1,89 TL seviyelerini zorladı. Faiz artırımı etkisini kısa süreli gösterdi ve kur 1,80 TL’nin altına indi. Ancak sonrasında global piyasalardaki sorunlar nedeniyle tekrar yönünü yukarı çevirdi. Kalıcı düşüş ise ancak Ocak 2012’de küresel piyasaların yeniden sakinleşmesiyle geldi.

  KOBİ'nin faizi yüzde 10'un altına indi

ŞİMDİ NE OLACAK?

Geçmişteki bu örneklere bakıldığında, döviz kurlannın bundan sonraki seyrinin öncelikle yurtdışmdaki gelişmelere, sonra da yurtiçindeki siyasi belirsizliğin seyrine bağlı olduğu anlaşılıyor. Nitekim uzmanlar da bu yönde görüş belirtiyor.

Saxo Capital’den Burak Demirpehlivan “MB’nin koyduğu tavır ile ‘Kırılgan Beşli’ algısından uzaklaşıyoruz. Ancak hala bulunduğumuz yer gelişmekte olan ülkeler sepeti ve FED’in varlık alımlarım azaltması sürdükçe bu sepet üzerindeki baskı devam edecektir” diyor.

Yapılan hamlenin TL’deki kayıpların ivmesini yavaşlattığını söyleyen Demirpehlivan, olası gelecek şoklarda gözlemlenebilecek ani yükselişlerin de bir nebze önüne geçildiğini kaydediyor.

Demirpehlivan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bundan sonra döviz bazlı yatırım için FED politikaları önemli. Küresel yatırımcıların risk azaltıcı yaklaşımlarda gelişmiş ülkelerden ziyade gelişmekte olan ülkeler sepetinde yapacakları ayarlama ile dolar talebinde bulunmaya devam etmesi muhtemel. Bu nedenle dövizdeki artış sürecektir. Ancak MB’nin attığı adım ile birlikte bu yükselişler artık daha yavaş olur.”

BELİRLEYİCİ OLAN FED

İş Yatırım’dan Uğur Küçük, MB’nin yaptığı hamle ile bağımsızlık endişelerini azalttığını ve bunun TL’ye destek verdiğini kaydediyor. Türkiye’de politika faizi yüzde 10’da ve “Kırılgan Beşli” içinde Brezilya’nın yüzde 10,5 faizinin ardından ikinci sırada. Ancak Uğur Küçük, Brezilya’da para biriminin konvertible olmaması ve zaman zaman sermaye giriş/çıkışı kontrolü olmasının Türkiye’yi ilk sıraya çıkardığını ifade ediyor. Küçük, değerlendirmesinde, “Uzun vadede döviz kurlannda FED gibi büyük merkez bankalannm çıkış stratejileri etkili olacak. Büyük resim değişmediği sürece TL’de kalıcı geri çekilmeler olmaz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

John Templeton Yaklaşımı

2018 yılının son günlerinde küresel hisse senedi piyasalarında artan karamsarlık BIST-100 endeksi üzerinde de bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir