Kültür Sanat

Duvar, İstanbul’da da yıkıldı!

pink floydEFSANE grup Pink Floyd sevenler bilir, “The Wall” albümü, müzik otoriteleri tarafından dünyanın en büyük Rock gruplarından birisi kabul edilen Pink Floyd’un başyapıtıdır. Albüm, sosyal, politik ve bireysel anlamda kitleleri etki altında bırakması açısından müzik tarihinin en önemli albümlerinden biri olarak değerlendirilir. Roger Waters, sahnede bu turne için özel olarak yapılan 110 metrelik temsili Berlin duvarını İstanbul Maslak’taki İTÜ Stadyumu’nda 193’üncü kez yıkacak. Duvarın gölgesinde ise, “Another Brick in The Wall” parçasını, sürpriz bir ekiple seslendirecek.

110 METRE DUVAR

Konserin kendisi kadar arkasındaki hazırlık süreci de çok etkileyici. Konser için 110 metrelik bir duvar, yurtdışından gelen 14 ve yurtiçinden ekibe katılan 10 olmak üzere toplam 24 mühendis tarafından kuruldu. 140 tonluk prodüksiyon malzemesi İstanbul’a 75 tırla getirildi. Turne sırasında kullanılan tuğlalar geri dönüşümlü oldukları için daha sonra farklı alanlarda kullanılabilecek. Temsili duvardaki ekran üzerinde tüm dünyada haksız yere hayatım kaybeden insanların fotoğrafları dönüyor. Aralarında Türkiye’den de Adnan Menderes, Hrant Dink ve Uğur Mumcu yer alıyor. 2011 yılından bu yana 28 ülkede, 192 kez sahneye çıkan Roger Waters ile The Wall, yaklaşık 3.5 milyon kişi tarafından izlenerek 2011-2012 yıllarının en çok hasılat yapan turnesi oldu.

FARKLI BİR YAŞAM

Roger Waters daha çocuk yaşta babası Eric Fletcher Waters’ı savaşta kaybetti. Bu onun tüm hayatını etkiledi. The Final Cut albümünü babasına adadı. Askeri okuldan kovuldu ve nükleer silahsızlanma konusunda mücadele veren bir gençlik örgütünün liderliğini üstlendi. Daha sonra mimarlık eğitimi için Cambridge’den ayrılarak Londra’daki The Rcgent Street Polytechnic’ e girdi. Nick Mason ve Rick Wright ile burada tanıştı. Önce Sigma 6 adlı bir grup kurdular, bir süre sonra aralarına Syd Barrett’ı alarak adlarını Pink Floyd olarak değiştirdiler. Şöhret ile birlikte gruptan ayrılanlar ve katılanlar oldu. David Gilmour’un katılımı ile grup 1970’lerde müthiş bir performans sergiledi. Waters, 1985’te Pink Floyd’dan ayrıldı ancak parlak lirik tarzı ile eserler vermeye devam etti.

Özlem ÖZDEMİRBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu