Teknoloji İnovasyon

Dünyanın En Güçlü ve En Hızlı Süperbilgisayarı Çinlilerde

Çin, süperbilgisayarda da lider

Çin’de faaliyete geçen Tianhe 2 süperbilgisayarı, artık dünyanın en hızlısı. En yakın rakibi ABD’nin Titanından iki kat daha hızlı. Çin, bu bilgisayarla dünya ekonomisinde ve bilim dünyasında daha etkin bir konuma gelmeyi amaçlıyor…

tianheUCUZ işgücü ve saldırgan girişimci ruhu ile bütün dünya ekonomisini etkisi altına alan Çin, bu kez süperbilgisayarlarıyla birinciliği ele geçirdi. Uluslararası bir grup araştırmacı, ortak olarak yayınladıkları bildiride, Çin’in güneyindeki Gu-angzhou kentinde, hükümet kontrolündeki Savunma Teknolojileri Ulusal Üniversitesi’nde (NUDT) hizmete giren Tianhe 2 süperbilgisayarının, dünyanın en güçlü ve en hızlı bilgisayar sistemi olduğunu açıkladı.

Bu gelişme, bilim adamları için sürpriz oldu. Çünkü hiç kimse bu bilgisayarın 2015’ten önce devreye sokulacağını tahmin etmiyordu. Bu durumda ABD’nin Titan ve Sequoia süperbilgisayarları, ikinci ve üçüncü sıraya düştü. Japonların meteorolojik olayları simüle eden ve gelecekte dünyayı nasıl hava şartlarının etkileyeceğini öğrenmeye çalışan “K” sü-perbilgisayarı da dördüncü basamakta yer bulabildi.Dünyanın süperbilgisayarları listesi, yılda iki kez yapılıyor. Bu yıl Almanya’nın Leipzig kentinde düzenlenen Uluslararası Süperbilgisayarlar Konferansı’nın ardından Mannheim Üniversitesi bilgisayar bilimleri profesörü Hans Meuer, son listeyi açıkladı ve bu alanda alışık olduğumuz ABD ile Japonya egemenliğinin, şimdilik kaydıyla sona erdiğini duyurdu.

DAHA REKABETÇİ OLMAK

Çinlilerin, kendilerine büyük üstünlük sağlayacak Tianhe 2 bilgisayarı, saniyede 33.86 petaflop’luk bir kapasiteye sahip. Bu, süperbilgisayarın, bir göz kırpma süresi içinde 33 katrilyon 860 trilyon işlem yapabilmesi demek oluyor. “Samanyolu” anlamına gelen ve 390 milyon dolara mal olan Tianhe 2 bilgisayarının, teorik olarak 54.9 petaflop’luk kapasiteye yükseltilebileceği belirtiliyor. Bu işlemleri yapabilmek için bilgisayar üç milyon 120 bin mikroişlemci kullanıyor. Tianhe 2, 720 metrekare yer kaplıyor ve tam kapasite çalıştırıldığında 17.6 megavatlık elektrik harcıyor. Bu nedenle sistemi, 24 megavatlık küçük bir santralle besliyorlar. Sistem ayrıca çok gelişmiş bir dış soğutma sistemine sahip. Her ne kadar mikroiş-lemciler Intel yapımı olsa da, Çinlilerin sisteme ekledikleri sayısız özellik var.

ABD’nin Tennessee Üniversite-si’nden Jack Dongarra, mayıs ayında Çin’i ziyaret edip süperbilgisayarı incelediğini, Çin’in sisteme katkılarının kendisini şaşırttığını itiraf ediyor. Çin’in amacı, yüksek teknolojide daha rekabetçi olabilmek ve böylece dışa bağımlılıktan kurtulmak.

Gözlemciler, hiçbir ülkenin en az üç yıl boyunca daha hızlı bir süperbil-gisayara sahip olamayacağını belirtiyor. Şu an için ABD ve Japonya başta olmak üzere sanayileşmiş ülkelerin yeni bir süperbilgisayar projesi bulunmuyor.

ADIM ADIM ZİRVEYE

Dünyanın en hızlı bilgisayarları için, “Top 500” adı verilen bir liste hazırlanıyor. Yıllardır ABD’nin lider olduğu bu listede artık Çin ilk sırada. Ancak geçen sonbaharda yapılan listede Çin’in 72 sü-perbilgisayarı listede iken bugün bu sayı 66’ya düşmüş durumda. ABD, 252 süper-bilgisayarla listenin hakimi durumunda; Japonya’nın 30, Ingiltere’nin 29, Fransa’nın 23, Almanya’nın 19 süpeıbilgisaya-rı bulunuyor.

Çinlilerin süperbilgisayar tutkusu, 1989 yılına kadar uzanıyor. Bu tarihte Çin Devlet Planlama Komisyonu, Dünya Banka-sı’nın da yardımıyla ülkede bir bilgisayar şebekesi oluşturmak için kolları sıvadı. O tarihte süperbilgisayarın 30 yıllık geçmişi vardı. ABD’li Seymour Cray, Control Data şirketi için, bilgisayar sistemlerini bir araya getirip ilk süperbilgisayarı, 1958 yılında ortaya çıkarmıştı. Süperbilgisayar yapımı, uzun süre ABD’nin tekelinde kaldı. Japonya ve birkaç Avrupa ülkesinin bu alanda adım atması, Çin’i de harekete geçirmişti. Çin’in 2003 yılında sahip olduğu süperbilgisayar, ülkeyi listenin 51’inei sırasına taşımıştı. 2004’te 10’unculuğa, 2005’te de beşinciliğe yükseldiler. Çinliler, bu süperbilgisayarlarında Intel ve Nvidia’nın mikroiş-lemcilerini kullanmıştı. işletim sistemi olarak da açık kaynak yazılımı olan Linux’dan yararlanıyorlardı. Fakat ileri bir teknoloji ambargosuyla karşılaşma ihtimallerini göz önüne alarak kendi işlemcilerini kendileri yapmaya başladılar. Henüz tamamı Çin malı bir süperbilgisayar yapmaktan bir hayli uzaklar. Ama gözlemciler, 2020’ye kalmadan bunu da başaracaklarına muhakkak gözüyle bakıyorlar.

Süperbilgisayar nedir?

Süperbilgisayar, başta hız olmak üzere kapasitesi, diğer bilgisayarlarla kıyas bile edilmeyecek derecede yüksek bilgi işlem sistemleridir. Bu sistemler tek bir üniteden ibaret olmazlar. Çok geniş salonları dolduracak kadar büyüktür; çünkü çok sayıda bilgisayar sisteminin birleşmesiyle oluşurlar.
Süperbilgisayarların atası, Harvard Mark l’di. 1944 yılıydı. ABD’li matematikçi Hovvard Aiken ve ekibi, dünyanın ilk program kontrollü, tam otomatik bilgisayarını yapmıştı. Makine, 750 bin parçadan oluşuyordu. 15.3 metre uzunluğunda, 2.4 metre yüksekliğinde, 60 cm derinliğinde ve 35 ton ağırlığındaydı. 3 milyondan fazla bağlantısı vardı. Bir saniyede toplama ya da çıkarma yapabiliyordu. Çarpma ve bölme işlemleri biraz daha uzun sürüyordu.

İki yıl sonra yine ABD’li mühendisler Presper Eckert ve John Mauchly, 50 kişilik bir ekiple Pennsylvania Üniversitesi Moore Okulu’nda ilk, tamamı elektronik sayısal bilgisayar olan çok amaçlı, ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Calculator] adlı bilgisayarı ortaya çıkarmayı başardı. Yapımı 500 bin dolara mal olan bilgisayar, 30 tondu ve 25 kilovat gücündeydi. Saniyede 100 bin hesap yapacak kadar hızlıydı. 93 metrekarelik yer kaplıyordu.

Ama daha geniş kapasiteli, daha hızlı bilgisayar

sistemlerine ihtiyaç vardı. ABD’li elektronik mühendisi Seymour Cray, 1958’de ilk süperbilgisayarı yaptı ve iki yıl içinde de ticari hale getirdi. Bilgisayarların kapasitesi her altı ayda bir ikiye katlanıyordu. Mühendisler sınır tanımıyordu. 1990’larda o kadar çok sayıda süperbilgisayar vardı ki, bunları listeleme ihtiyacı duyuldu. 1993’te “Top 500” listesi hazırlandı. Bu liste, yılda iki kez yenileniyor.

Süperbilgisayarların ölçüsü nedir?

Hangi ölçüler bir bilgisayarı, “süperbilgisayar” yapıyor? Bilgisayarların da televizyonların rating’ine benzer bir sıralama sistemleri var. Buna “ranking” deniyor. Tek ölçü, hız… Bilgisayarların saniyede yapabildikleri işlem adedi, onun hızını belirliyor. Bu hız, “Rmax” olarak adlandırılıyor. Hızın, son yıllardaki birimi ise, “petaflop”. Bu, süperbilgisayarın katrilyonlarla ölçülecek sayıda işlemi bir saniyede yapabilmesi demek. Katrilyon ise milyar kere milyon çarpımı. Eğer iki süperbilgisayarın Rmax değerleri eşitse bu kez “Rpeak” değerine bakılıyor. Rpeak değeri, süperbilgisayarın teorik olarak yükseltileceği en üst sınır. Tianhe 2 örneğinde, süperbilgisayarın Rmax değeri 33.86 petaflop, Rpeak değeri ise 54.90 petaflop.

Çıta her yıl o kadar yükseliyor ki, süperbilgisayar sahibi ülkeler, birkaç ayda bile listeden çıkabiliyor. Örneğin 2010 listesinde bir adet süperbilgisayar sahibi gözüken Türkiye, aynı yılın ikinci listesinde yer alamamıştı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu