Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Dünya’nın en güçlü ve en büyük uzay teleskopu yolculuğuna başladı

Dünya’nın en güçlü ve en büyük uzay teleskopu yolculuğuna başladıDünya’nın en güçlü ve en büyük uzay teleskopu yolculuğuna başladı.

Rus Uzay dairesi Roskosmos, Spektr-R radyo teleskopunun evrenin bilinmeyen yönlerine ışık tutacağını, gökadalar, kuasar, karadelikler, karanlık enerji ve süpernova yıldızlar hakkında bilgi toplayacağını açıkladı.
Amerikan uzay teleskopu Hubble’a atfen “Rus Hubble”ı olarak da bilinen radyo teleskop, milyarlarca ışıkyılı uzaklıktaki gök cisimlerini görebilecek güçte.

RadioAstron projesi Başkanı Vladimir Bobişkin, insanların evrenin sadece yüzde 4’ü hakkında bilgi sahibi olduğunu ve yeni teleskopun ufkumuzu genişleteceğini söyledi. Bobişkin evrende muhtemelen yalnız olmadığımızı da sözlerine ekledi.

1991 yılında uzaya gönderilmesi planlanan Spektr-R, Sovyetler Birliği’nin parçalanması ve onu izleyen ekonomik sorunlar nedeniyle bir türlü tamamlanamamıştı.

10 metre uzunluğunda anteni bulunan teleskop Amerikan Hubble’den 100,000 kat daha net fotoğraf çekebilecek. Spektr-R ilk resimlerini yılsonunda gönderecek.

  Peynir Dilimi Kadar Diske 16 Terabyte Veri SığıyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir