Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dövizin Yükselmesiyle Yüzü Gülen Şirketler

Dövizin Yükselmesiyle Yüzü Gülen ŞirketlerDöviz Yorumları, dolar yorumları, euro yorumları, borsa yorumları, Döviz Yorumları 2012, dolar yorumları 2012, euro yorumları 2012, borsa yorumları 2012, piyasalar 2012

İMKB’de dalgalı seyir sürerken dövizdeki hareket İMKB şirketlerini de etkisi altına alıyor. Özelikle dolardaki yukarı trend gözleri, borsa şirketlerinin döviz pozisyonlarına çevirdi. Buna göre yüksek dövüz pozisyonu ve yüksek döviz borcu olan şirketleri inceledik. Good-Year, Usaş, Soda Sanayi, Ford Otosan ve T.Şişecam, getiriye göre en üst sıralarda yer alıyor. Gündüz Capital’de yaptığı özel analizde kur hareketinin banka hisselerine etkisini inceledi.

Piyasalar geçen hafta dalgalı bir seyir izledi. Hafta başında 50.000’nin altına sarkan endeks, hafta sonuna doğru ise 52.000 seviyesine doğru yükseldi. İtalya ve İspanya ihalelerinin başarılı geçmesinin ardından ECB top lan tısı sonrasında Başkan Draghi’den gelen açıklamalar endişeleri hafifletti.

Draghi, Euro Bölgesi borç piyasasında riskler devam etse de son uygulanan likidite önlemlerinin olumlu etki yarattığını ayrıca ECB’nin EFSF’de oynayacağı rol konusunda ciddi ilerleme sağlandığını söyledi. Böylece İMKB yılbaşından beri ikinci haftasında kayıplarını bir miktar olsa da geri aldı. Ancak haftanın son günü S&B’nin Fransa’nın notunu düşürmesi, piyasaları olumsuz etkileyebilir. Yakında yıl sonu bilançolarının açıklanmasıyla yeni bir beklenti içine girecek olan İMKB’de son dönemde dikkat çeken bir kalem de döviz pozisyonu.

Dövizdeki dalgalı hareket özellikle dolarda meydana gelen yukan trend, İMKB şirketlerinin döviz pozisyonlarına gözleri çevirdi. Biz de şirketlerin son olarak dokuz aylık dönemde açıkladıktan mali tablolarındaki döviz pozisyonlarını inceledik.

Döviz pozisyonuna göre kâr elde eden ve yüksek borcu olan şirkederi, yıllık getirilerine göre sıraladık. Buna göre Good-Year, Usaş, Soda Sanayi, Ford Otosan ve T.Şişecam getiriye göre en üst sıralarda yer alıyor. Tiıpraş, Erdemir, Ülker, Turkcell ise döviz pozisyonuna göre borçlu şiıkeder arasında gözüküyor.

Kur farkı etkiliyor

IMKB’deki şiıkeüerin açık pozisyonu 44 milyar TL seviyesinde. Dolar/TL’nin yüzde 1 artması İMKB şirketlerine yüzde 2 kur faikı gideri getiriyor. Eylül sonu kapanışı 1.8512 TL olduğu yıl sonu kapanışın ise 1.89 düzeyinde olduğu değerlendirildiğinde, şirketlerin son çeyrekte de kur farkı zararlarının yüksek seviyede olacağı ifade ediliyor.
Ancak şirke derin sadece döviz pozisyonlarına bakılarak değerlendirmemek gerekli. Satışlar ve faaliyet kârlan da burada önemli. Döviz pozisyonlarına bakıldığında şirkeder kurdan iki şekilde etkileniyorlar. İlki sahip oldukları döviz pozisyonlarına göre kur farkından dolayı oluşan gider ya da gelirler, İkincisi ise gelirleri ya da giderleri döviz üzerinden olan şiıkederde, gelirlerinde ya da giderlerinde arüşlar ya da azalışlar yoluyla.

  Ekonomik Büyümeyi Hızlandırmanın 10 Yolu

Gelecek bilançolar

Döviz fazlası olan şirkeder kurlardaki yükselişle birlikte kur farkı geliri elde ederken, bunu açıkladıkları bilançolarında gelir tablosunda diğer faaliyet gelirleri kalemindeki aruşta görülüyor. Döviz açığı olan şirkederde ise kur farkı giderleri şeklinde yansıma oluyor.

Gelirleri döviz bazlı olan şirkederin faaliyet kâr marjlarında görülen iyileşmenin şirkederin kârlılıklarına ek katkıda bulunmaya devam edeceği, maliyetleri TL, gelirleri ise döviz cinsinden olan şirketlerin ise TL’deki erimeden olumlu etkileneceği ifade ediliyor.

Döviz pozisyonunun olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkileri de bulunuyor. Faizlerdeki yükselişi ve TL’deki erimenin talep üzerindeki olumsuz etkilerinin bu alanda faaliyet gösteren şirkederi de olumsuz etkileyeceği, döviz yükümlülüğü fazla olan şirkederin kredilerden kaynaklanan kur risklerinin önümüzdeki dönem bilançosuna bir hayli olumsuz yansıyacağı da bu açıdan göz önünde bulundurulmalı.

Hisse seçimine dikkat

Hisse seçiminde sadece döviz pozisyonuna bakmanın eksik olacağını düşünen Metro Yatırım Kurumsal Finansal Araştırma Sorumlusu İsmail Mercanka-ya bunu şöyle açıklıyor; “Çünkü bir şirketin artı döviz pozisyonu olmakla birlikte aynı şirket, faaliyederi için yurt dışından ürün ithal ediyor olabilir. Bu nedenle döviz artı pozisyonu olmasına rağmen döviz kurundaki yükselişten olumsuz etkilenebilir. Ya da tam tersi, şirketin döviz açık pozisyonu bulunmakla birlikte ihracatçı olması nedeniyle döviz kurundaki yükselişten olumlu etkilenebilir. Bu durumda döviz kurundaki hareketin şirkete net etkisini hesaplamak gerekiyor.” Mercankaya, hem ihracatçı hem de döviz pozisyonu yönünden Bağ-faş’ın takip edilebileceğini söylüyor. Bir başka senaryo ise şirket ihracatçı olabilir ancak yurt dışında başta Avrupa olmak üzere ekonomilerdeki yavaşlama nedeniyle satışlarında istenilen artış görülmeyebilir.

TSKB Yatırım Araştırma ‘Yöneticisi Şebnem Mermertaş, en yüksek açık pozisyon taşıyan hisselerin THY, Türk Te-lekom, Tüpraş, Ereğli, Zorlu Eneıji, döviz pozisyonu artı olan şirketlerin Enka inşaat, Eczacıbaşı İlaç, Tav, T. Şişecam ve Trakya Cam olduğunu söylüyor.

Mermertaş’a göre bu pozisyonlar hisselerin 2011 ’deki performansını da direkt olarak etkiledi.

Mermertaş, “2012’de TL’nin değer kaybı durursa, açık pozisyonu olan şirketlerin geçen yılın tersine kur farkı geliri yazması söz konusu olacağı için pozitif bir performans beklenebilir. Do-lar/TL’nin tarihi zirvede ve İMKB’nin son bir yılda yüzde 22 değer kaybettiği düşünülürse, açık pozisyonu olan şirket hisselerini satmak için geç kalınmış olabilir” diyor.

Dokuz aylık verilere göre bakıldığında döviz borcu olan şirketlerin yüzde 20’si son bir yılda pozitif getiri sağlarken, net döviz pozisyonu olan şirketlerde bu oran yüzde 26’ya çıkmış durumda.

Gözde Yeniova
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir