Anasayfa / Sağlık Haberleri / Dünyada Bir İlk Gerçekleştirilerek, Bir Hastaya İki Ayak Nakli Yapıldı

Dünyada Bir İlk Gerçekleştirilerek, Bir Hastaya İki Ayak Nakli Yapıldıİspanya’nın Valenica kentindeki La Fe hastanesinde dünyada bir ilk gerçekleştirilerek, bir hastaya iki ayak nakli yapıldı.
Pedro Cavadas Vakfı’na bağlı doktorların başkanlığındaki iki ayak nakli ameliyatının dün gece başladığı ve bu sabah sona erdiği bildirildi. Dünyada ilk defa gerçekleştirilen iki ayak naklinin “çok karışık ve riskli olduğu ve bu zamana kadar benzerinin gerçekleşmediği” belirtilirken, hastanın durumuyla ilgili bilgi verilmedi.

Ameliyattan en az 48 saat sonra hastanın gelişimine göre bilgi verilebileceğini söyleyen yetkililer, gerek hastanın gerekse organ bağışını yapanın kimlik bilgilerinin basında yer almaması çağrısında bulundu.

Doktor Pedro Cavadas ve ekibi, geçtiğimiz 19 Ağustos 2009 tarihinde dünyada ilk yüz (dil ve çene dahil) naklini gerçekleştirmiş, 43 yaşındaki erkek hasta ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra taburcu olmuştu. Cavadas ayrıca 2006 yılının kasım ayında dünyada ilk kez bir kadında çift kol nakli yapmış ve hasta 1,5 yıl sonra taburcu edilmişti.

  İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Ayrı YasaYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir