Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Düzce, Yeni Sanayi Yatırımları Bekliyor

Düzce, Yeni Sanayi Yatırımları BekliyorDüzce Kent Konseyi Sanayi Çalışma Grubu, ildeki sanayi alanları hakkında yapılan araştırmayı geçtiğimiz günlerde gerçekleşen konsey toplantısında tartışmaya açtı. Bu önemli rapora göre, Düzce’de sanayi için kullanılabilecek geniş alanlar bulunuyor ve kentin önümüzdeki günlerde hızlı bir sanayileşmeye açık olduğu belirtiliyor.

DÜZCE Kent Konseyi Sanayi Çalışma Grubu, ildeki sanayileşme ile ilgili geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ile Düzce Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte hazırlanan raporda, ilin tarım ve sanayi alanlarının toplam yüz ölçüm oranları grafik çalışmalarla anlatıldı. Düzce Kent Konseyi Sanayi Çalışma Gurubu Başkanı Mehmet Bakan, “Düzce’de Sanayiye Bakış” adı altında hazırlanan bu raporu Kent Konseyi’nde meclise sundu. Mehmet Bakan, organize sanayi bölgeleri ve sanayi alanlarının gözden geçirilmesi, ara eleman yetiştirilmesi ve gümrük müdürlüğü kurulması önerilerini de konseye sundu.

duzce

Düzce’de Sanayiye Bakış

Raporda öncelikle Düzce’nin önde gelen sanayi alanları tespit edilerek, gelişmişlik düzeyleri ele alındı. Düzce’de daha çok tekstil, metal sektörü, ağaç ürünleri imalatı, otomotiv yedek parça ve gıda sektörlerinin önde geldiğini söyleyen Düzce Kent Konseyi Sanayi Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Bakan, ildeki toplam sanayi işgücünün yüzde 25’ini tekstil sektörünün oluşturduğunu açıkladı. Düzce’nin bölge sanayi içerisinde yüksek paya sahip olduğu bir diğer sektörün ağaç ürünleri imalatı olduğunu ifade eden Mehmet Bakan, raporla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Düzce ilinde tekstil ve tekstil ürünleri imalatı, ana metal sektörü, ağaç ürünleri imalatı, otomotiv yedek parça, gıda sektörü ile makine ve teçhizat imalatı sanayi sektörleri ön plana çıkıyor. Bölgemiz tekstil sanayi bilançosunun yüzde 37’sinin üretildiği Düzce, bölgede tekstil sanayinde ilk sırada yer alıyor. Ürün gamında genel olarak dantel, brode, iç giyim, palto, gömlek, kot pantolon, elbise, çocuk giyim, spor giyim, t-shirt ve şort gibi ürünler bulunan tekstil sektörü, ilde sağladığı istihdam nedeniyle Düzce’nin en önemli sektörü konumunda. Tekstil sektörü, ildeki sanayi işletmelerinin yüzde 20’sini, toplam sanayi işgücünün yüzde 25’ini ve il sanayi sektörü bilançosunun yüzde 23’ünü kapsıyor. Düzce’nin bölge sanayisi içerisinde yüksek paya sahip olduğu bir diğer sektör ağaç ürünleri imalatı sektörü. Genel olarak kereste, kaplama, parke, mutfak dolapları ve mobilya üretiminin yapıldığı sektörün, TR42 Doğu Marmara Bölgesi’ndeki ağaç ürünleri imalatı sektörü toplam bilançosunun yüzde 18’i Düzce’de üretiliyor. Bölgede bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin ise yüzde 17’si Düzce’de bulunuyor. Ağaç ürünleri imalatı sektörü, Düzce ili sanayi sektörü toplam bilançosu içerisinde yüzde 13’lük bir paya sahip olmakla beraber, bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin ildeki toplam işletmeler içerisindeki payı yüzde 10 düzeyinde. Ancak ilde bu sektörde sağlanan istihdamın il sanayi istihdamına oranı, otomasyonun sektörde yoğun kullanılmasından dolayı yüzde 8 ile altıncı sırada yer alıyor.”
Makine sanayi büyüyor

  Clinton'la Ekonomi Üzerine

Düzce’deki en büyük sektörlerden biri de makine ve teçhizat imalatı sektörü. Mehmet Bakan, ildeki toplam bilançonun yüzde 15’inin üretildiği makine ve teçhizat imalatı sektörünün Düzce’deki en yüksek bilanço rakamına sahip bir diğer büyük sanayi sektörü olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Otomotiv yedek parça, römork, yarı römork, iç-dış lastik, taşıt içi akşamları, makine, yan sanayi mamülleri imalatının yapıldığı sektör, il sanayiinin kayıtlı istihdamının yüzde 7’sini oluşturuyor.”

Düzce’de kimyasal madde imalatı sektörü de gelişmiş bir sektör. Bakan, ilaç, lastik, plastik, ambalaj, kozmetik gibi ürünleri de içinde bulunduran kimyasal madde ve ürünler imalatı sektörünün Düzce’de yaklaşık bin kişinin üzerinde sağladığı toplam istihdamıyla ilin önemli sektörleri arasında geldiğini söylüyor.

Düzce eskiden bu yana fındığıyla meşhur bir yer. Şu anda da fındık üretimi devam ediyor. Düzce’de gıda sanayi de aslında tarımsal üretimin devamı olarak yaygın. Özellikle kurabiye, pişmaniye, lokum, peynir, iç fındık, içecek tozları, şeker, gofret, yaş maya ve organik ürün üretimi yapan gıda sektörü önde geliyor. Bakan, Düzce’de gıda sektöründe bin 600’den fazla kişinin istihdam edildiğini belirtiyor.

Gelişme Potansiyeli Yüksek

Düzce aslında ağırlıkla tarım yapılan bir il. Ancak handi-kapı şu ki tarım alanları çok bölünmüş olduğu için geniş alanlarda büyük ölçekli tarım üretimi yapılamıyor. Daha küçük arazilerde aile işletmeleri olarak tarımsal üretimde bulunuluyor. Düzce ili topraklarının yüzde 34’ünün tarım arazisi olduğu belirtiliyor. Tarım arazilerinin sanayiye açıldığını belirterek eleştiride bulunanlar olsa da Düzce genelindeki sanayi arazilerinin payının yalnızca binde 2 seviyelerinde olduğu belirtiliyor. Yüzölçümü olarak bakıldığında, ilin toplam büyüklüğü 256 bin 700 hektar. Bu alanın 91 bin 415’i tarım alanlarından oluşuyor. Sanayi alanlarının büyüklüğü ise bin 582 hektar. Bu açıdan bakıldığında, Düzce’nin hızla ilerlemesine rağmen, sanayi açısından hala bakir alanlardan biri olduğu ve gelişme potansiyelinin çok yüksek olduğu görülüyor. Yeni sanayiye açılan bölgelerde yatırım imkanı bulunduğu gibi, özellikle Çilimli ve Gümüşova ilçesindeki sanayiye uygun araziler dikkat çekiyor.

Sanayi alanlarının %41’i boş

• Düzce’de merkez ve ilçelerde bulunan sanayi alanlarının genel yapısına bakıldığında, organize sanayi bölgelerinin, Çilimli ve Gümüşova ilçesi hariç dağınık bir yapıya sahip olduğu dikkat çekiyor, ildeki toplam sanayi alanlarının dağılım grafiğine bakıldığında ise, yüzde 41 ’inin boş, yüzde 59’unun dolu olduğu görülüyor. (Grafik 6)

• Dolu sanayi alanlarının dağılım grafiğine bakıldığında, en fazla doluluğun yüzde 27 ile Düzce Organize Sanayi Böl-gesi’nde olduğu görülüyor. Ardından yüzde 18 ile merkez, yüzde 15 ile Akçakoca, yüzde 13 ile Düzce 2’nci Organize Sanayi Bölgesi geliyor. (Grafik 7)

• Düzce’deki boş sanayi alanlarının dağılımına baktığımızda ise yüzde 37 ile Gümüşova önde geliyor, ikinci sırada Beyköy, üçüncü sırada merkez ilçe yer alıyor. (Grafik 8)
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir