Anasayfa / Ekonomi-Finans / Düşük Gelirle Nasıl Ev Geçindirilir

Düşük Gelirle Nasıl Ev Geçindirilir
Selam Özlem Hanım.

Nasıl ev geçindireceğim, ne yapacağım diye internetten araştırma yaparken sizi buldum. Umarım soruma cevap verebilirsiniz. Gerçi ben cevap konusunda eminim ama birde sizin eleştirmenizi umuyorum. Ben aylık 1000 TL maaş ile çalışan bir işçiyim. Nişanlıyım ve bu yaz evlenmeyi düşünüyorum. Çanakkale’de kiralar 400-500 arası değişmekte. Maaşımın neredeyse yarısı kiraya gidecek. Sizce bizim geçinebilme olasılığımız ne kadar? Evlenmekte istiyoruz. Bize bir çözüm yolu bulabilir misiniz?

Merhaba Cengiz,

Umutsuzluğa kapılmak yok! Evlenmeyi de düşünüyorsun, hayatında yeni bir dönem başlamak üzere, daha şimdiden karamsarlık yok!

Gelirinizi artırmanın yollarını araştırın, nişanlın çalışıyor mu? Çalışmayı düşünüyor mu? Sana yardımcı olmak, aile bütçesine katkıda bulunmak isteyebilir. Onunla mutlaka para durumu hakkında konuş, gelirini, giderini, borçlarını açıkça anlat.Daha uygun bir ev bulabilirsin belki. Kiran gelirinin %40’ını geçmezse iyi olur. Normali bu.

Paranı iyi yönetebilmen ve kontrolü elinde tutmak için esinlikle bütçe yapman gerekiyor. Bütçe yap ki paranın nerden gelip nerelere gittiğini anla, bil. Bütçeden kısabileceğin harcamalar var mı? Kontrol et.

Harcamalarını YAZ. Bilmediğin şeyleri kontrol edemezsin. Cebinde küçük bir kağıtla dolaş ya da cep telefonunda bir yer aç devamlı not al. 1 lirayı bile yaz. Bir ayakkabı kutusuna fişlerini biriktir.

Kredi kartı kullanıyorsan incele. Birkaç ay bunu yaparsan nereye ne harcadığını göreceksin. Bunu bilince ileriki aylar için kendine LİMİT koyabilirsin. Örnegin kıyafete bu ay 100 TL harcayacağım gibi. Limitlere, bütçeye uyarsan gelirin ne kadar olursa olsun para yönetiminde başarılı olursun.

Düğün için borç yapmayın evliliğinizin ilk yılları borç ödemekle geçmesin.

Unutma, parasını yönetebilen, hayatını yönetir.

Nişanlına ve sana mutluluklar dilerim..

Sağlık, sevgi ve para ile kalın..

Özlem DENİZMEN

ozlem.denizmen@paradurum


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir yorum

 1. Merhaba özlem abla.
  Ben bir ev Hanımıyım.
  Eşim Aylık 1000 tl maaş alıyor.
  iki Tane küçük çocuğumuz Var.
  evimiz Kira Aylık 350 tl.
  Bazen işin içinden çıkamıyorum.
  Bi yerde hata mı yapıyoruz bilmiyorum.Evimizi Daha iyi nasl gecindirebiliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir