Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Düşük Büyüme Ters Köşeye Yatırdı

Düşük Büyüme Ters Köşeye Yatırdı

Geçen yılın başında ünlü ekonomistlerin 2012 yılına ilişkin makro tahminlerini almıştık. Ekonomistlerin tamamı yüzde 2.2 olarak gerçekleşen 2012 büyümesiyle ilgili tahminlerinde yanıldı. Enflasyon, cari açık ve kur tahminleri ise kısmen tuttu…

dusuk buyumeMERAK ve kaygıyla beklenen 2012 yılı ekonomik büyümesi sonunda belli oldu. Hatırlanacağı gibi geçen yılın başında Türkiye’nin önde gelen ekonomistleri arasında bir anket çalışması yapmıştık. Ünlü ekonomistler 2012 yılına ilişkin başta büyüme olmak üzere, enflasyon, cari açık, dolar/TL kuru ve diğer ekonomik parametrelerle ilgili öngörülerini paylaşmıştı. 2012 yılı makro göstergeleri büyük oranda ortaya çıktı, özellikle geçen hafta açıklanan büyüme verisi sonrası geriye dönüp iktisatçıların tahminlerine baktık. Ve kimsenin büyüme oranını tutturamadığını gördük. En düşük tahmin bile yüzde 3 seviyesinde kalıyor. En yüksek büyüme tahmini yüzde 6’yı buluyor. Diğer yandan enflasyonu doğru tahmin eden sadece bir kişi olurken, enflasyondaki sapmayı öngören kişi sayısı daha fazla. Ekonomistlere 2012’de en büyük riski sormuştuk. Ekonomistler, cari açıkta birleşirken rakam vermemişlerdi. Ancak 2012 yılında cari açıktaki büyük gerileme, cari açığı risk olmaktan çıkardı.

BÜYÜME TAHMİNLERİ

Marka olmuş 10 ekonomiste sorduğumuz soruların başında büyüme tahminleri geliyordu. Keza geçen yılın en kritik konusu büyüme idi. inişin yumuşak mı, yoksa sert mi olacağı merak ediliyordu. Merkez Bankası ve hükümetin tahmini yüzde 4 civarındaydı. Buna karşın, ekonomistler birbirinden farklı tahminleriyle dikkat çekiyordu. Geçen yılın büyümesiyle ilgili en yakın tahminler Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Gökçe, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Erdoğan Alkin (Geçen hafta vefat eden Prof. Dr. Erdoğan Alkin hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diyoruz. Erdoğan hocamız ne zaman bir haber için arasak nazik bir dille somlarımızı cevapladı. Her zaman en nazik haliyle bizlere açıklamalarda bulundu. İlginçtir Erdoğan hoca gerçekleşen rakamlara en yakın tahminlerde bulundu. Para Dergisi olarak kendisini saygıyla anıyoruz.)ve Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel’e ait. Gökçe ve Alkin 2012 büyümesi için yüzde 3 tahmini yaparken, Erçel bir miktar daha temkinli davranarak yüzde 3-4 aralığını işaret etmişti. Büyümeyle ilgili en iyimser tahmin Trakya Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu’ya ait. Uzunoğlu geçen yıl ekonominin yüzde 6 büyüyeceğini öne sürmüştü. Bilgi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Katırcı-oğlu büyümeyi yüzde 5-6 aralığında öngörürken, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzettin Önder yüzde 5, Bilgi Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat ve Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Berksoy yüzde 4.5 tahmin etmişti. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi eski Dekanı Prof.Dr. Esfender Korkmaz da yüzde 4 büyüme tahminiyle ılımlı bir beklenti ortaya koymuştu.

ENFLASYON TAHMİNLERİ

Enflasyon hedefi uzun yıllardır hep sapıyor. Merkez Bankası enflasyon hedeflemesine geçtiği 2002 yılından bu yana enflasyon hedefinden sapıyor. Yılda birkaç kez revize ediliyor. Geçen yıl enflasyon hedefini çalışmamıza katılan 10 ekonomiste de enflasyon beklentilerini sormuştuk, ancak rakam veren sadece üç kişi olmuştu. Örneğin Asaf Savaş Akat’ın, enflasyon tahmini 2012 yılı için Merkez Bankası’nın yüzde 5’lik hedefi doğrultusunda. Enflasyon konusunda karamsar beklenti ortaya koyan Taner Berksoy, tahmini yüzde 7.5-8 aralığına işaret etti. Enflasyonda tahmin yapan diğer bir isim de Esfender Korkmaz’dı. Korkmaz geçen yıl yüzde 6.2 çıkan enflasyonu yüzde 6.5 olarak tahmin etti.

KUR VE CARİ AÇIK

Dolar/TL kuru geçen yılı 1.78 ile tamamladı. Kur konusunda ekonomistlerin çoğu doğru tahmin yaptı. Para ve kur konularına özel ilgisiyle bilinen Asaf Savaş Akat dolar kurunu 2.05 ile en yüksek tahmin eden isim oldu. Deniz Gökçe, Gazi Erçel ve İzzettin Önder 1.75-1.80 aralığını tahmin ederek, doğru seviyeye en çok yaklaşan isimler oldu. Kur için diğer tahminlere gelince, Erol Katırcıoğlu 1.90-1.95, Esfender Korkmaz 1.90, Erdoğan Alkin 1.80 tahmininde bulunmuştu. Euro/dolar paritesi konusunda sadece Sadi Uzunoğlu, Gazi Erçel ve Erdoğan Alkin tahmin yaptı. Uzunoğlu ve Alkin 1.30, Erçel 1.40 tahmininde bulundu. Euro/Dolar geçen yılı 1.31’de tamamladı. Bu durumda ekonomistlerin tahmini büyük oranda tutmuş oldu.

Diğer yandan geçen yıl cari 1 açık, 2011 yılına göre 28 milyar dolar azalarak 49 milyar dolara ” geriledi. Buna karşın 2012 yılında ekonomideki kırılganlıkla ilgili sorumuza ekonomistlerin tamamı cari açık yanıtını verdi. Ancak ekonomistlerin hiçbiri rakamsal bir tahminde bulunmadı.

Erkan Kızılocak / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir