Anasayfa / Ekonomi-Finans / Durmuş Yılmaz yeni tedbirleri açıkladı

Durmuş Yılmaz yeni tedbirleri açıkladı
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, son dönemde aldıkları tedbirler konusunda açıklama yaptı.

Yılmaz, ‘önümüzdeki dönemde dünyayı etkisi altına alacağını düşündükleri yeni konjonktüre’ karşı hazırlık olarak niteledi. Yılmaz, “Gelişmiş ülke ekonomilerine oranla Türkiye’de kredi hacminde yüksek artışlar yaşandı. Son dönemde aldığımız ilave önlemler, önümüzdeki dönemde tüm dünyayı etkisi altına alacağını düşündüğümüz yeni konjonktüre karşı bir hazırlık olarak değerlendirilmelidir.” dedi.

Merkez Bankası önceki gün politika faizlerini yarım puan indirmiş, repo dahil kısa vadeli mevduatta zorunlu karşılık oranlarını artırmıştı. Bankanın bu hamlesi sıcak paraya karşı tedbir olarak yorumlanmıştı. Konya Sanayi Odası’nın Dedeman Otel’de düzenlediği “Para Politikaları Paneli”ne katılan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, söz konusu kararları alma sebeplerini şöyle özetledi:

“Aldığımız önlemler finansal istikrara katkı sağlıyor. Türkiye’de ortaya çıkan ekonomik canlanma istihdamı artırıyor. Türkiye’deki ekonomik büyümeye baktığımızda, kriz öncesi seviyeye geri dönüldüğü görülmektedir. Mal ve hizmet ithalatında artış olduğunu görüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerde yoğun sermaye akışı oluyor. Türk ekonomisi iyiye gidiyor. Biz de olumlu sonuçlar için çalışıyoruz. Ancak gelişmiş ülkelerin emek piyasalarındaki olumsuz görünümün devam ediyor. Gelişmiş ülke ekonomilerine oranla Türkiye’de kredi hacminde yüksek artışlar yaşanıyor. Ekonomi politikalarının, küresel kriz sırasında olduğu gibi krizden çıkış sürecinde de yeni dönemin özelliklerine uygun olarak şekillenmesi gerekmektedir. Son dönemde aldığımız ilave önlemler, önümüzdeki dönemde tüm dünyayı etkisi altına alacağını düşündüğümüz yeni konjonktüre karşı bir hazırlık olarak değerlendirilmelidir.”Gelişmiş ülkelerin yaşadığı problemler nedeniyle dış talebin zayıf seyrettiğini aktaran Durmuş Yılmaz, gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında büyüme farkının yüksek seviyelere çıktığını kaydetti. Yeni konjonktürün meydana getirdiği bazı risklerin olduğunun altını çizen MB Başkanı, ekonomide fiyat istikrarı için gerekli olan faiz seviyesi ile finansal istikrar için gerekli olan faiz seviyesinin her zaman birbirleri ile uyumlu olmadığını kaydetti.

Durmuş Yılmaz, ekonominin aşırı genişleme gösterdiği bir durumda enflasyonu kontrol altına alan bir faiz politikasının, finansal risklerin ortaya çıkmasını engellemekte yetersiz kalabileceğine işaret etti. Merkez bankası olarak piyasalardaki kopukluğu gidermek için gerekli müdahalelerde bulunduklarını belirterek, Merkez Bankası’nın aldığı önlemlerin finansal istikrara katkı sağladığını ifade etti.

Enflasyon hedeflerinin yıl sonu itibarıyla yüzde 6,5 olduğunu dile getiren Yılmaz, mevcut enflasyon durumunun ise hedeflerini yarısı kadar olduğunu kaydetti. Fiyat ile finansal istikrar arasında uyuşmazlığın söz konusu olmadığını bildiren Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası’nın bu istikrara vurgu yaptığını söyledi.

Yılmaz, “Şu anda İrlanda’nın başı derttedir. Dünya’nın örnek gösterdiği ülkede, gerek hane halkı gerekse iş dünyasının aşırı borçlanması, borç sorununu meydana getirmiştir. İspanya’da hane halkının milli gelire borçluluk oranı yüzde 80 gibi bir orandadır. Biz ise bu durumlar karşısında gerekli tedbirleri alıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir