Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Düşük Motor 4×4 Satışları Patladı

Düşük Motor 4×4 Satışları PatladıUzun yıllar ağırlıklı olarak ‘grey market’ olarak tabir edilen shovvroomlarda kısıdı bir kesim tarafından talep gören SUV (Sport Utility Vehicle-Spor Amaçlı Araç) araçlar, artık otomodv pazannın önemli segmenderinden biri durumda. Tüm dünyada olduğu gibi son yıllarda Türkiye’de de moda haline gelen 4×4 SUV araçlara yoğun bir ilgi söz konusu. 2011’de toplam 59 bin 961 adet SUV  araç satışı gerçekleşti. Yani yıl satılan her 10 binek araçtan biri SUV oldu. Özellikle 1600 cc ve altı motorların piyasaya girmesi satışları önemli ölçüde artırmış durumda. Tüm bunların sonucunda da 2000’de toplam binek satışı içindeki payı yüzde 1,5’ iken bugün SUV araçların payı yüzde 10’a ulaşmış durumda. Bugün piyasada yaklaşık 70 farklı SUV modeli bulunuyor. 2009 yılında SUV seg-metinin toplam pazardaki paya yüzde 6,7 iken, bu oran 2010 yılı sonunda yüzde 8,2 oldu. 2011 yılı sonunda ise bu oran yüzde 10’a yükseldi. Bu artışın en önemli nedeni kuşkusuz artık SUV’le-rin anık çok daha ulaşılır olması.

2010 yılında gerçekleşen SUV saüşla-rının yüzde 46’sını 1600 cc ve alü motorlar oluşturmuştu. Ayrıca geçmişte sadece 4×4 seçeneği olan ve son derece yüksek fiyatlarla satışa sunulan SUV araçlar, artık 4×2 yani 2 çeker versiyonları ile de satışa sunuluyor. 2010 yılında 4×2 versiyon araçlar, toplam SUV pazarının yüzde 40’ını oluştururken, 2011’de bu oranın yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşti.

Anadolu’da ilgi artıyor

Volkswagen Genel Müdürü Vedat Uygun, sadece büyük şehirlerde değil, Anadolu’da da SUV’lara talebin arttığını söylüyor. Uygun, bunun nedeni ise Anadolu’nun ekonomik olarak kalkınması ve alım gücünün artmasında görüyor. “Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu’da arazi koşullarına uyum sağlayan SUV ve SUV içinde 4×4 araçların, hem konforu, hem de yüksekliği nedeniyle tercih edildiğini gözlemliyoruz. Ayrıca hemen hemen tüm otomobil üreticilerinin de SUV segmenüne ürün sunmasıyla marka ve model çeşitliliğinin artmasının da tüketicilerin bu segmente ilgiyi yoğunlaştırdı” diyen Uygun, geçtiğimiz yıl Tiguan’ın 4 bine yakın saüşla ve yüzde 15 civarında pazar payı alarak Türkiye’de en çok tercih edilen ikinci kompakt SUV modeli olduğunu vurguluyor.
Türkiye’de SUV denince ilk akla gelen markalann başında kuşkusuz Kia geliyor. Türkiye’de SUV saüşlannın bu kaclar artmasında Kia’nın SUV modellerinin piyasaya sunulmasının da önemli bir payı var. Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, “Kia Sorento 5 yıl ııstüste 4×4 seg-mentinde en çok satan unvanını büyük bir başarıyla taşıyan bir model. Tabi değişen pazar trendlerine uygun olarak son yıllarda ağırlık kazanan modelimiz Kia Spor-tage oldu. Özellikle 1.6 İt. motor hacmine sahip Kia Sportage modelimi/., şehir içi kullanıma son derece uygun, şık tasarımı ve zengin ekipman seviyesiyle çok güvendiğimiz bir modelimiz. Maalesef 2011 yılında Sportage tedariğinde önemli sıkıntılar yaşadık, bu yüzden saüş kayıplarımız oldu. 2012 yılında herhangi bir tedarik sıkıntımız olmayacak. 2012 yılında 4 binin üzerinde Sportage satmayı planlıyoruz” diyerek bu konudaki planlanın paylaşıyor.

  Akılsız televizyonlara evlerde yer yok!

Yüzde 28’e ulaştı

Captiva ile SUV pazarının en başarılı oyuncularından biri olan Chevrolet’in genel müdürü Tolga Atmaca, 2011’de gerçekleştirdikleri 7 bin 858 adetlik saüş ile SUV pazarında yüzde 28 pazar payına ulaştıklarım söylüyor. “Captiva SUV 4×4 segmentincle pazar payının gidişini etkileyen bir model konumunda oluyor. 2010’da Gap liva’da 5 bin 225 adetlik saüş ile yüzde 20‘lik bir pazar payını yakala-mışük. Son bir yılda pazar payı performansımızı yüzde 40 artürarak, pazar payımızı yüzde 28 dilimine taşıdık” diyen Atmaca, 2010’da SUV segmentinde saülan her beş araçtan birinin Chevrolet Captiva iken, geçtiğimiz yıl her üç araçtan biri konumuna geldiklerini söylüyor.

1600 cc üzeri

Toyota CEO’sıı Ali Haydar Bozkurt SUV pazarı hakkındaki düşüncelerini “Segment bazında baküğımızda bir önceki yıla göre en büyük arüş yaklaşık üçe katlanan ve 15 bin adet büyüklüğe ulaşan B SUV segmentinde gerçekleşti. Bundaki en büyük etken ise 1600cc altındaki araçlar oldu. C SUV segmeııti de benzer şekilde 4×2 modeller sayesinde yüzde 130 arüş kaydederek 34 bin adet büyüklüğe ulaşarak SUV pazarından en büyük payı alan segment oldu” diyerek özetlerken, SUV pazannın küçük bir bölümünün ÖTV artışından etkilenmesinden ötürü 2012’de de büyüme beklediğini söylüyor. Bozkurt, gerçek SUV'” olarak adlandırılan 1600cc üzeri 4×4 modellerde ise ÖTV arüşının olumsuz etki yapacağını dile getiriyor.

KONFOR ÖN PLANA ÇIKTI

SUV modellerin her geçen gün daha fazla tercih edilmesinde birçok etken söz konusu. Geniş iç hacimleri ve konforuyla yolculukları keyfe dönüştüren bu modeller, aynı zamanda hafta sonlarında şehir dışı yolculuklarda ya da off road gezilerde hedef kitlenin tercihi oldu.

Ayrıca bu segmentte araçların yüksek konfor ve donanım özelliklerine sahip olması da tercih edilmede önemli bir etken olarak öne çıktığını söyleyebiliriz. Genel olarak bakıldığında, outdoor bir yaşam tarzını benimseyen, ama iş yaşamı nedeniyle şehir yaşantısında kalan bireylerin de özellikle tercih ettikleri SUV modeller, gelişen motor teknolojilerinin de etkisiyle daha tasarruflu, geçmişe nazaran daha verimli motorlara sahip oldular. Bu çerçevede kendini farklılaştırmak isteyenlerin tercih sebebi oldular. Talebin büyümesindeki bir başka neden ise dizel motorların gelişimi oldu. Dizel motorların gelişen teknolojiyle birlikte daha sessiz hale gelmesi, SUV’ların önünü açtı.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir