Anasayfa / Haberler / Dünya Eğitim Girişimcileri Birliği İstanbul’da Kuruldu

Dünya Eğitim Girişimcileri Birliği İstanbul’da Kuruldu

Nuran Çakmakçı

Başta ABD ve Avrupa olmak üzere 32 farklı ülkeden eğitim girişimcileri ile Türkiye özel öğretim kurumları temsilcilerinin katıldığı toplantıda Dünya Özel Öğretim Kurumları Birliği de oluşturuldu. Eş başkanlığını Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel ve merkezi ABD’de bulunan Mozaika Okulları Başkanı Gene Eidelman yapıyor.
Enver Yücel, dünya ülkelerinin özel okul sahiplerini İstanbul’da toplamaktan memnun. Yücel, “Ulusal çapta, yerel çapta gerek STK’lar vasıtasıyla gerek bireysel olarak biz eğitimciler iyi güzel örnekler yapmak istiyoruz. Bunları yaparken birbirimizle olan ilişkiyi de geliştirmeye gayret ediyoruz” derken özel okul sahiplerine sesleniyor.

Şu anda birliğe Türkiye’den tek üye olan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları. Ancak, toplantıya birçok özel okul patronunun ya da üst düzey yöneticilerinin katıldığını gördüm. Zaten her katılımcıya da birer form veriliyor. Bu formu dolduran ister bireysel, isterse dernek olarak birliğe üye olabiliyor.

Bahçeşehir’de yeni yapılanma
Söz Enver Yücel’den açılmışken Bahçeşehir Koleji’nde de değişimler başladı. ABD’li Carlyle Group ile ortak olan Bahçeşehir Kolejleri’nde üst yönetim tamamen değişti. Daha önce aile üyelerinin olduğu organizasyon yapısında bu kez profesyoneller yer alıyor. Yeni yönetim şemasında Finans Başkanı Servet Özkök vekaleten CEO ve İcra Kurulu üyesi oldu. CEO’ya bağlı olarak iki Genel Müdür atandı. Behçet Yavuz, Yatırım, Strateji ve Planlamadan sorumlu Genel Müdür, Demet Köklü de Eğitim Öğrenimden sorumlu Genel Müdür oldu. Aile üyeleri Hüseyin Yücel İcra Kurulu Başkanı olurken, Semra Yücel, Ferhan Öz ve Begüm Yücel de İcra Kurulu üyeliğine atandılar.Yurtdışına öğrenci göndermedeki üstün başarısı ödül kazandırdı
Asuman Okman, VKV Koç Özel Lisesi Yurtdışı Üniversite&Burs Danışmanı. Henüz 5 aylıkken ailesi ile Amerika’ya yerleşti. Eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamladıktan sonra 1977 yılında Türkiye döndü. 1992’den beri VKV Koç Özel Lisesi’nde çalışıyor. Lise öğrencilerinin yurtdışı üniversitelere kabulünde büyük rol oynuyor. Geçen hafta önemli bir ödül aldı. Okman, Peggy Templeton Strong Ödülü’nün sahibi Oldu. Adayları CIS (Council of International Schools) Uluslararası Okullar Kurulu üye okullar arasından belirlenen bu ödülü ilk defa Türkiye’den alan Asuman Okman, yaptığı çalışmaları ile uluslararası eğitime katkısındaki başarısı nedeni ile layık görüldü.

Asuman Okman’a 100’den fazla ülkeden 1100’ün üzerinde üyesi olan CIS tarafından, uzun yıllar VKV Koç Özel Lisesi Yurtdışı Üniversite Ofisi’nde gösterdiği özverili çalışmaları ve alandaki üstün başarıları nedeni ile layık görülen ödülü, 98 yaşındaki Peggy Templeton Strong verdi.

Peggy Templeton Strong ödülü nedir?
İsviçre’de yaşayan Peggy Templeton Strong yurtdışı üniversite rehberlik konusunda dünya çapında danışmanların biraraya gelerek kurumsallaşmasını ve bilgi akışının yaygınlaşmasını sağlayan en önemli kişilerden biri olarak gösteriliyor. Bu yıl 98 yaşında olan ve hala konferanslara katılan Peggy, mesleğine 60 yaşında başlayıp 92 yaşına kadar devam etti.

Eğitim kurumlarından Van’a destek devam ediyor
Van depremi ile ilgili eğitim kurumlarının desteği devam ediyor. Duyduğuma göre AÇEV, kendi öğretmen ve gönüllüleri ile psikolojik destek çalışmaları yapmayı planlıyor. AÇEV’in öğretmenlere, ailelere ve çocuklara göre üç hedefi var.

Öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı, UNICEF ve Kızılay koordinasyonunda travma eğitimi verecek olan AÇEV, ailelere de travma eğitimi sunacak. 3-8 yaş arası çocuklara oyun ve okuma grubu oluşturacak prefabrik üniteler yapmayı hedefleyen AÇEV, bütün bunları ocak ayında devreye sokmayı planlıyor.

Doğuş Üniversitesi: Üniversitenin Psikoloji Bölümü öğreğtim üyeleri ve öğrenciler bölgede çalışma yürütüyor. Bölgede travma sonrası durum değerlendirmesi, depremzedelerle birebir görüşme, çocuk ve gençlere özel etkinliklerle moral ve motivasyonun arttırılması gibi çalışmalar yürütüyorlar.
Eyüboğlu Eğitim Kurumları: Okulun öğretmen ve çalışanları oluşturdukları yardım fonu ile deprem bölgesinde soğukla savaşan Van halkına prefabrik ev gönderecek. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Öğretmenler Günü yemeğinin de bütçesi ayrıca yardım kampanyasına aktarıldı.
Ar-El Eğitim Kurumları: Van’da bir kardeş okulu seçen kurum, okullara dönecek öğrenciler için yardım malzemesi topladı.
Irmak Okulları: Depremin olduğu andan itibaren organize olan okul hem çalışanlar hem de öğrencileriyle birlikte düzenlediği kampanya ile bölgeye yardım malzemeleri gönderdi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir