Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Düşük Petrol Fiyatları ve Ekonomiye Etkisi

Düşük Petrol Fiyatları ve Ekonomiye Etkisi50 doların altına inen petrol, Türkiye ekonomisinde pek çok beklentiyi düzeltiyor. Otomotivden inşaata, kimyadan lojistiğe, demir çelikten tekstile, boyadan kozmetiğe onlarca sektörde büyüme tahminleri revize ediliyor…

PETROL fiyatında tarihi bir düşüş süreci yaşanıyor ve geçen yılın ortasından bu yana hızlı gerileme devam ediyor. Şu aralar 50 doların altını test eden Brent türü ham petrolün varil fiyatı 2008 küresel kriz öncesindeki seviyesine döndü. Petrolün varil fiyatı 2008 yılsonu kapanışında 45 dolar olmuştu. Petroldeki düşüş 2014 yılı ortalarında başladı. Varil fiyatı 110 dolar seviyelerinden önce 100 dolara geldi. Ardından kısa sürede 100 dolar desteğini kırarak hızlı bir düşüş dalgasına kapıldı. 2014 yılını 60 dolar seviyelerinde tamamlayan petrol yeni yılda da baş aşağı gitmeyi sürdürüyor. En son 50 doların altını test eden petrol fiyatında son altı ayda değer kaybı yüzde 50’yi geçti.

Petrol fiyatının bundan sonraki seyriyle ilgili ise farklı görüşler var. Ancak düşüş trendinin ya da en azından aynı seviyelerde kalma eğiliminin 2015 yılı boyunca devam edeceği görüşü ağır basıyor. Hatta 30 dolara kadar düşemasıyla krize girdi. Ancak düşüş petrol faturası yüksek ülkelere ilaç gibi geldi. Küresel ekonomi, rahat bir nefes aldı. Uzmanlara göre, petroldeki düşüş faturalarda son altı ayda toplam 1.5 trilyon dolarlık indirim anlamına geliyor. Bu rakam, ithalatçı ülkelerin ödemeler dengesinin düzelmesine katkıda bulunuyor.

ucuz benzin

Petroldeki düşüşün Avrupa ülkeleri ve diğer petrol ithalatçısı olan ve büyüme süreci tıkanan ekonomiler üzerinde canlandırıcı etki yapması da bekleniyor. Nitekim IMF Başkanı Christine Lagarde, düşen petrolün küresel ekonomiye itici güç olacağını ve ithalatçı ülkelerin büyümesine yüzde 0.8’lik ek bir katkı yapacağını açıkladı. Düşen petrol fiyatlarının yarattığı iyimser havayla ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2’nin altına geriledi. Benzer şekilde Almanya, Japonya ve Ingiltere’nin 10 yıllık tahvil getirileri de tarihi düşük seviyelerden işlem görüyor. Ayrıca enflasyon öngörüleri de düşen petrol ve diğer emtia fiyatları sayesinde aşağı çekiliyor.
TÜRKİYE’YE YARIYOR

Petrol fiyatındaki düşüş ekonominin iki önemli riski olarak görülen cari açık ve enflasyonda da düzelme etkisi yapmaya başladı. 2015 görünümüne yönelik iyimserliğin son dönemde daha da belirginleştiği gözleniyor. Geçmiş dönemde ana kırılganlıklar olarak karşımıza çıkan temel dengelerde, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle iyimser bir ruh hali hakim. Petrol fiyatındaki düşüşün etkisiyle ilgili hem ekonomi yönetimi hem uzmanların hesabını hatırlatalım.

  Piyasada 'ucuz euro' Endişesi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, petrol fiyatında her 10 dolarlık düşüşün cari açık rakamını 4.4 milyar dolar azalttığını ve milli gelire oranım da yarım puan aşağı çektiğini belirtiyor. Benzer şekilde, her 10 dolarlık düşüşün enflasyonu da yarım puan azalttığını ifade ediyor. Petroldeki düşüşün gecikmeli etkilerinin 2015 ilk çeyreğinden itibaren belirgin şekilde görüleceği tahmin ediliyor.

15.5 MİLYAR DOLAR TASARRUF

Uzmanlara göre de, petrol fiyatının ortalama 65 dolar olarak kabul edilmesi durumunda 35 dolarlık bir geri çekilme söz konusu. Bu da Türkiye’nin enerji faturasında yaklaşık 15.5 milyar dolarlık bir tasarruf sağlayacak.

Petrol fiyatındaki düşüşün Türkiye ekonomisine cari açık ve enflasyon dışında da birçok kanaldan olumlu etki edeceği şüphesiz. Başta büyüme olmak üzere makro dengelerle ilgili iyimser beklentiler öne çıkarken, ekonominin lokomotifi konumundaki pek çok sektörde ucuz petrolün girdi maliyetleri üzerindeki olumlu etkisi bekleniyor. Otomotivden inşaata, demir çelikten lojistiğe, elektrik üretiminden kimyaya, boya ve kozmetiğe kadar çok sayıda sektörde 50 dolarlık petrolün yarattığı olumlu hava hakim. Biz de Para Dergisi olarak petrol 50 dolar seviyelerinde kalıcı olursa bunun ekonomiye ve sektörlere etkilerini araştırdık…

“60-65 DOLARDA DENGELENİR”

Genel Enerji Genel Müdürü Orhan Duran, 2014 haziran ayında 110 dolar seviyelerinde olan petrolün bugün için 48 dolara kadar düştüğüne dikkat çekiyor ve altı ay içinde yüzde 55 gerileme yaşandığını belirtiyor. Bundan sonrası için 45 dolar seviyesinin de mümkün olduğunu ifade eden Duran, 2015 için 60-65 dolarda dengeleme öngörüyor. Duran’a göre, petrol fiyatındaki düşüşün en önemli nedeni ABD’nin keşfettiği kayagazı sayesinde en büyük ithalatçı konumundan çıkması ve kendi ihtiyacını karşılayacak hale gelmesi.

Diğer yandan, dünyada en fazla enerji tüketen ülke olan Çin’in büyümesi yüzde 10 seviyelerinden yüzde 6’ya gerilemiş durumda. Çin’in ihtiyacının azalması talebi düşürdü. OPEC de Suudi Arabistan’ın baskısıyla üretimi kısmama politikasına devam ediyor. Düşük petrol fiyatının Türkiye için iyi senaryo anlamına geldiğini kaydeden Duran, petrolün varil fiyatının 110 dolardan 60 dolara düşmesiyle Türkiye’nin enerji faturasının 18-20 milyar dolar arasında azalacağını hesaplıyor. Do-ğalgaz fiyatının da petrole bağlı bir formülle hesaplandığına işaret eden Duran, altı aylık süreçte düşüş ortalaması alınarak doğalgaz alım kontratlarının revize edileceğini vurguluyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir