Anasayfa / Şirket Haberleri / Düzce Cam üretti ithalat 100 bin ton azaldı

Düzce Cam üretti ithalat 100 bin ton azaldıDüzce Cam üretti ithalat 100 bin ton azaldı

100 milyon Euro’luk yatırımla 2010 yılında Düzce’de faaliyete giren Düzce Cam’ın Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Aktaş, “Türkiye’nin ithal ettiği ürünleri daha yüksek kalitede üretmeye başladık. Üretimimiz sayesinde cam ithalatında 100 bin ton seviyesinde düşüş oldu, Türkiye kazandı” diyor.

Atatürk’ün, İş Bankası’na Türkiye’de cam sanayini kurma ve geliştirme talimatıyla ilk olarak Paşabahçe’de 3 bin ton kapasiteli ilk cam tesisinin açılmasıyla sektörün temelleri atıldı. Kamu iştiraki olarak 80 yıl boyunca üretimi devam eden cam ve cam mamülleri üretimi Pazar talebinin artmasıyla özel sektör için de cazip bir hal aldı. Okan Grup şirketi olan Düzce Cam, Düzce 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde 100 milyon Euro’luk yatırımla float düz cam fabrikası olarak 2010 yılında hayata geçti. Fabrika 253 bin 800 metrekarelik alanda 200 kişiye doğrudan iş imkanı yaratıyor. Fabrikanın dolaylı olarak Düzce’de 5 bin kişiye iş olanağı sağladığını ifade eden Okan Düzce Cam Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Aktaş, iç pazarda artan talebin karşılanması için bu yatırıma imza attıklarını ifade ediyor. Düzce Cam’ın faaliyete geçmesinin ardından 2 yıl gibi kısa bir sürede ithalatta düşüş olduğunu aktaran Kasım Aktaş, “Fabrikamız günde 600 ton cam işleme kapasitesine sahip. Ürettiğimiz camlar otomotivden, inşaata, beyaz eşyadan mobilyaya kadar birçok alanda kullanılıyor” diyor.
“İlk bin şirket arasında gireceğiz”

Günlük 600 ton olan kapasitesinin yanına 800 tonluk yeni bir hat kurmayı planladıklarını ifade eden Kasım Aktaş,

“Var olan hattımızın yanında ikinci hat açmayı planlıyoruz. Günülk 800 ton cam işlemesi yapacak bu tesis sayesinde enerji tasarrufu sağlayan camlar üreteceğiz” diyor. 2010 yılında çalışmaya başladıklarını üretimlerinin her geçen gün arttığını belirten Aktaş, 2012 hedefleri arasında Türkiye’nin en büyük bin şirketi arasına girmek olduğunu dile getiriyor. Aktaş, bu hedefe kısa sürede ulaşacaklarını ifade ediyor.

  Alametifarika Ajansın Başarı Sırları

Liman yapılırsa ihracata başlarız Düzce’ye 60 kilometre uzaklıkta yer alan Alaplı ilçesine yapılması planlanan ticaret limanın inşaatını yakından takip ettiklerini belirten Aktaş, liman sayesinde nakliyesi zor olan cam mamullerini yurtdışına gönderebileceklerini bu sayede ihracat için düğmeye basabileceklerini sözlerine ekliyor. Aktaş, “Şu an ürettiğimiz camların doğrudan ihracatı yok. Üretimimizin yüzde 50’si dolaylı olarak ihraç ediliyor. İşletmeciler bu camları işledikten, kendi mamullerine ekledikten sonra dış pazarlara gönderiyor. Şu anki üretimimiz iç pazarın ihtiyaçlarını karşılıyor. Yeni hattımızın devreye girmesi ve Alaplı Limanı’nın inşa edilmesinden sonra deniz aşırı ülkelerde Düzce Cam markası olarak yer alacağız” diyor. Öte yandan lojistik konusunda Düzce’nin konumunun çok iyi olduğunu aktaran Aktaş, fabrikadan çıkan Urların çoğu zaman İstanbul’a günde 2 sefer düzenlediğini sözlerine ekliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir