Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dövize yatırım, ‘yazı-tura’ oyununa benzetiliyor

Dövize yatırım, ‘yazı-tura’ oyununa benzetiliyor

Dövize yatırım, ‘yazı-tura’ oyununa benzetiliyor

Yılın başından bu yana uluslararası piyasalarda yaşanan olumlu hava, dolar alma iştahını artırmıştı. Ancak bu olumlu hava bir süredir gelişmekte olan ülke piyasalarında yerini bir miktar dalgalanmaya bırakmış gibi.

Mart ayı başında ise Amerikan Merkez Bankası (FED)Başkanı Ben Bernanke’nin ABD ekonomisine ilişkin iyimser açıklamalarda bulunması ve üçüncü bir parasal genişleme beklentilerini ertelemesi, doların cazibesini artırmıştı. Dolar, yurt dışında gerçekleştirdiği yükselişi TL karşısında da yaparak dolar/TL kurunda 1.83 seviyesi sınınna kadar geldi. Yatınmcılann kafasında 1.83 desteğini kırıp 1.90’a yükseliş sürer mi, soaısu yer etmeden, Merkez Bankası ise daha önce işaret ettiği “istisnai gün” uygulamasına geçerek döviz satışı yoluyla değil, faiz silahını kullanarak piyasaya müdahale etti.

FED İZLENİYOR

Merkez’in yanı sıra, kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları ile Bemanke’nin bu kez istihdamı vurgulayan konuşması piyasalarda bu kez yeni bir parasal genişleme sinyali olarak algılandı. Dolar, 1.78 liraya geriledi. Risk iştahının yükseldiği, dalgalanmaların belirginleştiği bu ortamda döviz alımı kârlı mı? Bu soaı hala önemini koruyor.FED’in önceki benzer açıklamalarından daha olumlu tepki veren piyasalarda, önümüzdeki dönemde veriler kötü gelmeye devam ederse FED’in yeni bir paket açıklaması olasılığının daha çok satın alınacağı belirtiliyor. Yaz aylarından itibaren ise ABD büyümesinde yavaşlama görüleceği ve Çin’de ise başlayan yumuşak inişe işaret edilerek, Türkiye’de MB’nin ana senaryolarından birinin gerçekleşeceği olasılığı güçleniyor. Yani dışanda likidite artışı devam edecek, para Türkiye’ye gelir ve TL değer kazanır düşüncesi halen hakim. Ancak bu senaryoda Türkiye’nin hala dış dengesizlikleri yüksek olduğundan bu para düşünüldüğü kadar gelmeyebilir.

TL YATIRIMA DEVAM

Uzmanlara ve piyasa gözlemcilerine göre piyasalardaki genel beklenti, olumlu havanın kısa vadede sona ermemesi yönünde. Finans Yatınm ise yatırımlarını TL olarak değerlendirenler için bu dönemde dolar ve Euro alimini önermiyor. Kurda 1.7750 ve 1.74’ü önemli destek seviyeleri olarak gösteren kurum, “Merkez Bankasının kurlardaki yukarı hareketten rahatsız olması ve yılın ikinci haftasında sona erdirdiği istisnai gün uygulamasına tekrar başlaması ve likiditeyi sıkıştırması TL kurunda yatırımın tercih edilmesi gerektiğini göstermektedir” önerisinde bulunuyor.

Önümüzdeki dönemde dolarda bundan sonra düşüş potansiyeli kısıtlı, ama yukarıya gidişte de Merkez Bankası müdahalesi muhtemel görünüyor. Merkez’in, dolan belirli bir bant içerisinde sıkıştırması bekleniyor. Gelecek 3 ayda 1.75-. 1.85 TL aralığında gidip gelmesi teklenen dolarda yatırım, riske açık ve oldukça kısa vadeli yatırımı tercih edenler için uygun olabilir.

EURO’YA GÜVENMELİ Mİ?

Euro cephesinde ise gittikçe büyüyen kurtarma paketleri ve mali paktlara ne kadar güvenmeli? Euro, arkasına aldığı Avrupa Merkez Bankası’ndan ne kadar güç kazamı? Geçen haftaki Avrupa maliye bakanlarının toplantısı öncesi Euro, dolar karşısında 1.3354 ile son bir ayın en yüksek değerine tırmandı.

Aşağıda ise 1.3190 ve 1.3030 seviyelerine işaret ediliyor. Fonun güçlenmesiyle euro’nun biraz daha güç kazanması beklense de, yatırımcılar için Euro yatırımı, Gedik Yatırım Hazine Müdürü Kutalmış Keskin’in ifadesiyle hala bir “yazı tura oyunu.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir