Anasayfa / Teknoloji / Dünya’nın en güçlü ve en büyük uzay teleskopu yolculuğuna başladı

Dünya’nın en güçlü ve en büyük uzay teleskopu yolculuğuna başladıDünya’nın en güçlü ve en büyük uzay teleskopu yolculuğuna başladı.

Rus Uzay dairesi Roskosmos, Spektr-R radyo teleskopunun evrenin bilinmeyen yönlerine ışık tutacağını, gökadalar, kuasar, karadelikler, karanlık enerji ve süpernova yıldızlar hakkında bilgi toplayacağını açıkladı.
Amerikan uzay teleskopu Hubble’a atfen “Rus Hubble”ı olarak da bilinen radyo teleskop, milyarlarca ışıkyılı uzaklıktaki gök cisimlerini görebilecek güçte.

RadioAstron projesi Başkanı Vladimir Bobişkin, insanların evrenin sadece yüzde 4’ü hakkında bilgi sahibi olduğunu ve yeni teleskopun ufkumuzu genişleteceğini söyledi. Bobişkin evrende muhtemelen yalnız olmadığımızı da sözlerine ekledi.

1991 yılında uzaya gönderilmesi planlanan Spektr-R, Sovyetler Birliği’nin parçalanması ve onu izleyen ekonomik sorunlar nedeniyle bir türlü tamamlanamamıştı.

10 metre uzunluğunda anteni bulunan teleskop Amerikan Hubble’den 100,000 kat daha net fotoğraf çekebilecek. Spektr-R ilk resimlerini yılsonunda gönderecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

3D yazıcıda zirveye oynuyor

Küresel filament pazarında öne çıkan şirketlerden olan Oo-kuma, geliştirdiği 3D yazıcıyla dünyada kendi malzeme ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir