Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dünya lüks markaları İstanbul’a demirliyor

Dünya lüks markaları İstanbul’a demirliyorDünya lüks markaları İstanbul’a demirliyor

luks pazarZevklerin, beklentilerin büyük değişim gösterdiği lüks pazarı krizlere meydan okuyor. Sektör dünya genelinde geçen yıl 212 milyar Euro’luk bir pazara ulaştı, üç yıllık büyüme ortalaması ise yüzde 12 oldu. 2013’te dünya genelinde yüzde 4-6 büyüme beklenirken, Türkiye’deki hesaplar çift hane üzerine kuruluyor. Dünyada lüksün yeni adresleri sıralamasına İstanbul’un da girmesi dikkat çekici.

Dünyada lüksün sembolü Giorgio Armani ile geçen yılın son haftalarında yaptığımız söyleşide, Armani lüks tanımı için, “En büyük lüks sevdiklerinizle geçirilen zamandır” diyordu.

Tanımı, kişiye ve zevke göre değişen lükse dönük herkesin kabul ettiği bir gerçek var ki yaşanan her türlü krize karşın büyümesini sürdürüyor. En derin krizlerin yaşandığı ülkelerde belki alışkanlıklar değişiyor, ancak lüks ürün/hizmet, başka başka lokasyonlarda kendisini yenileyerek yoluna devam ediyor.

Sektör geçen üç yıl içinde dünya genelinde yüzde 10-12 arasında büyüdü. 2012 yılında büyüklüğü 212 milyar Euro’ya ulaştı. Bain & Com-pany İstanbul ofisinin direktörlerinden Serhan Nadir, 2013 yılı için sektörde küresel büyümenin bölgelere bağlı olarak, yüksek tek haneli rakamlarda gerçekleşmesinin beklendiğini söylüyor.

TÜRKİYE VE LÜKS

Geçmiş dönemlerde daha çok gelişmiş ülkelerde kendini gösteren lüks adı altındaki mal ve hizmet gruplarındaki yüksek performans artık gelişmekte olan ülkelere kaymış durumda. Türkiye de dünya lüks pazarından payını her geçen gün artırıyor. Bunda dünya genelinde değişen ve daha iyiye giden imajı da büyük rol oynuyor tabi.

Türkiye’de büyümenin dünya genelinden daha yüksek olması bekleniyor. Türkiye’de belirli lüks ürün kategorilerinde farklılık göstermekle birlikte ortalama olarak çift haneli seviyede gerçekleşmesini beklediklerini belirtiyor Bain & Company İstanbul ofisinin direktörlerinden Serhan Nadir.

İSTANBUL LÜKSÜN MERKEZİ

Türkiye’nin özellikle İstanbul lüks pazarındaki konumu da giderek güçleniyor. Geçen hafta İstanbul’un Chanel, Hermes, Louis Vuitton, Dior’un aralarında olduğu 75 Fransız lüks markasını çatısı altında bulunduran, 31 milyar Euro’luk örgüt Comité Colbert’in festivaline ev sahipliği yapması da bunun önemli bir göstergesi.

Zira Comité Colbert’in İstanbul’u tercih etmesinin en önemli nedeni İstanbul’un hem kendi potansiyeli hem de bölgesinde bir lüks merkezi olmaya doğru ilerlemesi. Rakamlar da Fransızlar’ın İstanbul seçimini destekler nitelikte. Türkiye’de Comité Col-bert üyesi 40’a yakın Fransız markası faaliyet gösteriyor. Türkiye’de bulunan Fransız markalarının cirosu son beş yılda yüzde 30 arttı. Markaların hedefi bu rakamı daha da artırabilmek.

BİREYSEL LÜKSÜ ARAYIŞ

Lüksün sadece merkezi değil formülü de değişiyor. Lüks deyince ilk olarak akla pahalı bir mücevher veya araba geliyor olabilir. Ancak artık tüm ezberler bozuluyor. Comité Colbert’in CEO’su Elisabeth Ponsolle des Por-tes’in dikkat çektiği bir konu da bu oldu. Portes, lüksün parayla ilgili olmadığına dikkat çekti.
Bireysel lükse geçildiğini söylüyor Tasarımcı Arzu Kaprol ve şu şekilde açıklıyor pazara ilişkin düşüncelerini: “Artık lüksün bir başkasına ne ifade ettiğinden çok bize ne ifade ettiği önemli. Lüks bir mücevher de sadece zaman da olabilir. Her şeyde bireysel lükslerimizi tanımlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle kavramlar değişiyor.”

  2015 Yılı Türkiye Ekonomisi

LÜKS İNTERNETE ALIŞTI

Sadece kavramlar değil tercihler de değişiyor lüks pazarında. Yeni satış kanallarının piyasada kendine yer edinmesiyle beraber, e-alışveriş yüzde 25 oranında büyüme gösterirken, outlet mağazalan ise yüzde 30 büyüdü.

Diğer taraftan internet ve sosyal medyaya iyice adapte olan lüks markalar yeni projelerin peşine düşmeye başladı. Lüksün yönetim kadrolarında morallerin yerinde olduğunu beliıten Yirmibirgram Lüks Pazarlama iletişimi Yönetici Ortağı Onur Yanık, sözlerine şu şekilde devam ediyor:

“2012 yılında internet ve sosyal medyayı iyiden iyiye benimseyen lüks markalar, yeni yılda değişik dijital projelerin hazırlığı içinde. Lüks kendine kategori bazlı ipad dergi gibi farklı ve inovatif mecralar yaratmayı sürdürüyor.”

Bir başka önemli gelişme lüks alışverişlerin giderek giysilerden uzaklaşması olarak ortaya çıkıyor, tik kez 2012 yılında deri eşyalar ve ayakkabılar en büyük pazan oluşturdular. Turizm ve lüks harcamaları da birbiriyle entegre olmaya başlıyor. Küresel toplam lüks harcamalarının yüzde 40’ın-dan fazlası turistler tarafından yapılıyor.

Bu pazardaki payı giderek artan erkek tüketicilerin yaptığı lüks harcaması, 1995 yılındaki yüzde 35 seviyesinden, bugün yüzde 40 düzeyine yükselmiş bulunuyor. Lüks pazarındaki değişimi tetikleyenler de Çinli tüketiciler.

DERİ ÜRÜNLERİ BÜYÜYOR

Çinli tüketiciler, ülke içinde ve dışında lüks pazannda dev bir etki yaratıyor. 2012 yılında 27 milyar Euro ile Japonya’yı geçerek ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci lüks ürün pazan haline gelen Çin (Hong Kong ve Macau dâhil olmak üzere), önümüzdeki dönemde de lüks sektörünü şekillendirmeye devam edecek gibi görünüyor.

Küresel düzeyde en çok büyüme başta deri ürünleri ve ayakkabılar olmak üzere aksesuar ürünlerinde bekleniyor. Lüks araba, alkollü içecekler, oteller, lüks gıda, ev mefruşatı ve yat gibi kategorilerde ise yüzde 8-9 civarında bir büyüme öngörülüyor.

Lüksü yaratan değil tüketen bir ülke olarak Türkiye 2013 yılında yeni trendlere uyum sağlamaya çalışacak. 2013’te Türk insanının dışanda daha fazla vakit geçireceğini belirten Onur Yanık, “Türkiye alternatif noktalar keşfetme yanşını sürdürecek. Yemeğe, iyi şaraba, farklı içkilere, yeni nesil eğlencelere daha fazla para harcayacak” diyor.

2013’ÜN 10 TRENDİ

1.    2013’ün temel lüks eğilimi, gösterişin yerini deneyime bırakması olacak

2.    Yeni yıl varlıklı insanlar için deneyim odaklı keşiflerin öne çıktığı bir yıl olacak,

3.    Artık insanlar kullandıkları aksesuarları başkalarında görmekten pek hoşlanmıyorlar.

4.    Özellikle saat… Özel, raflara daha kibar ve hafif saatler geliyor.

5.    Her alanda daha işlevsel, daha sıra-dışı hizmet ve ürünler peşinde koşulacak.

6.    Özellikle eşyaların, araçların doğadan esinlenilmiş objelere daha çok benzemesi beklentisi hakim olacak.

7.    Türkiye’deki elit gezginler artık özellikle macera ve deneyim turizmini tercih ediyor.

8.    Güney Pasifik, Brezilya, Arjantin, Afrika ve Antartika gibi bölgeler gözde..

9.    Lüksün merkezleri de değişiyor. Londra, Paris gibi şehirlerin yerine İstanbul, Dubai gibi gelişen pazarlar öne çıkıyor.

10.    Lüks sadece parayla ölçülenmiyor. 2013’te hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan çay ve su gibi ürünlerde de lüks kavramı öne çıkıyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir