Anasayfa / Haberler / Dünyanın En Büyük Hackerları

Dünyanın En Büyük HackerlarıDünyanın en büyük hacker’ları bugün ne yapıyorlar? İşte o hacker’lar ve yaptıkları…

Hacker’lar hangi şekle, boyuta, inanca veya renge sahip olursa olsun hepsi, normal insanlarda pek bulunmayan yeteneklere sahipler.Felsefe ve ahlak yapısı bakımından ise en tutucusundan özgürlükçüsüne her türü var. Bir kimsenin ileride hacker olup olmayacağını anlamanın ise kesin bir yolu yok. Ancak hacker’ları diğer insanlardan ayıran önemli bir şey var. Hacker’lar, her şeyi daha farklı görürler. Dünya ve onu oluşturan parçalar hakkında çok farklı görüş açıları vardır. Hacker’lar, bir şeyi doğru veya ideal olarak kabul etmeden önce “neden” diye sorarlar. Hacker’lar, bir şeyi parçalarına ayırarak onun nasıl çalıştığını veya çalışmadığını bilmek isterler. Hacker’lar birçok teknolojik alanda mevcutlar. Bilgisayar hacker’ları en popüler hacker’lar iken, yazılım hacker’ları, tüketici elektroniği hacker’ları ve dahası gibi türleri var.

Hacker’ların yetenekleri oldukça değerli

Hack’lemeyle ilgili komik olabilecek bir gerçek ise onun çok değerli biryetenek olması. Birçok yalnız hacker, gerçekleştirdikleri saldırıların ardından kendilerini uluslararası dev şirketlerin kadrosunda buldular.NASA ve CIA’i hack’leyen bir çok hacker, diğer hacker’lara engel olmak üzere tam zamanlı iş teklifleri aldılar. Bazı hacker’ların işlediği sonuçlar ise bilgisayarlara ve hatta iPod gibi dijital cihazlara bile dokunmalarının yasaklamasıyla sonuçlandı. Bu makalemizde dünyanın en ünlü hacker’larına, yaptıklarına ve şu an oldukları yerlere göz atacağız. İsterseniz ünlü hacker Kevin Mitnick’ten başlayalım.

Kevin Mitnick: dünyanın en çok aranan hacker’ı

1979 ve 1995 yılları arasında aktif olan Kevin Mitnick, ağ hack’lemekonseptini tepelere taşımıştı. Mitnick, çok büyük çapta hack saldırıları yapmamıştı, ancak iki buçuk sene FBI’dan kaçmayıbaşarmış ve tüm bunlar, tam internetin popüler hale geldiğizaman yaşandığından bir hacker süperstarı haline gelebilmişti. Resimde gördüğünüz belge, Mitnick’in “aranıyor” posterinin takendisi. Toplam 5 sene hapis yatan Mitnick, 8 ay boyunca yalnız başına hapsedilmişti. Bunun nedeni ise hakimin Mitnick’in “ankesorlü telefona ıslık çalarak bir nükleer savaş başlatabileceğine” karar vermesiydi. 2000’de hapisten çıkan hacker, 2003’e kadar izlendi ve ardından kendi bilgisayar ve ağ güvenliği danışmanlığını kurdu.

Jonathan James’in üzücü hikayesi
Florida’lı 25 yaşındaki gençJonathan James, 2008’de kendiniöldürdü. Bıraktığı notta, ABD adalet sistemine tüm inanıcını kaybettiğini ve hayatını tekrar denetlemeninin tek yolnunun onu bitirmek olduğunu yazmıştı. Jonathan, 2000’de 16 yaşındaken hapse düşmüştü. Belki de bunu haketmişti zira içinde ABD Savunma Bakanlığı’nın ve NASA’nın da olduğu sayısız sistemi çökermişti. İlk başta 6 ay ev hapsi yatması öngörülen Jonathan, 21 yaşına kadar da gözetlenecekti. Ancak göz hapsi kurallarını çiğneyen genç hacker, kendini altı ay federal hapisanede buldu. Gözetleme süresinin bitmesinin ardından 2007’de TJX, BJ’s ve Barnes & Noble gibi şirketlere yapılan ve milyonlarca kredi kartı numarasının çalındığı saldırılarda ismi geçti. Jonathan, olaylarla ilgisi olmadığınısöylese de Gizli Servis evini, kardeşine ve kız kardeşine ait evleri bastı. 2008’de yapmadığı suçların cezasını çekeceğini düşünen Jonathan, kendi canına kıydı.

  Nike ve Kobe Bryant, Black Mamba’dan Esinlenerek Tasarlanan Yeni Zoom Kobe VI’yı Tanıttı
Robert Tappan

Robert Tappan, ilk solucanın mucidi

Tim Berners-Lee, 1988’de Web’iicat etmeden bir sene önce Robert Tappan Morris, kendi kendini değiştiren ve dağıtan bilgisayar virüsünü ortaya çıkardı. Morris, aynı zamanda BilgisayarDolandırıcılığı ve Kötüye Kullanma yasasının ilk mahkumuydu. Morris solucanı olarak tanınan solucan, aslında büyük bir zarar vermiyordu. Ortaya çıkartılma amacı gelişmekte olan ağlarınboyutunu ölçmekti. Ancakyapısındaki bir açık, dağıtıldığı sistemlerin yavaşlamasına da neden oldu. Morris, bugün Massachusetts Institute of Technology’de öğretim üyeliği görevini sürdürüyor. Robert Tappan Morris, Unix işletim sisteminin yapımcılarından Robert Morris’in çocuğu.

Julian Assange

Julian Assange, ünlü sızıntı sitesi Wikileaks’i kurmadan önce ülkesi Avustralya’da popüler bir hacker’dı. 1987’den itibaren sistemlere hasar vermeden girmenin yollarını denemeye başlamıştı. 1991’de tutuklandı ve 3 sene sonra hüküm giydi. Ancak kefalet karşılığı serbest bırakıldı. Assange, 2006’da Wikileaks’i kurdu.

Steve Wozniak

Steve Wozniak

Listemizin sürpriz ziyaretçisi ise Apple Computer’ın meydana getirilmesinde büyük rolü olan Steve Wozniak. Wozniak, aslında birbilgisayar hacker’ından ziyade “telefon hacker’ı” idi. Bilgisayarlar ticari olarak kullanılmaya başlanmadan önce ve hack’leyecek bilgisayarların olmadığı zamanlarda, dev boyutta birtelefon ağı bulunuyordu. “Pheraking” olarak bilinen telefon ağlarında dolaşma veya onları hack’lemek, oldukça heyecan verici bir işti ve Wozniak, tam anlamıyla bir “Phreaker”dı. Kendi blue box’unu (telefon operatörünün çevirme konsolunu taklit eden bir cihaz) meydana getiren Wozniak, Steve Jobs ile beraberbedava uzun mesafe aramaları yapıyordu. Wozinak’ın bir keresinde blue box’u ile Vatican City’yi arayaıp telefona Papa’yı istediği ve kendisinin Henry Kissingerolduğunu söylediği biliniyor. Ancak bu sırada Papa, malesef uyuyormuş. Telefon hack’lemenin o günlerde sıkça yapıldığını söylememizdefayda var. Zira bunun için sadece bazı ses tonlarını üreten bir kutuyaihtiyaç duyuluyordu. Ancak Wozniak’ın telefon hack’lemeye olan ilgisi, belki de Apple I ve kişisel bilgisayarların ortaya çıkmasında rol oynamıştı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

2 Yorumlar

  1. bir çoğunu tanımıyordum güzel yazı olmuş

  2. Güzel bir anlatım olmuş. özellikle kevin mitnick hayat hikayesi süper. Hatta filmide vardı netten arayarak bulabilirsiniz. izlemeyenler için tafsiyederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir