Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dövizdeki hareketten etkilenecek şirketler

Dövizdeki hareketten etkilenecek şirketlerDöviz kurundaki yukarı hareket, borsadaki bazı şirketleri önemli ölçüde etkiliyor. Döviz açık pozisyonu olanlar bundan olumsuz etkilenirken, döviz fazlası olan ve ihracat yapan şirketler ise olumlu etkileniyor. Son dönemde kurlarda yaşanan hareketlilik nedeniyle, yatırımcıların hisse seçiminde döviz pozisyonlarına ve ihracat verilerine de dikkat etmesi tavsiye ediliyor.

dovizdeki hareket

Geçen hafta piyasalarda yaşanan hareket sonucu dolar/TL kuru 2,04, Eu-ro/TL kuru ise 2,81 ile zirve seviyeye çıktı. Kurlardaki bu yukarj hareket, Borsa İstanbul’daki (BİST) şirketleri yakından ilgilendiriyor. Şirketlerin yabancı para pozisyonları, dövizdeki ani dalgalanmalar sonrasında kârlılıklar açısından önemli hale geliyor. Döviz pozisyonu ekside olan ya da yüksek borçlanmaya giden şirketlerin kârlarında erime yaşanırken, ihracat yapan şirketler ise öne çıkıyor.

Biz de BİST’de yer alan ve döviz kurundaki artıştan olumlu ve olumsuz etkilenebilecek şirketler konusunda bir çalışma yaptık. Döviz borcu ve döviz fazlası olan şirketler ile ihracat yapan şirketleri analiz ettik.

POZİSYONLARA DİKKAT

Yatırımcıların önümüzdeki dönemde şirketlere yatırım yaparken bu konuya da dikkat etmesi ve özellikle döviz pozisyonlarını takibe alması önemli. Zira döviz açığı olan şirketlerin açıkları devam ettiği sürece bilançolarının da bundan olumsuz yönde etkilenmesi bekleniyor. Bunun aksine artan kurların döviz fazlası olan şirketlere olumlu yönde yansıyacak olması, bu yönlü bir pozisyon almayı da göz ardı etmemeyi gerektiriyor.

En yüksek açık pozisyonu olan şirketler, Türk Telekom, Koç Holding, Tüpraş, THY ve Anadolu Efes olarak gösteriliyor. Fakat THY dolar bazında bilanço hazırladığı için çok etki olmuyor. Hatta TL bazında bilanço büyümesi gerçekleşiyor. Döviz fazlası olanlar ise Enka İnşaat, Pegasus Havayolları ile Tav Havalimanları Holding olarak ifade ediliyor.

ŞİRKET BAZINDA İNCELENMELİ

Analistler, dolar kurundaki artışın ilk etapta döviz açık pozisyonu olan şirketler açısından olumsuz gibi görülse de döviz pozisyonlarının tek başına değerlendirilmemesi, şirketlerin yaptıkları ihracat ve net nakit pozisyonlarının da bu değerlendirmeye katılması gerektiğini ifade ediyor. Analistlere göre, ihracat yapmayan ve net nakit pozisyonu açısından ekside olan şirketlerin döviz açık pozisyonları da varsa, böylesi bir durum bilançolarda faaliyet dışı zarar yazdırabilir. Buna karşılık, ihracat yapan ve/veya net nakit pozisyonu artıda olan şirketler açısından döviz açık pozisyonunun ekside olması, şirket bazında hesap gerek-| tiriyor ve bu doğrultuda da tam olarak esas faaliyet dışı zarar yazacağı anlamına gelmiyor.
Ancak şimdi Dolar/TL kuru tarihi zirvesinde. Psikolojik direnç olan 2 TL çoktan geçildi. Özellikle sanayi şirketleri ve döviz borcu olmasa da girdileri döviz cinsinden olan şirketler de bundan etkilenebiliyor.

  İhracatta Tarihin En İyi Şubat Ayı Yaşandı

Şirketlerin artan maliyetlerini nasıl finanse edecekleri ya da satış maliyetine ne oranda yansıtabilecekleri kaygısı var. Perakende şirketleri, dövizdeki hareketleri daha hızlı bir şekilde ürün fiyatlarına yansıtabilirken, sanayi şirketleri aynı hızda kur hareketlerini fiyatlarına yansıtamıyor.

KÂRLILIKLAR ERİYOR

Döviz açık pozisyonu olan şirketlerin TL’nin değer kaybetmesi karşısında kur farkı gideri yazdığını ve bunun kârlılıklannın erimesine neden olduğunu ifade eden Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Zümrüt Can Ambarcı, “Döviz uzun pozisyonu olan şirketler, TL’nin değer kaybetmesi karşısında kur farkı geliri yazarak kârlılıklarını artırıyor” diyor.

Garanti Yatırım’ın 2013 yılında fi-nans dışı şirketler için yüzde 6 satış ve yüzde 12 FVAÖK büyümesi tahmini, FVAÖK marjında 70 baz puanlık iyileşmeye işaret ediyor. Ancak 2013 başından beri TL döviz sepeti karşısında yüzde 16 oranında değer kaybettiğinden şirket kârlarının olumsuz etkilendiğini ifade eden Garanti Yatırım analistleri, “2013 yılında kur farkı giderlerinin etkisiyle yüzde 6 net kâr daralması tahmin ediyoruz. Bu düşük bazın yarattığı etki ile 2014’te net kârlarda yüzde 20 artış bekliyoruz. Şirketlerin taşıdığı kur riski halen önem arz ediyor. Finan-sal kesim dışındaki şirketlerin 2010 yılı sonunda 93 milyar dolar olan net açık döviz pozisyonu ağustos sonunda 166 milyar dolara ulaştı” diyor.

54 MİLYAR TL EKSİDE

TSKB Araştırma Yöneticisi Şebnem Mermertaş ise borsadaki şirketlerin 54 milyar TL civarında döviz açık pozisyonu bulunduğunu, dövizde yükseliş olduğu dönemlerde hisse performanslarında baskı olduğunu ifade ediyor. Şebnem Mermertaş, son çeyrekte TL’de değer kaybı olmadığı, bu nedenle son çeyrek dönemin kur farkı açısından üçüncü çeyrek kadar kötü olmayacağı düşüncesinde.

Mermertaş, “Kur farkı zararları artık sürpriz değil ve yatırımcılar hesaplarını buna göre yaptı. Bence fiyatlara yansıdı. Ancak yıl sonu bi-lançolan geldiğinde kısa süreli olumsuz tepkiler oluşabilir. Borsada artık fiyatlamalar 2014 beklentilerine göre yapılıyor” diyor.

İHRACAT OLUMLU ETKİLİYOR

Kurlarda yaşanan artış özellikle ihracat ağırlıklı çalışan şirketlerin kârının ise artmasına olanak sağlıyor. Zümrüt Can Ambarcı, “Avrupa’ya ihracat yapan şirketler Euro’nun TL karşısında güçlenmesi durumunda fayda sağlar.

Genel olarak beyaz eşya ve otomotiv şirketleri ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihracat yaptığından ciroları olumlu etkilenir. Tabii bu faydanın nihai etkisi, maliyetlerindeki kur kompozisyonuna göre farklılık gösterecek” diyor.

Borsada satışları içinde ihracatı yüksek şirketlere bakıldığında Yonga Mobilya, Park Elekt. Madencilik, AVOD Gıda, Selçuk Gıda gibi şirketlerin öne çıktığı görülüyor. Bunların yanında sektörünün büyük şirketleri olan Vestel, Ford Otosan, Tofaş gibi şirketler de bulunuyor.

Gözde Yeniova
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir