Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Düşünebilen Robot, Yapay Zekalı Robot

Düşünebilen Robot, Yapay Zekalı Robot

Düşünebilen Robot, Yapay Zekalı Robot

İnsanoğlu kendinin etkili bir kopyasını yapmak için büyük bir yarışın içerisine girdi. İlk çağlardan beri insanoğlu kendinin bir kopyasını tasarlamak için uğraşıp durdu. İnsan gibi davranabilecek ve düşünebilecek makinelerin hayalleri eski metinlerde bulunuyor.

Çağlar boyunca farklı şekillerde anılan bu kopya yaşam formlarına modern insanlık robot adını veriyor. Şu anda oldukça başarılı robot modelleri etrafta dolaşırken, bu konuda şaşırtıcı adımlar da atılıyor. Japonya’da geliştirilen bir robot kendi yapay zekası sayesinde öğreniyor ve hatalarından ders alıyor.

Çevreyle etkileşim sayesinde öğrendiklerine göre fikir yürütebilen robot bir eşyanın kullanımını ya da sorunların çözümünü yine bu yapay zeka sayesinde gerçekleştiriyor.

Cinsiyet ayrımcısıBilim insanlarının yapay zekanın insan hayatını kolaylaştırıcı yanlarının yanı sıra, “ayrımcı” yanlarının da olabileceğini göstermek üzere bazı çalışmalar yapması, yapay zeka teknolojileri geliştirilirken gereken “etik” ihtiyacının bir an önce sağlanmasına çağrı niteliğinde. Yapay zekayı bir psikopata dönüştürebileceğiniz gibi, ırkçı ve cinsiyet ayrımcısı da yapabilirsiniz. MIT Media Lab’daki yapay zeka uzmanlarının söylediği gibi, bu sadece algoritmayı hangi veriyle beslediğinizle ilgili. Norman’a benzer bir örnek başka bir Türk bilim adamı, Boston Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Tolga Bölükbaşı’nın da yer aldığı bir ekip çalışmasında, algoritmanın nasıl cinsiyet ayrımcısı olabileceği üzerine gerçekleştirilmiş. Bir yazılım, Google’ın haberler bölümünden alınan haber bültenleriyle makine öğrenmesi yöntemiyle eğitilmiş. Eğitimden geçen yazılım bir süre sonra “erkeğin bilgisayar programcısı, kadınınsa ev işlerini yöneten kişi” olduğu çıkarımını yapmış. Bölükbaşı, “öğrenen yazılımların” kısa dönemli etkilerini ölçmenin zor olduğunu ve taraflı yazılımların kontrol altına alınmaması halinde ileride çok fazla olumsuz etkisinin görüleceğini belirtiyor. Bölükbaşı, en geniş online platform olan Google’ın bile cinsiyet ayrımcılığı yapabildiğine vurgu yapıyor. “Doktor” ve “o” kelimelerinin Türkçe’de hem kadın, hem de erkeğe ait olabileceğini hatırlatan Bölükbaşı, Google Translate’inse “0 bir doktor” cümlesini, doktora erkek cinsiyeti yükleyerek İngilizce “He is a doctor” şeklinde çevirdiğine işaret ediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir