Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dünya ve Türkiye Ekonomisinin Durumu

Dünya ve Türkiye Ekonomisinin DurumuKüresel ekonomi son “baharımı mı yaşıyor? Önümüzdeki aylarda fırtına çıkacak mı? Türkiye ekonomisi ılımlı seyrini koruyup yeniden atağa geçebilecek mi?.. Türkiye’nin önde gelen iktisat fakültesi dekanlarına 5 soruda dünya ve Türkiye ekonomisinin durumunu sorduk…

SON yılların en sıcak yaz günleri geride kalıyor. Yaz, tatil demek. Nitekim küresel ekonomi de ertelenen sorunlar nedeniyle yaz aylarını tatil havasında, sakin geçirdi.

Ancak eylülle birlikte endişeler de artacağa benziyor.

ilk yarıyı “soğutma” tedbirleriyle geçiren Türkiye ekonomisi ise ılımlı bir seyir izliyor, ikinci yarıyla ilgili ekonominin daha fazla daralmasından endişe ediliyor. Nitekim reel sektör de daha fazla soğumak istemiyor.

Makro analizler, aslında ikinci yarı için ekonomide büyük bir dalgalanma öngörmüyor. Genel olarak ilk yarıya benzer yatay bir seyir beklentisi hakim. Yani ikinci yarıda şok bir gelişme ihtimali zayıf. Buna karşılık asıl merak edilen, 2013 yılında ekonominin nasıl bir yola gireceği, büyümenin seyri, enflasyon riskinin olup olmadığı…

Diğer risklerle ilgili de farklı görüşler ileri sürülüyor. 2013 yılı Avrupa Birliği, ABD ve dünya açısından kritik önemde. Keza hatırlanacağı gibi “kriz kahini” olarak bilinen Nouriel Roubini, gelecek yıl için “ikinci dip” senaryosu çizmiş, dünyanın 2009 yılında-kine benzer bir krize gireceğini öne sürmüştü.

Elbette buna karşı pek çok görüş var.

Biz de makro analizlerimizde güncel gelişmelerden yola çıkarak genel resmi vermeye çalışıyoruz. Bu arada sokaktaki vatandaştan piyasa profesyonellerine kadar ekonominin geleceğini merak edenlere bilimsel veriler ışığında bir yol haritası çizmeye gayret ediyoruz. Bugüne kadar sizlere iktisat alanında marka olmuş profesörlerin, büyük bankaların başekonomistlerinin analiz ve tahminlerini anketler halinde aktarmaya çalıştık. İktisatta sözü geçen diğer bir kesimse üniversitelerin iktisat fakülteleri ya da iktisadi ve idari bilimler fakülteleri (Î1BF)… Çünkü bazı üniversitelerde iktisat ve işletme bölümleri bir arada olduğu için bu isim kullanılıyor. Bir dönem ekonomik sorunlarla ilgili veya gelecekte ekonominin nasıl olacağıyla ilgili açıklamalarına en fazla itibar edilen kesimlerdi. Hatta bilim ve akademi çevrelerinde ekol olmuş iktisat fakülteleri vardı.

Şimdi üniversite sayısının artmasına bağlı olarak hemen her üniversite bünyesinde iktisat bölümü mutlaka bulunuyor. Birçok özel üniversitenin iktisat bölümleri kendi alanında özel araştırma birimleri oluşturmuş durumda. Yani ekonomik sorunlar, ekonominin nasıl gittiği geçmişte olduğu gibi bugün de herkesi ilgilendiren güncel bir durum olmaya devam ediyor. Bu kez Türkiye’nin önde gelen gerek kamu gerek özel üniversitelerinin iktisat fakültelerinin dekanları arasında mini bir anket yaptık. Dekanlar, küresel ekonomide ve elbette Türkiye ekonomisinde 2013 yılı analiz ve tahminlerini paylaştı.

“DURGUNLUK RİSKİ FAZLA”
İktisat fakültelerinin dekanları, 2013 yılına ilişkin küresel ekonomiyle ilgili Roubini kadar karamsar değil. Buna karşılık ?durgunluk yılı? olacağı görüşü hakim. Büyümenin dinamiğinin batıdan doğuya kayacağını düşünüyorlar. Türkiye ekonomisi ise dekanlara göre, aynı gemide olduğumuz için kötüleşmeden olumsuz etkilenebilir. Yine büyüme 2012    seviyesinin altına düşmez. Hatta kredi notumuz artarsa 1-2 puan daha yüksek bile olabilir. Dünyada durgunluğun konuşulduğu bir ortamda enflasyon ciddi bir risk olarak görülmüyor. Tahminler yüzde 5-8 arasında bir bantta kalacağı yönünde. Bölgemizdeki savaş ortamı devam ederse enerji fiyatları baskı altına girebilir.

  "İstikrar, Türkiyeyi 2023, 2071 hedeflerine taşıyacak”

Faizlerse bir süre daha değişmez. Ancak önümüzdeki dönem Merkez Bankası’nın faiz koridorunda bir miktar daralma beklenebilir.

İşte 5 soruda dekanların dünya ve Türkiye ekonomisi hakkındaki görüşleri ve 2013 yılında ekonomiyle ilgili çizdikleri yol haritası…

Prof. Dr. Haluk SOYUER / Ege Üniversitesi İİBF Dekanı
Dengeler yeniden kuruluyor

2013 yılında küresel ekonomide ikinci dip olur mu?

Roubini’nin 2013 yılı için ikinci dip beklentisi dünya ve özellikle ABD ekonomisinde ve euro bölgesinde birçok göstergede olası kötüye gidiş senaryosuna dayanıyor. 2013’de bu ekonomik göstergelerde ciddi bir iyileşme olmayacağı kesin. Hatta euro bölgesi için kötü gidiş devam edecek. Ancak mevcut durumun zaten beklenen bir sonuç olduğunu ve küresel ekonomik dengelerin yeniden kurgulandığını düşünüyorum.

2013’te Türkiye ekonomisinin büyümesiyle ilgili beklentiniz nedir?

Yukarıdaki tespitler çerçevesinde Türkiye ekonomisinde büyümenin 2012 tahmini olan yüzde 4 seviyesinde veya biraz altında gerçekleşeceğini düşünüyorum. 2013’te Türkiye’de enflasyon riski nedir? Özellikle Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir pay tutan euro bölgesindeki krizin derinleşme olasılığı, cari açık üzerinde de olumsuz etki yaratacak. Bu durum enflasyonda yükseliş baskısı yaratabilir. Diğer taraftan özellikle Merkez Bankası’nın uygulayacağı politikaların enflasyonda yükseliş baskısını karşılayacağını düşünüyorum. Bu nedenle çok risk görmüyorum. Tahminim yüzde 8 veya biraz üstü.

Faizlerde genel olarak nasıl bir trend bekliyorsunuz?

Enflasyon beklentisi çerçevesinde faizlerde de ciddi bir artış veya azalış beklenmemesi gerekir. Faizlerde ekonomik göstergelere göre ufak ayarlamalar dışında ciddi bir değişiklik olmayacak.

İktisat fakülteleri neden eski popülaritesini kaybetti?

Bu görüşe tam olarak katılmıyorum. Özellikle Türkiye’de iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin, iktisat ve işletme gibi bölümlerine giriş puanlarının genel olarak düştüğü söylenebilir. Bu durumun temel nedeni her üniversitede bu bölümlerin bulunması ve kontenjan artışları nedeniyle mezunların iş bulmada yaşadıkları güçlükler olarak tanımlanabilir.

Prof. Dr. Şahamet BÜLBÜL / Marmara Üniversitesi İİBF Dekanı
Herkes iktisat konuşuyor

2013 yılında küresel ekonomide İkinci dip olur mu?

2013 yılı için küresel ekonomide ikinci bir dip beklemiyorum. Gerek ABD’deki gelişmeler gerekse Avrupa Birliği’ndeki gelişmeler sert bir krizin gerçekleşmeyip yumuşak bir geçişin sağlanacağı şeklinde olacak. 2013’te Türkiye ekonomisinin büyümesiyle ilgili beklentiniz nedir? 2013 yılında ekonominin yüzde 5 civarında büyüme göstereceğini bekliyorum. Büyüme trendinin devam edeceği ve Türkiye’nin geçmişte yaşanan acı tecrübelerden yeterince ders aldığı kanaatindeyim.

2013’te Türkiye’de enflasyon riski nedir?

2012 yılı enflasyonu yüzde 6-7 arasında gerçekleşirse benzer bir durumun 2013’de devam edeceği kanaatindeyim. Zaman zaman gündeme gelen seçim takvimlerinde yapılacak bir değişiklik bu öngörüleri değiştirebilir. Zira uygulamaya konacak popülist bir seçim ekonomisi mevcut dengeleri değiştirebilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir