Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Düşen Petrol Fiyatları

Düşen Petrol FiyatlarıPetrol, halk arasında bilinen türünde benzin, gaz yağı, motorin gibi kullanımdan öte yükselen yıldız enerji sektöründe çok daha fazla talep edilmekte. Endüstriyel kullanımda adından söz ettiren bu siyah altın, Juan Pablo Perez’in (OPEC) deyimiyle ‘şeytanın pisliği’, gelecek için, insanoğluna yaşam hakkını getirmesinin yanı sıra onu yok etmeye çalışan da en büyük faktör. Kullanım sahasındaki tahribat, emtiaların sultanı altının çıkarılmasındaki tahribattan çok daha fazla. Her geçen gün, artan talebi karşılamaya çalışan, mevcut üreticiden tüketiciye açılan boru hatları ve kanallar, kara ve deniz taşımacılığı, bu riskli maddenin geleceğini, insanın geleceğiyle paralel tutmakta. Her ne kadar malum emtianın kullanım alanı genişlese de, alternatif enerji kaynakları da petrolün tahtını artık devirmek üzere. Özellikle elektrik talebinde kömür ve doğalgazın yanında yenilenebilir enerji kaynakları, ülkelerin ve çevre örgütlerinin desteğini de almaya çalışmakta. Dışa bağımlı ülkeler için ise alternatif yollar, bazı risklerle çözüm olarak halklarına sunulmakta. Bu konuyu örneklemek gerekirse, Türkiye özellikle Karadeniz üzerinde ‘Hidroelektrik Santralleri’ ve ‘Nükleer Santral’ kurulumlarını hayata geçirdi/geçirmek üzere. Şu anki aşamada doğal tahribat ‘HES’ler ile çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Nükleer Santral kurumunda ise bir problem yok. Ancak deprem bölgesi konumunu ve nükleer enerjinin tahribatını unutmak, önemli bir handikap. Son güncel örneği Uzakdoğu’da sergilenen bu santrallerden dünya vazgeçerken, başta siyasiler ve kural yapıcıların dikkatli olmaları, ülkenin tüm geleceğinin riske atılmasıyla örtüşmekte. Ciddi kazanımlar, ciddi sorumluluklar getirecektir. Ülkenin petrol ayağında ise amaç her ne kadar enerji üretiminde ki masrafları azaltmak olsa da normal sondajlamanın yanı sıra kayalardan petrolün çıkarılmasının ciddi rezervlere dönüştüğü gerçeğini de atlamamakta fayda var. Türkiye, dünya petrol yataklarının en yakın komşusu ve kendi ihtiyacını dahi karşılamayan sondaj çalışmaları yapmakta. Kıbrıs’ta, Rum kesiminin sondaj çalışmalarına karşılık, misilleme adı altında yapılmaya çalışılan aramalardan ziyade, ciddi anlamda üretim potansiyelini artıracak çalışmalar daha aktif yapılmalı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yerli otomobil üretimi için söylediği ‘ Biz otomobilden önce uçak ürettik’ sözü, bu durumu niteleyen ve mevcut durumu özetleyen en güzel açıklama oldu. Potansiyelini, yabancı sermeye üzerinden değil kendi öz kaynaklarından yaratan bir Türkiye, her bilinçli yurttaş için gerçekleşmesi istenen en büyük istek.

Türkiye mevcut potansiyeli hala göstermemişken, dünya üzerindeki genel durum nedir?

Yenilenebilir enerjiye ciddi yatırımlar yapılmaya başlanmış ve kayalarda sıkışmış petrol üretimi dahi artmışken, dünya genelindeki sıkıntı, bu kaynakların her geçen gün azalması değil, siyasi anlaşmazlıklar ve talebin artmasıyla orantılı fiyatların yükselmesi. Brent petrol fiyatları birkaç hafta öncesinde tavan hareketleri yapmış, Libya savaşı çıkarılış, İran ambargosu için 1 Temmuz tarihi verilmiş hatta Suriye’de halk ile ordu karşı karşıya gelmiş ve kan akmıştı. Tüm bu sıkıntının Ortadoğu üzerinde olması, yeni sömürgecilik kavramının ‘Demokrasi’ adı altında yapılmaya başlanmasından başka bir şey değil. Elbette, halkına tank gönderenlerin cevabının karşılıksız kalmasına kimse razı olmamalı. Ancak siyasi otoritenin bu denli halkına düşmanlaşması da sorgulanmalı. Libya ve İrandolayısıyla ülke ekonomilerinin sıkıntı yaşayacağı gerçeği, Suudileri koşulsuz üretim artırımına itti. Kara elmasın gündeminde piyasaları rahatlatan açıklama Suudilerden geldi. Sözlerinin arkasında da durdular. Nedeni ise hem kaynaklarının bol olması hem de dedikleri gibi ‘üretimi artırırız, sıkıntı yok’ demeçlerinin gerçekle bağdaşlaşması. Artan üretim ve ne pahasına olursa olsun karşılanan talep, fiyatları da düzenli bir şekilde aşağı çekti. Çekmeye de elbette ki devam edecektir. Abd’nin yılda 3 milyar varil petrol ihraç eden bir ülke olan Suriye’ye göz diktiği gerçeği, Suudilere bol kazanç getirmekten başka bir şeye yarayacağa benzememekte. Eski mantalitede ‘ülkeyi işgal et, kaynaklarını tüket’ mantığı, işgalci devletlere ekonomik kazanımlar getirse de toplumsal baskı, bu hareketleri artık kabul etmeyeceğini belli ediyor. Arap baharı ve Libya savaşı bu değişimde rol alan başlıca aktörler.

  Küresel Kriz, Parasal Kağıtlar ve Altının GeleceğiPetrol’e yatırım için sağlıklı düşünme vakti !…

Dünya üzerinde artan siyasi istikrarsızlık, ekonomik daralmalar, bilinçsiz portföy ve kredi yönetimi, baskı altında kalan ve gerçekliği sorgulanan derecelendirme kuruluşları, işten çıkarmaların krizin hemen sonrası dönemindeki gibi eğilim göstermesi, güven endeksleri ve GSMH rakamlarının tedirgin ettiği piyasalarda artık güvenli liman aramak, üstat İlyas Salman’ın ‘Sarı Mercedes’ filmindeki gibi taklalar atan bir araç ile yola devam etmekten başka bir şey olamaz. İstikrarsızlığın olduğu bir ortamda yatırım potansiyelinden kaçmak yada daha yumuşak deyim ile piyasa da oyuncu olmamak, risk iştahı olmayan yatırımcı için en doğru karardır. Ancak George Soros gibi ‘riski ne kadar sevdiğiniz kazanımlarınızla aynı orantıdadır’ fikri ile yatırımlar hayata geçirilebilir, gün sonunda kazanımları üst limitlere çekebilir. Brent petrol için bilinen en doğru bilgi yine Suudilerden geldi ve ‘ aşırı yüksek rakamlar’ söylevleri ile fiyatları şu an ki seviyeden de aşağı çekme girişimleri, artan üretimleri ile açıklanabilir. Suudiler, sabahlara kadar petrol üretimi yapadursun, petrole alternatif kanalların yaygınlaşması fiyatları daha da geri çekebilecek, ütopya ile düşünülürse, siyasi istikrarsızlık ve altın gibi lider emtiaların bile yatırımcının tedirginliği altında değer kaybedebileceği uzak bir düşünce olmamalı. Çin, artan talebiyle fiyatları tehdit etse bile, Libya’da, istikrar sonrası üretimin başlaması, İran ambargosundan önce, başta Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinin stoklarını artırması ve Suriye’de silahsız bir çözüm ortamının oluşması fikri, fiyatların gerilemesi için her şeyin hazır olduğunun resmi. Petrol boru hatları ve taşımacılık ile ilgili muazzam bir sıkıntının olmaması da, talebin karşılandığı piyasa da istikrarı getirecek etmenler. Özellikle, Hürmüz Boğazı ile ilgili yaptırım ve tehditler sonrasında gerilen fiyatlar, sakinliğini sağlamış durumda.

Siyah Altında Temel ve Teknik Analiz

Petrol yatırımcısında, anlık hareketler, akan piyasa oyuncularının etkisi altında kalma, panik alım/satımları yada bilinçsiz yaklaşımlar… İsmi ne olursa olsun genel profilde üzgün bir seyir hakim durumda. Pekala, bu kadar istekli ve bilinçli yaklaşmaya çalışırken genel kayıplar neden oluşmakta.

Oluşan siyasi bir istikrarsızlıkta, piyasanın oyuncusu olma fikri, özellikle küçük yatırımcı için av olma potansiyeli yaratıyor. Büyük yatırımcılara ise bu türlü hareketler kazanç olarak geri dönüyor. Bu türlü istikrarsız ortamlarda forex piyasalarındaki parite akışlarını izlemek, kısa zamanlı alış/satış fırsatları yaratabilir. Sabır isteyen petrol yatırımı için ise hem temel hem de teknik analizde satış yönlü eğilim çatısı altında durmak şu an aynadaki iyi yansıma olarak gözükmekte. 121/127 Dolar fiyat aralığında yatay piyasa oluşturan parite için söylenecek söz hala çok pahalı olmasıydı. 116/121 Dolar arasına salınım yapan ve burada üçgen formasyonuna dahil olan parite için, oluşan şeklin kırılması durumunda normal seyir başlamış olacak. Biraz daha sadeleştirmekte fayda var…

Temel analiz kısmında, petrol arz ve talebinde genel bir sıkıntı görünmüyor. Ancak, İran ve Suriye yakından takip edilmesi gereken iki haylaz çocuk profilinde. Teknik analizde ise üçgen formasyonu her an bitebilir. Üçüncü vuruş düşüncesiyle yükseliş grafiği çizmek isteyen, yalnız, işin temel boyutunda satış baskısıyla 113/116 Dolar seviyelerini ay içerisinde takibe alan bir piyasa bulunmakta. Genel görünüm satış baskısıyla rahat nefes aldırmak gibi gözüken piyasada boğalardan uzak durmak elbette ki akil karar. Anlık salınımlardan ziyade tutunma hareketleri yapan pariteye oynamak mantıklı bir yaklaşım olabilir. Grafik bazındaki görünüm ise şu şekilde ;

Çağlar TUNCAY
TeleTrade İstanbul
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir