Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Dünyanın en büyük fotoğrafçılık ticaret fuarı Photokina

Dünyanın en büyük fotoğrafçılık ticaret fuarı Photokina2.5 trilyon dolarlık hobi

Fotoğraf meraklıları, Almanya’nın dünyaca ünlü Photokina Fuarı’nda bir araya geldi. Klasik fotoğraf makineleri yavaş yavaş çekilirken sahneyi dijital kameralar, Smartphone’lar, bilgisayar uygulamaları doldurdu.

BU hafta bir başka, iki yılda bir düzenlenen fuardan ve konudan söz edeceğiz, insanlığın en popüler, en çok para harcadığı hobisi, fotoğrafçılıktan. Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen, dünyanın en büyük fotoğrafçılık ticaret fuarı Photokina, geçtiğimiz hafta, 18-23 Eylül tarihleri arasında, meraklılarına adeta bir teknoloji şöleni sundu. Hem profesyoneller hem amatörler, bu alandaki yenilikleri incelemek için fuar alanına akın etti. 41 ülkeden bin 160 üretici, yeni ürünlerini tanıtmaya çalıştı. Çin, tek başına 200 üreticiyle katıldı.

Ancak ne yazık ki, iki yıl önceki fuarda olduğu gibi bu yıl da klasik fotoğraf makineleri piyasasının giderek gerilediği görüldü. Onların yerini Smartphone’lar, dijital kameralar, bilgisayar uygulamaları almıştı. Yine de her kesimden müşteriyi memnun edecek modeller, standları süslüyordu.

Fuar öncesi, ülkede yapılan bir araştırma, Almanların bu yıl fotoğrafçılık malzemelerine 20 milyar euro (26 milyar dolar) harcayacağını ortaya koydu. İşin ilginç yanı, bu paranın 17.5 milyar euro’sunu amatörler harcayacak. Görüntü kayıt sistemleri, görüntü işleme uygulamaları, fotoğrafı kablosuz nakleden donanım ve yazılımlarla aksesuarlar da bu harcamalarda önemli bir pay oluşturacak.

RAKAM KATLANABİLİR

Çıkan rakamlardan genelleme yapan istatistikçiler, fotoğrafçılığın bütün dünyada 2.5 trilyon dolara yakın bir piyasa oluşturduğunu gözler önüne seriyor. Eski klasik kameraları taşımak, onlara film takmak, objektiflerini değiştirmek, hassas ayarlarını iyi öğrenip uygulamaya çalışmak, filmleri banyo ettirip bastırmak gibi amatörlere külfet gelen işleri yapmak istemeyenler, daha çok dijital fotoğrafçılığa yöneldikçe bu rakamın birkaç yıl içinde katlanabileceği, kabul gören bir tahmin.

Almanya’nın ticari fotoğrafçılık grubu olan Imaging Association’ın direktörü Christian Müller-Rieker, haber ajansı Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Hiç bir teknoloji dalı, müşterisine fotoğrafçılık kadar değişik ürünler ve imkanlar sunamaz. Hareketli hareketsiz görüntüler alabilir, bunun için fotoğraf makinesi ya da cep telefonu kullanabilir, çektiğiniz kareleri bilgisayarınızda saklayabilir, istediğiniz gibi işleyebilir, yazıcınızda bastırabilir, başkalarıyla paylaşabilir, interaktif olabilir, bilgisayar ortamındaki yüzlerce fotoğraf uygulamasını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.”
Her gün artan bilgisayar yazılımı imkanları, sosyal ağlar, insanların keşfetme merakı, fotoğrafçılığın önünde hiçbir engel olmadan daha da genişleyebileceği görüntüsünü veriyor.

APP’LER GÖZDE

  Toshiba Ultra İnce Tablet AT200

Bugün Apple’ın iPhone 5’i, 8 megapik-sellik (MP) fotoğraf çekebiliyor. Çok değil, birkaç yıl önce 8 megapiksellik fotoğraf çekebilen profesyonel fotoğraf makineleri binlerce dolara satılıyordu. Bugün 8 MP’lik fotoğraf çekme özelliği, bir cep telefonunun onlarca özelliğinden sadece bir tanesi. Üstelik, siz bu görüntü ile 50×70 cm’lik cam gibi bir poster bile bastırabilirsiniz.

Fotoğrafçılık, bilgisayarcıları meraklılarından daha çok heyecanlandırıyor. Cep telefonlarına indirilebilen ve kısaca “app” olarak bilinen bilgisayar uygulamaları (application softwares), amatörlerin bir profesyonel gibi fotoğraf çekmesini sağlayabiliyor. Almanların bu uygulamalar için yıl sonuna kadar 350 milyon euro’luk bir harcama yapacağı tahmin ediliyor. Bu rakam geçen yıl 200 milyon euro’ydu. Uygulamalar piyasasının, 2015’te dünyada 100 milyar dolarlık bir piyasaya ulaşması bekleniyor.

Yeni uygulamaları ve güncellemeleri, cep telefonunuza indirebiliyorsunuz. Ama dijital fotoğraf makinelerinde böyle bir imkan yok. Yine de DSLR (Digital Single-Lens Reflex) olarak bilinen dijital kameralar, bu piyasanın önemli rol oynayan ağır toplarından. Bugün 530 euro’ya oldukça kaliteli bir dijital kamera satın alabiliyorsunuz. Bu fiyat, geçen yıldan ortalama 60 euro daha pahalı. Dijital kameraların fiyatı düşmüyor, çözünürlük kabiliyetleri ve özellikleri geliştikçe değerleri artıyor.

DİJİTAL ALBÜMLER

Tüketicilerin büyük çoğunluğu, çektikleri yüzlerce dijital fotoğrafı bilgisayar ortamında saklamayı tercih ediyor. Hal böyle olunca, bilgisayarınızda kullanabileceğiniz albüm programları piyasası da hızla gelişiyor. Bu albümler, konulara veya tarihlere göre fotoğraflarınızı sınıflıyor, istediğiniz bir kareyi, çok sayıda fotoğraf arasından bulmanıza yardımcı oluyor. Çok önemli bir özellik olmasa da bu genelleştirilmiş bireysel dijital fotoğraf albümleri sadece Almanya’da geçen yıl 6.5 milyon adet satmış. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 14’lük bir artışa karşılık geliyor. Yapılan anketlere göre Almanya’da her bireyin bir kamerası var. Bu yılın ilk altı ayında 18 milyon yeni kamera satılmış. Yıl sonuna kadar toplam 34 milyon kameranın satılması bekleniyor. Almanlar, her üç ya da beş yılda bir kameralarını yeniliyorlar.

Özellikle gençler arasında yeni eğilim ise “action cam” adı verilen ve hareketli görüntüleri kaydeden portatif kameralar. Spor yapanlar, bu kamerayı kasklarına takıp, duydukları heyecanı başkalarıyla da paylaşabiliyorlar. Spor yapmasanız bile bu kamerayı motosikletinize, otomobilinize, teknenize takıp ilginç görüntüler elde edebiliyorsunuz. Bu piyasa henüz çok yeni. Bu yıl 150 bin “action cam” satılması planlanıyor.

Alev Rigel / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir